چگونه ميتوان سرعت كار فتوشاپ را افزایش داد؟!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مباحث گرافيک و طراحي گرافيکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, CentralWeb, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: چهار شنبه 12 بهمن 1384, 10:59 am
محل اقامت: 15616
سپاس‌های دریافتی: 81 بار
تماس:

چگونه ميتوان سرعت كار فتوشاپ را افزایش داد؟!

پست توسط Ali Singer » چهار شنبه 9 فروردین 1385, 11:57 am

در اين مقاله مي‌خواهيم به يکي از شايع‌ترين پيغام‌هاي خطاي فتوشاپ بپردازيم. پيغامي که در مواقع کار با فايل‌هاي سنگين ظاهر مي‌شود و معمولا اجازه ادامه کار را به کاربر نمي‌دهد: The Scratch Disk is Full


در سال گذشته اغلب ايميل‌هايي که در ارتباط با فتوشاپ به دست ما رسيد درباره پيغام‌هاي خطاي اين برنامه بود. پنجره‌هاي کوچک اعصاب خردکني که هر از چندگاهي روي صفحه مونيتور ظاهر مي‌شوند و اصرار دارند که آخرين عمل ويرايشي شما را منتفي کنند. براي کاربراني که با زبان انگليسي آشنا هستند، رفع و رجوع اين پيغام‌ها چندان سخت نيست (هرچند که گاهي اوقات رفع پيغام‌هاي خطا هم تخصصي جداگانه مي‌طلبد) اما کاربران عادي اين برنامه در اغلب موارد مجبورند با روش سعي و خطا و امتحان کردن راه‌هاي مختلف بالاخره به يک راه حل قابل اجرا برسند. اگرچه تصميم داريم در آينده به طور مفصل و موشکافانه پيغام هاي خطاي اين برنامه پرطرفدار را بررسي کنيم، اما در اينجا مي‌خواهيم به يکي از شايع‌ترين پيغام‌هاي خطاي فتوشاپ بپردازيم. پيغامي که در مواقع کار با فايل‌هاي سنگين ظاهر مي‌شود و معمولا اجازه ادامه کار را به کاربر نمي‌دهد. حتي در مواقع بسيار نادر امکان هرگونه عمليات بعدي (که گاهي اوقات ذخيره‌سازي فايل هم شامل آن مي‌شود) را از کاربر مي‌گيرد. "The Scratch Disk is Full" گاهي اوقات تنها يک راه باقي مي‌گذارد: بستن فتوشاپ بدون ذخيره‌سازي کار!
پيغام فوق که نشان‌دهنده پر شدن حافظه موقت نرم‌افزار و عدم توانايي ادامه کار است، اگرچه به طور قطع از بين نمي‌رود اما روش‌هايي براي بهبود حافظه و ناپديد کردن آن وجود دارد. در اين مقاله سعي مي‌کنيم با تنظيم برخي از گزينه‌هاي پيش‌فرض فتوشاپ اين برنامه را قدرتمندتر و سريع‌تر کنيم. اين تنظيمات دقيقا همان چيزي هستند که حرفه‌اي‌ها پس از نصب فتوشاپ آنها را تغيير مي‌دهند تا تجربه‌ جذاب‌تري را با اين برنامه محبوب داشته باشند. آنها خوب مي‌دانند فتوشاپ چگونه سريع‌تر کار مي‌کند.


