در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Incredible Poster

Incredible Posterنماد کاربر
پست ها

3047

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 30 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

تمامي اطلاعات در مورد نسل جديد سن

توسط Farhad3614 » يکشنبه 6 فروردین 1385 19:15

Core Duo: پردازنده جديد

نسل جديد سنترينو مانند مدل‌های قبلی دارای يك چيپ‌ست، پردازنده و مدل شبكه بی‌سيم می‌باشد. تمام قطعات تشكيل دهنده آن  محصول اينتل می‌باشند. اصلی‌ترين بخش در اين مجموعه كه به نام Yonah معروف است يك پردازشگر توسعه يافته با دو هسته پردازشی می‌باشد كه در اصل به نام Core Duo خوانده می‌شود.

بدينوسيله دوران Dual-Core در نوت‌بوك‌ها نيز شروع شد. نام اين سيستم‌های قابل حمل كه دارای دو هسته پردازشی می‌باشند، معروف به Centrino Duo Mobile Technology می‌باشد.آيا دو هسته بودن مساوی با دوبرابر شدن قدرت اجرا می‌باشد؟

اين كار را حتی اينتل هم نمی‌توان عملی كند. اما جا دارد گفته شود كه نوت‌بوك‌هايی كه دارای Yonah می‌باشند در سرعت تفاوت قابل توجهی نسبت به كامپيوترهای ديگر پيدا كرده‌اند. كسانی كه خواهان قيمت‌های ارزانتری می‌باشند، بايد به طرف پردازشگرهای يك هسته‌ای Yonah بروند. اين نوت‌بوك‌ها نام معمول Centrino Mobile Technology را دارا می‌باشند. اينتل به پردازشگر جديد نام جديدی را داده است. پردازشگر دو هسته‌ای نام Core Duo Processor و مدل Yonah و با يك هسته به نام Core Solo Processor معروف شده‌اند.

پس بايد با اسم پنتيوم خداحافظی كرد چرا كه در دنيای جديد دو هسته‌ای اين اسم ديگر قادر به خدمت نيست. Yonah در اوايل كار با فركانس ساعت 1.66 گيگاهرتز تا 1/16 گيگاهرتز وجود خواهد داشت اما در مدل‌های رسمی پردازشگر‌های Core-Duo/Solo مانند پنتيوم M كه نوع مدلش توسط كد سه عددی با بقيه تفاوت داشت، ديگر فركانس ساعتی وجود نخواهد داشت.

بدينوسيله اينتل خبر می‌دهد كه قدرت و كارايی يك پردازشگر تنها بوسيله فركانس ساعتی آن نمی‌باشد. با كمك اين تئوری اينتل از سوال و صحبت در مورد اينكه چرا مدل جديد Yonah كه دارای 2.16 گيگاهرتز می‌باشد از پنتيوم M780 كه دارای 2.26 گيگاهرتز است و مدت زيادتريست كه به بازار مصرف ارائه شده است، كندتر كار می‌كند، جلوگيری كرد.

شماره مدل پردازشگرهای Core-Duo/Solo از يك حرف الفبا و چهار عدد تشكيل شده است. حرف موجود نشان دهنده ميزان مصرف برق پردازشگر می‌باشد، T به منزله مدل استاندارد، L برای Low-Voltage (LV)i  و U برای Ultra-Low-Voltage(ULV)i كه بيشتر قابل ديد در نوت‌بوك‌ها می‌باشد، به كاربرده می‌شوند.

ULV-Yonahs و همچنين نسخه سلرون مدت بيشتری را صرف خواهند كرد تا به بازار مصرف ارائه شوند. عدد چهاررقمی قدرت كارآيی پردازنده را نشان می‌دهد. هر چه بيشتر، بهتر. تمام شماره مدل‌های پردازنده‌های Yonah را در ليست زير می‌بينيد:

ليست 1:
--------------------------------------------------------------------------------------
Processor name         /            Clock rate (GHz)      

            Core Duo T2600                /                       2,16              

Core Duo T2500               /                       2,00              

Core Duo T2400              /                        1,83              

Core Duo T2300             /                         1,66              

Core Solo T1300              /                        1,66              

Core Duo Low Voltage L2400     /                        1,66              

Core Duo Low Voltage L2300     /                        1,50              
------------------------------------------------------------------------------------------
در ابتدا نوت‌بوك‌های ارزان قيمت كه برای مبتديان  كاربردی‌تر می‌باشند و متعلق به نسل جديد سنترينو هستند با مارك Core Solo T1300 و دستگاه‌هايی كه برای افراد نيمه پيشرفته می‌باشند با مارك Core Duo T2300 يا T2400 علامتگذاری شده‌اند. همانند پنتيوم M، اينتل مدل‌های بهتر Core Duo را با افزايش قيمت به فروش می‌رساند.

به همين علت نيز Core Duo T2500 و T2600 را تنها می‌توان در بخش نوت‌بوك‌های گرانقيمت پيدا كرد.دو هسته- سرعت بيشتر:

دو هسته موجود در پردازنده Core Duo Yonah مهمترين بخش جديد شده در Napa می‌باشند. با كمك Dual Core پردازنده دارای دو واحد عملياتی می‌باشد كه به موازات هم دستورات نرم‌افزارها را عملی‌ می‌كنند.

بيشترين سود از اين سرعت را نرم‌افزارهايی خواهند برد كه به گونه‌ای برنامه ريزی شده‌اند كه پردازنده با دو قسمت از برنامه همزمان كار كند.

مثلا نسخه جديد Adobe Photoshop و Adobe Premiere و همچنين برنامه‌های Encoding مانند Nero Recode می‌توانند از اين سود استفاده كند. هم اكنون بيشتر سازندگان نرم‌افزارها سعی دارند تا برنامه‌های خود را با عملكرد پردازنده‌های Dual -Core تنظيم و تهيه كنند به خصوص كه پردازشگرهای Dual-Core كه متعلق به اينتل می‌باشند وهمچنين AMD برای كامپيوترهای دسك تاپ حدود بيش از شش ماه است كه به بازار ارائه شده‌اند.

حتی اگر نرم‌افزار مورد نظر از Hyper-Threading حمايت كند، يك پردازنده دو هسته‌ای می‌تواند راه را كاملا باز كند:

به جای استفاده از دو پردازشگر همزاد (منطقی) مانند: Hyper-Threading ، دستورات برنامه‌ها اكنون از دو واحد پردازشگر فيزيكی استفاده می‌كنند. حتی اگر از برنامه‌هايی استفاده می‌كنيد كه برای Dual-Core ساخته نشده‌ باشند، پردازشگر دو هسته‌ای دارای سودهايی برای آن می‌باشد: می‌تواند به جای كار كردن برای دو قسمت از يك نرم‌افزار، برای دو نرم‌افزار مختلف در آن واحد كار كند كه به نام Multi-Tasking معروف است. برای مثال هنگامی كه شما در حال بازی كردن با كامپيوتر می‌باشيد، در كنار آن ويروس‌ياب نيز فعال باشد.

خود پردازنده Core Duo علاوه بر اينكه دارای شكلی دو هسته‌ای با اندازه 90,3qmm می باشد تنها كمی از پنتيوم M جديد با اندازه 87,69mm بزرگتر می‌باشد. Yonah می‌تواند با توجه به طرح ساخت 65 نانو متری خود 151 ميليون ترانزيستور را بر روی اين صفحه جای دهد.

در پنتيوم Dothan)M) كه تكنولوژيی در 90 نانومتر بود ميزان ترانزيستورها 140 ميليون بودند. اطلاعات لازمه را در جدول زير می
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Processor         /              Core Duo/Core Solo        /         Pentium M

Code name                /                     Yonah                  /              Dothan    

Clock rate              /               1,66 - 2,16 GHz        /           1,6 - 2,26 GHz

FSB                      /                  667 MHz                  /                533 MHz

L2-Cache                /                        2 MB                       /                   2 MB

Production Technique        /               65 Nanometer            /        90 Nanometer


Size                     /                     90,3 qmm               /              87,6 qmm

Transistors            /                    151 Millionen           /           140 Millionen
------------------------------------------------------------------------------------------------------

تكنيك كاشه ارزشمند:

اينتل به Yonah موارد اضافه‌ای بخشيده كه او را علاوه بر اينكه دارای فركانس ساعتی كمی می‌باشد، قابل مقايسه با بردارانش به نام Dual-Core در كامپيوترهای دسك تاپ می‌سازد.