تنظيم Catch Level‌ها
وقتي که شما يک تصوير را در پنجره يک سند با بزرگ‌نمايي کمتر از 100 درصد نگاه مي‌کنيد، فتوشاپ مي‌تواند با نشان دادن نمونه‌اي از تصوير بازسازي شده (از روي تصوير 100 درصد) که در حافظه نهان يا Cach قرار گرفته است سرعت بيشتري به کار ببخشد. اين تصوير که معمولا داراي رزولوشن پايين‌تري نسبت به تصوير اصلي است حجم کمتري از حافظه جانبي يا رم را اشغال مي‌کند و نشان نمايش هرگونه عمليات ويرايشي روي آن سريع‌تر خواهد بود. خصوصا اينکه اگر روي يک تصوير با رزولوشن و ابعاد بزرگ کار مي‌کنيد و مدام احتياج داريد که با زوم به عقب تمامي تصوير را روي صفحه مشاهده کنيد اين قابليت بسيار کاربرد پيدا مي‌کند. با افزايش مقدار حافظه Cach در تنظيمات پيش فرض فتوشاپ مي‌توانيد تعداد تصاوير بازسازي شده از روي اين تصوير پيش نمايش را بيش از پيش افزايش دهيد تا در هنگام کوچک کردن پيش نمايش سرعت عمل بالاتري داشته باشيد.
از مسير Preferences> Memory & Image Cache يا با زدن دکمه‌هاي Ctrl+K پنجره تنظيمات فتوشاپ را باز کنيد.
مقدار متغير Cach به صورت پيش فرض روي عدد 4 قرار دارد. در صورتيکه حافظه جانبي رم و يا حافظه ديسک سخت شما ناچيز است مي‌توانيد اين مقدار را به 1 يا 2 کاهش دهيد. براي سيستم‌هاي سريع‌تر مقدار اين حافظه تا 8 قابل افزايش است که در حقيقت پيش نمايش‌هايي با اندازه‌هاي 67/66 ، 50 ، 33/33 ، 25 ، 67/16 ، 5/12 ، 33/8 و 25/6 درصد را در اختيار شما قرار مي‌دهد.

تصویر

شکل 1
(براي مشاهده تصاوير در اندازه واقعي، روي آنها کليک کنيد)

اگرچه تصاوير موجود در حافظه نهان مي‌تواند سرعت عمل فتوشاپ را بالا ببرد، اما بايد به خاطر داشته باشيد که به دليل پايين بودن رزولوشن اين تصاوير نمونه و کم کيفيت بودن آنها، معمولا مي‌توانند به سادگي کاربر را به اشتباه بيندازند. به عنوان مثال ممکن است تاثير واقعي يک ف_ * ل*_ ت ر يا حتي نمونه رنگ انتخاب شده از زمينه اين تصاوير واقعا همان چيزي نباشد که تصوير اصلي در اختيار شما قرار مي‌دهد. در صورتيکه مي‌خواهيد همه چيز دقيقا شبيه نمونه واقعي باشد بايد سعي کنيد حتما در نماي 100 درصد، تصاويرتان را مشاهده کنيد.

کاهش مراحل پالت تاريخچه
پالت تاريخچه يکي از محبوب‌ترين پالت‌هاي فتوشاپ است که به صورت گام‌به‌گام امکان بازگشت به عقب را براي شما فراهم مي‌سازد. اين پالت با نمايش مراحل ويرايش به صورت گام‌هاي گرافيکي به کاربر امکان مي‌دهد با انتخاب هريک از مراحل گذشته از بين حالت‌هاي محدودي که حفظ شده‌اند، به سرعت به وضعيت قبل از آن مرحله بازگردد. هرچقدر اين مراحل بيشتر باشد امکان انتخاب بيشتري پيش روي کاربر قرار مي‌گيرد.
اما در کنار تمام اين امکانات بزرگ‌ترين ايراد اين پالت اين است که به شدت حافظه سيستم را اشغال مي‌کند. به همين دليل امکاناتي براي تغيير پيش فرض‌هاي اين پالت در اختيار شما قرار مي‌گيرد. اولين کار اين است که تعداد مراحل قابل ذخيره‌سازي در حافظه جانبي يا حافظه ثابت سيستم‌تان را کاهش دهيد. هر چقدر تعداد اين مراحل بالاتر باشد، حافظه بيشتري را مصرف مي‌کند، اما تعداد مراحل Undo يا بازگشت به عقب هم بيشتر است. بنابراين تعيين يک مقدار بهينه براي اين متغير بسيار ضروري است.

تصویر
شکل 2

مقدار پيش فرض فتوشاپ براي اين متغير 20 مرحله است، اما در هر زماني که بخواهيد مي‌توانيد اين مقدار را از مسير Preferences> General> History States اين مقدار را تغيير دهيد. اگر به اندازه‌اي حرفه‌اي شده‌ايد که معمولا به بيش از چند مرحله بازگشت احتياج نداريد، تعداد مراحل اين پالت را به کمتر از 10 کاهش دهيد. البته در صورتيکه حافظه رم بالايي روي سيستم شما نصب شده است مي‌توانيد بدون نگراني از افت کار‌آيي مقدار اين مراحل را افزايش دهيد.

کاهش اندازه تصاوير نمونه در پالت‌‌ها
پالت‌ها تنظيمات ديگري نيز دارند که مي‌توانند روي کار‌آيي فتوشاپ تاثير بگذارند. به عنوان مثال پالت Layers، Channels و يا پالت Path داراي تنظيمات پيش‌فرضي براي اندازه تصاوير نمونه‌اي هستند که در روي هر لايه جديد نمايش داده مي‌شوند. اين تصاوير کوچک با هر بار ويرايش يک لايه، کانال رنگي و يا مسير بلافاصله به روز مي‌شوند و شکل جديد را به خود مي‌گيرند. براي به روز کردن اين تصاوير کوچک نمونه بايد تصويري مجازي از سند در حال ويرايش ساخته شده و در اندازه‌اي کوچک مطابق با ابعاد اين تصاوير کوچک بازسازي شود. فتوشاپ براي انجام اين عمليات بازسازي از منابع حافظه سيستمي استفاده مي‌کند. بنابراين بديهي است که اگر منابع حافظه‌هاي سيستمي شما محدود است حذف کردن و يا کوچک کردن اندازه اين تصاوير نمونه مي‌تواند روي کار‌آيي برنامه شما تاثير زيادي بگذارد. براي سفارشي کردن تنظيمات پيش نمايش پالت‌ها بايد منوي پالت‌ها را از مثلث کوچکي که در بالا و سمت راست هر پالت قرار دارد باز کرده و گزينه Palette Options را انتخاب کنيد.

تصویر
شکل 3


آيا واقعا به Snapshotها احتياج داريد؟
Snapshotها يا تصاوير نمونه فوري که از مراحل مختلف کار گرفته مي‌شوند در پالت تاريخچه قرار مي‌گيرند. اين تصاوير کوچک به شما امکان مي‌دهند که به صورت تصويري مراحلي را که از آنها Snapshot تهيه کرده‌ايد ذخيره کنيد و در طول کار تنها با يک کليک روي هر يک از آنها به مرحله مورد نظر بازگرديد. دو گزينه اول بخش تنظيمات پالت تاريخچه به ترتيب مربوط به ذخيره کردن خودکار يک Snapshot از اولين مرحله عکس باز شده و نيز از تمامي مراحلي که تصوير را ذخيره کرده‌ايد مي‌شود. هر دوي اين گزينه‌ها (که اولي به صورت پيش فرض هم فعال مي‌باشد) يکي ديگر از منابع مصرف حافظه هستند. شايد بهتر باشد به جاي استفاده از Snapshotهاي متوالي در پي هر فرمان ذخيره سازي از روش‌هاي ويرايشي "غير مخرب" استفاده کنيد. اگرچه در آينده درباره روش‌هاي ويرايشي غير مخرب توضيحات بيشتري خواهيم داد اما براي اطلاع کاربران حرفه‌اي مي‌توان از ايجاد لايه‌هاي جديد همسان و نيز کار با ماسک‌هاي لايه و جلوه‌هاي لايه به عنوان سه راه مطمئن در ويرايش تصاوير نام برد. خصوصا اينکه اگر با تصاوير خام ديجيتالي يا فايل‌هاي RAW کار مي‌کنيد بايد توجه داشته باشيد که اولين Snapshot موجود در پالت تاريخچه به هيچ وجه اطلاعات همراه فايل را در برنمي‌گيرد و دقيقا نشان دهنده فايل ويرايش شده با مبدل RAW فتوشاپ مي‌باشد. در صورتيکه روي تصاوير خام ديجيتالي دوربين‌تان کار مي‌کنيد مي‌توانيد بدون نگراني از ناپديد شدن اطلاعات در هر زمان که احتياج داريد با استفاده از پروفايل XML موجود در حافظه سيستم‌تان تصوير ويرايش شده RAW را باز کنيد. بنابريان در چنين مواقعي هيچ نيازي به Snapshot اوليه نداشته و مي‌توانيد اين گزينه را خاموش کنيد.