برای مثال Core Duo دارای يك كاشه L2 كلی با دو مگابايت برای هر دو پردازشگر می‌باشد. در پنتيوم D هر هسته دارای يك كاشه L2 يك مگابايتی می‌باشد. كاشه كلی Yonah بسيار سودمندتر است به خصوص در زمانی كه به هر دو هسته پردازشگر به طور كامل فشاری وارد نمی‌شود چراكه در اين صورت آن هسته‌ای كه بيشتر تحت بار و كار قرار دارد ميزان كاشه مورد نياز خود را بر می‌دارد در حاليكه هسته ديگر به ميزان كمی‌از كاشه نياز دارد چون كار كمتری دارد و يا ممكن است اصلا كاری به او محول نشده باشد.

در پنتيوم D به يك هسته بيش از يك مگابايت كاشه تعلق نمی‌گيرد حتی اگر هسته كناری به كاشه خود اصلا احتياج نداشته باشد.

علاوه بر اين اگر يك هسته در پنتيوم D نياز به اطلاعاتی داشته باشد كه در كاشه هسته كناری قابل يافتن باشد، بايد اين اطلاعات توسط BUS در پردازشگر انتقال يابند كه اين كار از كيفيت كاسته و مصرف برق را بالا می‌برد. در كاشه كلی Core Duo چنين عملی لازم نمی‌باشد.

Yonah تنها به نوت‌بوك‌ها اختصاص ندارد بلكه در كامپيوترهای Mini نيز دست به كار برای راحتی خانه و خانواده شده است. برای اينكه بتوانيد از موسيقی و تلويزيون و تصاوير لذت ببريد، بايد قدرت پردازش مولتی‌مديا كه در پردازشگر قرار دارد، به اندازه باشد.

اينتل می‌گويد كه Yonah به خصوص در زمينه گفته شده در بالا از پنتيوم M بهتر است و از لغتی به نام Digital Media Boost در Core Duo صحبت می‌كند. اين اسم نشانگر آن است كه برای مثال در Yonah ده دستور جديد SSE3 Multimedia اضافه شده است.

پنتيوم 4 و همچنين پردازشگر نوت بوك‌های AMD از نوع Turion 64 زمان طولانی‌تری است كه با SSE3 آشنايی دارند. به جز اين Yonah می‌تواند دستورات مولتی‌مديا را سريعتر باز كند و در هنگام  كار  با آنها، با كيفيت بالاتری آنها را ارائه دهد.

اينتل اينگونه گفته است كه برای نرم‌افزارهای مولتی‌مديا، قدرت كارايی floating point را در Core Duo بالا برده است. بالا رفتن سرعت در Yonah همچنين از سرعت FSB يا Front-Side-Bus می‌باشد.

ارتباط بين پردازشگر و سری چيپ در پنتيوم M تنها با 533 مگاهرتز بود در صورتی كه در Yonah سرعت FSB‌ هم اكنون با 667 مگاهرتز می‌باشد.


صرفه جويی Core Duo در مصرف برق

هنگامی كه پردازشگر يك نوت بوك سريع می‌باشد، برای ما بسيار لذت‌بخش است. اما مورد مهم در اين  ميان صرفه‌جو بودن پردازشگر در مصرف برق است چرا كه هنگامی كه باطری خالی شود ديگر قدرت پردازشگر هيچ نقش اساسی را نخواهد داشت. Yonah با توجه به اينكه دارای دو هسته می‌باشد، در مقايسه با پنتيوم M برق زيادی را مصرف نمی‌كند:

قدرت طرح گرمايی Thermal Design Power: Yonah يا TDP سی‌و يك وات می‌باشد، بدينوسيله اينتل توضيح داده كه بالاترين سطح قدرت گرمايی پردازشگر كه فن نوت بوك از چهارچوب بايد آن را دور كند چقدر می‌باشد.