تصویر
شکل 4

تنظيم RAM
تمامي برنامه‌هاي موجود بر روي کامپيوتر شما، از سيستم عامل اصلي گرفته تا برنامه‌هاي سرگرمي کوچکي که خودتان آنها را نصب کرده‌ايد به شکل اجتناب‌ناپذيري براي کارآيي بالاتر به حافظه RAM کامپيوتر متکي هستند. فتوشاپ همانقدر RAM را مي‌خورد که کاميون‌هاي بنز 10 تني گازوئيل را ! به همين دليل است که هرگاه صحبت از سرعت فتوشاپ به ميان مي‌آيد بلافاصله به دنبال آن از مقدار بالاي حافظه RAM هم سخن گفته مي‌شود. بايد تا جايي که مي‌توانيد حافظه بيشتري را به فتوشاپ اختصاص بدهيد. گفتيم اختصاص بدهيد زيرا فتوشاپ تنظيماتي دارد که با استفاده از آنها اين شما هستيد که تعريف مي‌کنيد فتوشاپ تا چه حد مجاز به استفاده از حافظه RAM سيستم است. مسلما نمي‌توانيد بگوييد بگوييد هرچقدر که لازم دارد. زيرا فتوشاپ همه حافظه را مي‌خواهد و در صورت مجاز بودن به استفاده صددرصد از حافظه RAM کامپيوتر مي‌تواند سيستم عامل را از کار بيندازد!

تصویر
شکل 5


فتوشاپ مي‌تواند براساس گزينه‌هاي تعريف شده در بخش پيش‌فرض‌ها يا Preferences حافظه موجود را با ديگر برنامه‌هاي روي سيستم به اشتراک بگذارد. اين مقدار جداي از حافظه موجود بر روي ديسک سخت است که از گزينه‌ Scratch Disk تعريف مي‌شد. سوالي که اينجا مطرح مي‌شود اين است که دقيقا چه مقدار حافظه RAM را بايد به فتوشاپ اختصاص دهيم؟ اين مقدار دقيقا بستگي به شرايط سيستم شما دارد.
فتوشاپ مي‌تواند تا حداکثر 4 گيگابايت حافظه RAM را مورد استفاده قرار دهد. بنابراين اگر مقدار حافظه RAM سيستم شما به 4 گيگابايت يا بيشتر هم مي‌رسد مي‌توانيد با خيال راحت و بدون نگراني از افت کار‌آيي سيستم بيش از 70 درصد حافظه را به اين برنامه اختصاص دهيد. در صورتيکه اين مقدار RAM روي سيستم شما موجود نيست بهتر است مقدار حداکثر حافظه را بين 50 تا 60 قرار دهيد. (خصوصا اگر از تجهيزات پيچيده‌اي مثل دوربين‌هاي ديجيتالي با فرمت RAW استفاده مي‌کنيد). براي تنظيم اين قابليت مي‌توانيد از مسير Preferences> Memory & Image Cache ميله‌بار متغير مقدار RAM مورد نياز را تغيير دهيد. براي مشاهده تغييرات اعمال شده بايد يک‌بار فتوشاپ را از نو راه‌اندازي کنيد.

اختصاص دادن درايو‌ها
وقتي که حافظه RAM موجود کافي نباشد فتوشاپ براي ذخيره اطلاعات و محاسبه الگوهاي ويرايشي از ديسک سخت موجود بر روي سيستم استفاده مي‌کند. بدين معني که فايل‌هاي مجازي به جاي استفاده از حافظه مجازي، روي حافظه ديسک سخت تشکيل مي‌گردد. هنگامي که از فتوشاپ خارج مي‌شويد اين فايل‌ها نيز بلافاصله از بين مي‌روند و مجددا يک نسخه جديدتر در هنگام باز کردن دوباره فايل تشکيل مي‌شود.