در پنتيوم M با FSB 533 MHz ميزان TDP، بيست و هفت وات و در پنتيوم M با FSB 40MHz اين ميزان 21 وات است.

TDP  تنها بازگو كننده بدترين شرايط يعنی هنگامی كه پردازشگر زير فشار باشد، است و گرنه برای كار روزانه ميانگين مصرف برق پردازشگر قابل توجه‌تر می‌باشد. اينتل بنا به ادعای خود، با كمك‌ ترفندهايی اين ميانگين را در Core Duo پايين نگهداشته است.

در Yonah يك مكانيزم منطقی باعث می‌شود كه هر دو هسته در مصرف برق، صرفه‌جويی كنند. اينتل به اين مكانيزم Dynamic Power Coordination می‌گويد.

Core Duo دارای تكنيك Speed-Step نيز می‌باشد كه توسط آن فركانس ساعتی و ولتاژ پردازشگر بنا به ميزان فشار وارد بر آن تنظيم می‌شود. درجه تنظيم فركانس ساعتی و ولتاژ كه به نام P-State معروف می‌باشند، در Yonah برای هر دو هسته پردازشگر می‌باشند. پس يك هسته نمی‌تواند با فركانس ساعتی و ولتاژ كامل كار كند در صورتی كه هسته ديگر با درجه‌ای متفاوت در فركانس ساعتی و ولتاژ مشغول كار است.

توجه داشته باشيد كه اگر هسته‌های پردازشگر كار كمی انجام دهد و يا اصلا كاری برای انجام نداشته باشند (Idle-State) می‌تواند با حالت‌های مختلفی از صرفه‌جويی روی آورند (C-Ststes)

برای مثال زمانی كه يك هسته پردازشگر تنها كمی در برق صرفه‌جويی می‌كند يعنی به اين صورت كه گاهی يك دستور C1-State)HALT) را اجرا می‌كند و البته بنا به احتياج بسيار سريع دوباره فعال می‌شود، هسته ديگر در حالت C3-State) Deep-Sleep) قرار داشته و كمترين مصرف برق را دارد.

با Deep-Sleep و Deep-Sleep به توسعه يافته Yonah حالت‌های Sleep ديگری را هم كه باعث صرفه‌جويی در برق می‌شوند را شناسايی كرده است. اين حالات را هر دو هسته می‌توانند تنها در آن واحد قبول كرده و به خود بگيرند.

كاشه L2 در Core Duo نيز قسمتی از كار را برای صرفه‌جويی در برق انجام می‌دهد. اگر پردازنده تنها كمی و يا حتی هيچگونه داده و اطلاعاتی از كاشه L2 نخواهد، می‌تواند آن را در حافظه نگهداری كرده و بخش‌های مربوطه به كاشه L2 را خاموش كند. در اين صورت Yonah در برق كمی صرفه‌جويی كرده است.

اگر Core Duo تمام كاشه L2 كلی را خالی كند، می‌تواند خود را به حالت توسعه يافته Deeper Sleep تبديل كند.


Core Duo فاقد يك مورد است:

در مقايسه با پنتيوم Core Duo، M از لحاظ فنی با وجود كارايی بهتر در مولتی‌مديا و تكنيك ظريفتری در صرفه‌جويی در برق قدم بزرگی را به جلو گذاشته است.

اما باز هم در Yonah بعضی از مشخصه‌ها كه در مدل‌های دسك‌تاپ و يا پرتابل با پردازشگر AMD وجود دارند، ديده نمی‌شود.

پنتيوم Extreme Edition برای مثال دارای Hyper-Threading-Technique علاوه بر دو هسته خود می‌باشد. اگر اين پردازشگر را در كامپيوتر داشته باشيد در سيستم عامل كلا چهار پردازشگر ديده می‌شود.

تكنيك مجازی كردن (Vanderpool(VT در گروه پنتيوم‌های D-900 و پنتيوم چهار 672 و 662 قابل ديد است اما در Yonah نه. در هر حال Yonah توانايی 64 بيت را نيز كه در پردازشگرهای دسك‌تاپ دو هسته‌ای پنتيوم D و همچنين پردازشگر نوت بوك Turion 64 از AMD وجود دارد، ندارد.

تمام اين عملگرها را به احتمال زياد اينتل برای جانشين Yonah به نام Merom نگه داشته است.

اين پردازشگر در پاييز 2006 به بازار عرضه می‌شود و طرح پردازشگر آن نيز كاملا جديد بوده به گونه‌ای كه اينتل آن را "Next Generation Power-Optimized Architecture" می‌نامد.

اين متد می‌خواهد بهترين خصوصيات پنتوم 4 و پنتيوم M را در سيستمی قدرتمند و در عين حال صرفه‌جو در برق به كار برد.چيپ ست 945

از متعلقات نسل جديد سنترينو با 945PM و 945GM ست‌های چيپ جديد نيز می‌باشد كه اينتل آنها را با اسم Calistoga توليد كرده است. اين چيپ‌ست‌ها از حافظه DDR2 كه با FSB با سرعت 667 مگاهرتز كار می‌كند، پشتيبانی می‌نمايد.

همانند مدل‌های قبلی، 945PM/GM نيز با حافظه مناسب از Dual-Channel-Modus استفاده می‌كنند. به جز اين، حداكثر تا چهار گيگابايت حافظه را نيز پشتيبانی می‌كند.

نوت‌بوك‌های Nap كه به عنوان جانشين‌ و يا مكملی‌برای دسك‌تاپ‌ها عمل می‌كنند، عموما با 45PM  تكميل شده‌اند و دارای كارت گرافيك مخصوصی از ATI يا NVidia كه از نوع PCI-Express می‌باشند، هستند.

برای مشتريان تاجر و يا بعضی از كاربران ديگر كه ساعت باطری برايشان مهمتر از كارايی 3D می‌باشد، سيستم عامل‌های قابل حمل با 945GM پيشنهاد می‌شود.

اين چيپ‌ست دارای يك عملكرد گرافيك نصب شده می‌باشد كه اينتل به آن نام Graphics Media Accelerator(GMA)950 را داده است. GMA950 با 400 مگاهرتز كار می‌كند و نسبت به مدل قبلی خود به نام GMA900 كمی سريعتر می‌باشد.

به جز آن، اين چيپ‌ست از كيفيت تصوير HDTV نيز پشتيبانی می‌كند، اما قابل توجه است كه نمی‌تواند پردازشگر را در هنگام رمزگشايی فيلم‌های HD كه با كد H264 فشرده شده‌اند كمك كند.

هنگام اجرا كردن فيلم‌های گفته شده از Blu-Ray يا HD-DVD بايد پردازشگر همه فشار را به تنهايی تحمل كند. در نوت‌بوك‌های Napa با اين چيپ‌ست، حافظه و پردازشگر اجزا ديگر تشكيل دهنده نوت‌بوك را Southbridge ICH7M به هم مرتبط می‌كند.

ICH7M دو انشعاب را برای ديسك درايوهای Serial-ATA و يك پورت را برای دستگاه‌های ATA به موازات آن قرار می‌دهد. در كنار توسط او 6 انشعاب PCI-Express قابل استفاده قرار داده می‌شوند كه برای مثال اجزا تشكيل دهنده Gigabit-Ethernet و WLAN يا Express card می‌توانند از آنها استفاده كنند. به هر حال حداكثر هشت پورت USB-2.0 توسط ICH7M می‌توانند وارد عمل شوند.