فتوشاپ به صورت پيش فرض از درايو ويندوزي شما به عنوان محل ذخيره فايل‌هاي مجازي استفاده مي‌کند. درايو ويندوزي همان درايوي است که سيستم عامل ويندوزتان را روي آن نصب کرده‌ايد. متاسفانه از آنجا که خود ويندوز هم از اين درايو به عنوان درايو مجازي مورد نياز براي ويندوز (يا همان Virtual Memory ) اين کار مي‌تواند به شدت موجب افت کار‌آيي سيستم شود. البته در صورتيکه بيش از يک ديسک سخت روي سيستم شما نصب شده است حتي مي‌توانيد براي فتوشاپ تعريف کنيد که در ابتدا از کدام يک از ديسک‌هاي سخت استفاده کند و ترتيب درايو‌هاي مورد استفاده روي هر يک از آنها نيز کدام خواهد بود. اگر بيش از يک درايو را روي ديسک سخت خود ايجاد کرده‌ايد حتما پارتيشني به جز پارتيشن مورد استفاده توسط سيستم عامل را به عنوان اولين درايو انتخاب کنيد. البته لازم به ذکر است که انتخاب درايو ديگري به جز درايو اصلي ويندوز مي‌تواند به خودي خود موجب کاهش سرعت واکنش نرم‌افزار شود، اما در هرحال بهتر از اين است که درايو ويندوزتان به سرعت پر گردد.
براي اختصاص دادن و ترتيب بندي درايو‌ها بايد از مسير Preferences> Plug-Ins & Scratch Disks تا حداکثر چهار درايو را براي استفاده فتوشاپ تعريف کنيد. اختصاص دادن تعداد درايو‌هاي بيشتر حافظه بزرگ‌تري را در اختيار فتوشاپ مي‌گذارد و فتوشاپ اين امکان را مي‌يابد که فايل‌هاي مجازي بزرگ‌تر را بين درايو‌هاي مختلف به اشتراک بگذارد. فتوشاپ CS2 مي‌تواند تا 64 EB ( هر اگزابايت برابر يک بيليون گاگابايت است) فضا را به عنوان Scratch Disk مورد استفاده قرار دهد که براي اغلب پرونده‌هاي کاري کافي به نظر مي‌رسد!

تصویر
شکل 6


هنگامي که مي‌خواهيد درايو‌هاي مختلف را به عنوان يک Scratch Disk مورد استفاده قرار دهيد توجه کنيد که مقدار حافظه خالي آن حداقل سه تا پنج برابر مقدار حافظه RAM مورد استفاده باشد. همچنين ترجيحا از ديسک سخت‌هاي سريع‌تر استفاده کنيد و نيز اگر ديسک سخت شما پارتيشن بندي شده است حتما اولين پارتيشن آن نيز در اين ليست قرار داشته باشد. هرگز يک درايو فشرده يا ZIP، يک حافظه جداشدني مثل حافظه‌هاي USB و يا يک درايو شبکه را به عنوان Scratch Disk تعريف نکنيد. همچنين اگر درايو مورد استفاده حاوي اطلاعات ديگري احتياجي به عمليات Defragment نيز نداريد.

و راه حال آخر اينکه نهايتا اينکه هرچقدر فضاي بيشتري براي حافظه اختصاص دهيد کمتر با پيغام Scratch Disk Is Full! مواجه خواهيد شد. اما چگونه فضاي بيشتري اختصاص دهيد؟ دوباره مقاله را با دقت بخوانيد!

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

پست توسط MAX » دو شنبه 24 مهر 1385, 6:58 pm

آقا مطب خوبی نوشتی
واقعا مرسی :(

ارسال پست

بازگشت به “گرافيک و طراحي کامپيوتري”