نسخه‌های خاصی از ICH7M می‌خواهند در آينده در كنار تكنولوژی Matrix-Raid كه در خود اينتل وجود دارد. از 1 و RID0 نيز حمايت كنند.شبكه بی‌سيم Napa: شبكه بی‌سيم مدل 3945ABG

پلاتفرم سنترينو جديد با شبكه بی‌سيم مدل 3945ABG كه در كد شركتی آن به نام "Golan" معروف است تكميل می‌شود. اين پلاتفرم مانند مدل‌های قبل از خودش شبكه‌های بی‌سيم استاندارد 802.11a و 802.11g و 802.11b را حمايت می‌كند.

فايده بزرگ:

اين مدل شبكه بی‌سيم تنها نصف بزرگی مدل‌های شبكه بی‌سيم هم نوع خود را دارا می‌باشد زيرا دارای فرمت PCI-Express-Mini-Card می‌باشد.

علاوه بر اين مدل 3945ABG انتقال اطلاعات را به جای انتقال از طريق PCI-Bus مانند مدل‌های شبكه بی‌سيم موجود در فرمت‌های Mini-PCI از طريق ارتباط سريع PCI-Express انجام می‌دهد.

به گفته اينتل مدل جديد شبكه‌های بی‌سيم بيشتر اختصاص به ارتباطات از طريق Voice-over-IP دارد تا در هنگام تلفن زدن از طريق نوت بوك كيفيت صدا بالا برده شود.

گفته شده كه مدل 3945ABG زياد حساس نيست تا اختلالات ميان شبكه‌ای، خللی در دريافت سيگنال بوجود آورد و همچنين مدل‌های شبكه بی‌سيم ديگری كه مشكل دارند و بر روی شبكه قرار دارند و درهم مرزی شبكه مدل جديد، انتقال اطلاعات را انجام می‌دهند و مشكلی برای او ايجاد نمی‌كنند.چكيده مطالب:

نسل جديد Centrino قدم بزرگی را از لحاظ فنی به جلو بر می‌دارد. توسط پردازشگر Dual-Core، اينتل قول سرعت بيشتر و در عين دو هسته‌ای بودن پردازشگر مصرف برق كمتر بخصوص در نوت‌بوك‌ها را می‌دهد.

يك نوت بوك استاندارد كه بتواند ظرفيت باطری 8 ساعته‌ای را داشته باشد، هنوز در قدرت و توانايی پلاتفرم‌های Centrino نمی‌باشد، البته اين عدم توانايی به خاطر اجزا تشكيل دهنده اينتل در پرداشگرها، چيپ‌ست و مدل شبكه بی‌سيم نمی‌باشد بلكه بيشتر به تكنيك روز باطری و صفحه نمايش بستگی دارد.

ابتدا پس از توليد صفحه نمايش‌های صرفه‌جو و باطری‌های پرتوان، ظرفيت باطری نوت‌بوك‌ها می‌تواند قدمی به جلو بردارد. اينتل می‌خواهد با Yonah مرز كارايی بين كامپيوترهای دسك‌تاپ و نوت بوك را نزديك‌تر كند بخصوص در بخش مولتی مديا. "بدينوسيله Yonah نه تنها برای توليد كنندگان نوت بوك بلكه برای توليد كنندگان كامپيوترهای خانگی هم جالب خواهد شد". اينتل نيز می‌تواند بازار آينده را پر بار كرده و از آن بهره‌برداری كند.

Mini-PCها كه در خانه قابل استفاده هستند، می‌توانند جلوه خوبی را در مقابل پردازشگرهايی كه قدرتمند بوده در عين حال ميزان كمی برق مصرف می‌كنند، از خود نشان داده و جايگزين عالی در مقابل پرداشگرهای دسك‌تاپ باشند.موردی ناخوشايند برای خريداران نوت بوك:

خريداران نوت‌بوك بايد عادت استفاده از نام پنتيوم را ترك كنند و به Core Duo و Core Solo به عنوان اسم پردازشگر عادت نمايند. قابل ذكر است كه اينتل درصدد آوردن نام‌هايی می‌باشد كه توسط آنها ديگر تفاوت بين پردازشگرهای مختلف و نسل‌های سنترينو قابل ديد نخواهد بود.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان