دلیل عقب ماندگی ایران از موفقیت در پیشرفت علمی چیست؟(با نظر سنجي)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

چگونه تصوري از يک دانشمند داريد؟ ( هرچه در ذهن داريد)

انساني فوق العاده باهوش
4
17%
فردي ديوانه
3
13%
فردي نا موفق در تجارت و ... و روي آوردن به علم
1
4%
انساني معمولي ولي علاقمند به علم
15
65%
 
مجموع رای گیری: 23

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

دلیل عقب ماندگی ایران از موفقیت در پیشرفت علمی چیست؟(با نظر سنجي)

پست توسط Sardar » چهار شنبه 27 دی 1385, 6:17 pm

دلیل عقب ماندگی ایران از موفقیت در زندگی چیست؟؟؟!!
عقب ماندگي کشور ما مي تواند دلايل زيادي داشته باشد. صدها نفر سخنراني کرده اند و يا مقاله هايي را درباره ي اين موضوع نوشته اند و از وضعيت ايران ناليده اند و در کنار بيان دلايل اين عقب ماندگي راهکارهاي زيادي نيز ارائه کرده اند ولي متاسفانه قبل از اين که شاهد پيشرفت و توسعه همه جانبه ايران باشند، دارفاني را وداع گفتند و به تاريخ پيوستند.راستي چرا بايد چنين باشد؟؟؟
چرا ما که براي رسيدن به سعادت هيچ چيز کم نداريم، درمانده ايم؟؟ اگر يک صدم آنچه داريم ، در اختيار داشتيم ولي اهل عمل بوديم بي شک سعادتمندترين کشور جهان مي بوديم. تا کي بايد وضعيتمان چنين باشد؟؟ چرا وقتي که ما اين همه امکانات داريم بايد اين طور زندگي کنيم مگر سعادتمند بودن در دنيا بر خلاف اعتقاد و دين ماست؟؟؟ چرا وقتي که ما توانايي اين را داريم بهترين کشور بهترين مردم بهترين رفاه اجتماعي بهترين... داشته باشيم چرا بايد آرزوي آن را داشته باشيم و مثل نسل هاي گذشته با اين آرزو بميريم و به تاريخ بپيونديم. از همه مي خواهيم براي يکبار ديگر که شده است در خودمان رفتارمان تجديد نظر کنيم و مشکلاتمان را و دلايلي را که موجب شده است تا حالا به جايگاه واقعي خود قرار داشته باشيم را بررسي نماييم و با عمل کردن و رفع آنها اين مسئله را حل نماييم. در اين رابطه افراد زيادي پيرامون اين مسئله مطالبي عرضه نموده اند که مي توان به حمله اعراب و مغول و... ، استعمار و استثمار و دخالت بيگانگان ، دوري از اسلام و قرآن و آموزهاي پيامبران و امامان ، نداشتن حس وطن دوستي و... اشاره نمود . پيرامون هر يک از اين دلايل تحقيقات فراواني شده است و انسان هاي بزرگي سخن گفته اند و کتاب نوشته اند، اين درست است که قبل از رفع يک درد نياز است درد را و دلايل ايجاد درد را شناخت ، اما نکته قابل توجه اينجاست که اين دلايل سالهاي سال است بيان شده است اما هنوز وضعيت ما تغيير نکرده است!!!
خداوند سرنوشت هيچ قومي را عوض نمي کند مگر آنکه آن قوم خودشان نفسانيات خودشان را تغيير دهند .آري، مشکل و دليل اصلي خود ما هستيم و قتي که ما درد را شناخته ايم و دلايل اين درد را نيز شناخته ايم ، وقتي که خودمان نخواهيم چگونه امکان دارد درد خود بخود بر طرف شود؟؟؟؟!!! شايد بتوان گفت اين مهمترين دليل و به بياني دليل اصلي ديگر دلايلِ ذکر شده، است. اين که اسلام و کتاب خدا دوري کرديم به خودمان باز مي گردد، اينکه ما را استعمار و استثمار کردند به خود ما باز مي گردد، اينکه ديگران به کشور ما حمله کردند و در امور داخلي ما دخالت کردند به خود ما باز مي گردد و....همه و همه به خود ما باز مي گردد.
اگر مي خواهيم از اين وضعيت رهايي يابيم و ناکام به تاريخ نپيونديم لازم است که خصلت ها و خوي هاي غلط خود و جامعه ي خود را شناسائي کنيم و هر چه سريعتر در رفع آنها تلاش نماييم. بهترين منبعي را که مي توانيم براي اين اصلاح نفس برگزينيم همان است که انبياء الهي مخصوصا پيامبر عزيزممان 14 قرن پيش بيان نموده اند: « من در ميان شما دو امانت نفيس و گرانبها باقي مي گذارم يکي کتاب خدا قرآن و ديگري عترت و اهل بيت خودم. مادام که شما به اين دو امانت پايبند باشيد، گمراه نخواهيد شد و اين دو يادگار من هيچ گاه از هم جدا نمي شوند. »
بايد کتاب خدا را بگشاييم و با تفکر و انديشه ي پاک دستور العمل هاي جامع آن را برگزينيم و عمل کنيم و در اين مسير از عترت نيز ياري جوييم.
نهج البلاغه ای که بعد از قرآن بهترین يادگار براي ماست باز کنيم و با ديده ي عمل کردن بخوانيم. از همين نهج البلاغه، خطبه ي متقين (خطبه 191 ) و نامه امام علي به امام حسن (نامه ی 31 نهج البلاغه ) براي ما می تواند کافی باشد تا الگوي تمامي انسانها شويم. از صحيفه سجاديه امام سجاد (ع) نیز دعاي مکارم الاخلاق (دعای بيستم) براي ما می تواند کافی باشد، اگر بخواهيم انسانی متعالی و جامعه اي ايده آل داشته باشیم و ...
از نويسندگان ما کتاب هاي شهيد مرتضي مطهري ما را بس است تا به واسطه خواندن و عمل کردن به آن اسلام واقعي را بشناسيم و آن را الگوي رفتاري خود در زندگي قرار دهيم.
اگر با ديده ي باز بنگريم متوجه خواهيم شد همه چيز براي سعادت کشور عزيزمان ايران فراهم است از حکومت از نيروي انساني نخبه و متخصص از منابع و استعداد هاي خدادي و... همه و همه در يک کشور گرد هم آمده اند.
به اميد ...
خواهشمنديم شما نيز براي رفع اين مشکل راهکارهاي خود را ارائه نماييد تا بتوانيم با کمک يکديگر و آگاهي از افکار هم هر چه سريعتر ايران و ايرانياني با عزت و سعادتمند داشته باشيم.


مديريت سايت
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
آخرین ويرايش توسط 3 on Sardar, ويرايش شده در 0.
هیهات منا الذلة

Novice Poster
Novice Poster
پست: 89
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:31 am
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط asd » چهار شنبه 27 دی 1385, 7:01 pm

با اجازه .این موارد زیر به نظر من راه کار های رهایی از این عقب ماندگی هست:1-تابه یه کشور پیشرفته سفر کردیم کشور خودمون رو به چشم عقب افتاده نگاه نکنیم. 2-عمل کردن دقیق به اصول واحکام دین اسلام. 3-شناساندن اسلام ناب محمدی به نسل جوان ومبارزه با اون هایی که به دلایل مختلفی دوست ندارند اسلام ناب محمدی به نسل جوان شناسانده بشه.وصدهاراه کار دیگه که همه شون زیر مجموعه این سه راه حل بالاست. حالا حتما این سوال مطرح میشه که چه طوری میشه این سه راه بالا رو اجرا کرد.که یکی از مهمترین راه هارو خود sardarخان گفته اند:پيروز نفس فاتح فردا است
صد البته جهاد با نفس سخت است
ولي براي انسان امکان پذير است .

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 66
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 آذر 1385, 9:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط saroman » چهار شنبه 27 دی 1385, 9:26 pm

تنها چيزي كه باعث عقب ماندگي ماست نداشتن هويت است و بس. :shock:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 » چهار شنبه 27 دی 1385, 10:06 pm

saroman, جان

با شما کاملا موافقم :-o

ولی ما هویت داریم ولی آن را به باد فراموشی دادیم :D
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15835
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72372 بار
سپاس‌های دریافتی: 31499 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 » چهار شنبه 27 دی 1385, 10:36 pm

saroman
شايد منظورتون گم کردن هويت هست :shock:
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 69
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آذر 1385, 10:58 pm
محل اقامت: there!!!
تماس:

پست توسط 0310 » چهار شنبه 27 دی 1385, 11:40 pm

ايران هويتي هفت هزار ساله داره.پس ما بي هويت نيستيم.ما اون رو گم کرديم.چون براي نسل جديد اصلا هويت مفهومي نداره.نسل جديد هويت رو پيروي از مد مي دونه.پس چه انتظاري داريم از اين نسل که آينده سازان اين مملکتن؟؟؟؟؟
امروز همان فردايي ست که ديروز نگرانش بوديم!!!

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » پنج شنبه 28 دی 1385, 1:05 am

.نسل جديد هويت رو پيروي از مد مي دونه.پس چه انتظاري داريم از اين نسل که آينده سازان اين مملکتن؟؟؟؟؟

پهلوي اين نسل گروه بسيار کوچکي در عين حال بسيار وحشتناک براي دشمنان ايران در حال پرورش است که تاثيرش را خواهيد ديد.
هیهات منا الذلة

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 66
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 آذر 1385, 9:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط saroman » شنبه 30 دی 1385, 10:18 am

KARIM, و Mahdi1944, منظور من اين است كه ما هويت ايراني داريم و همين طور هويت اسلامي ولي هر كدام جدا و اين هميشه باعث اختلاف ميان ماست . اسلامي كه الان ما در اختيار داريم اسلام عرب است اسلام خشن و متعصب ولي ايراني قومي است كه هر فرهنگ مهاجم به خود را در خود حل مي كند و دوباره به خودش بر مي گردد مثل همله مغل ها و ديگران كه هيچ يك نتوانستند هويت ايراني را تغيير دهند حتي اسكندر با كمك فلسفه و تمدن بزرگ يونان.
ولي اسلام اين ايران سازشكار را تغيير داد . و هنوز كسي پيدا نشده كه علت اين تغيير را پيدا كند درك كند و بر اساس ايراني ها و اسلام خالص و نه اسلام عرب براي ايران يك هويت اسلامي آريايي و نه سامي درست كند . با ايدئولوژي كامل آريايي كه ايرانيها آن را به پسندند و به طور هماهنگ به آن عمل كند تا نظم و هماهنگي تنها راه پيشرفت براي آنها اماده شود .(البته تنها نمونه اين هماهنگي در ايران به علت وجود امام خميني شكل گرفت و پس از فوت ايشان از هم پاشيد البته هنوز به طور كامل از بين نرفته.) :-(
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » شنبه 30 دی 1385, 11:14 am

saroman,
اسلامي كه الان ما در اختيار داريم اسلام عرب است اسلام خشن و متعصب ولي ايراني قومي است كه هر فرهنگ مهاجم به خود را در خود حل مي كند و دوباره به خودش بر مي گردد مثل همله مغل ها و ديگران كه هيچ يك نتوانستند هويت ايراني را تغيير دهند حتي اسكندر با كمك فلسفه و تمدن بزرگ يونان.


اين رو ميذارم به حساب کم اطلاعي شما از تاثيرات تهاجم يونان و مغول و ... به ايران :shock:
در ضمن اسلام خالص محمد رسول الله ايراني و عربي و ترکي و غربي و... ندارد. اسلام که دستور نداده است به چه زبان صحبت کنيد و يا لباس بپوشيد.
آن اسلامي را که شما نامبرده ايد (همگان با ايديولوژي هاي آريايي) اسلام ناب محمدي نيست و در عين حال من اسم آن را سياست با خدا مي نامم.
اين ما هستيم که مشکل داريم نه اسلام.
.................................................

هويت ما اسلام و ايران است ولي خيلي از ماها فراموشش کرديم و تلاشي براي زنده کردن آن در خود انجام نمي دهيم بلکه هدفمان را در زندگي غرق هوس هايمان کرده ايم و اينگونه چه انتظاري است. :lol:
هیهات منا الذلة

Major
Major
پست: 422
تاریخ عضویت: یک شنبه 30 مهر 1385, 12:09 pm
سپاس‌های ارسالی: 50 بار
سپاس‌های دریافتی: 181 بار

پست توسط zector » شنبه 30 دی 1385, 1:06 pm

دلایل عقب ماندگی کشورمان :
1- تنبل بودن ذاتی اکثر ما ، که اکثرا" تن به هرکاری نمی دهیم مثلا" در کارهای ساختمانی از افاغنه استفاده می کنیم. حالا اگر به یک جوان بگویند بیا کار ساختمانی کن ، قهر می کند می رود !

2- بیکار بودن سربازهای نظام وظیفه که اکثرا" در حال پرسه زدن در خیابان ها هستند. ما باید مثل کشور چین از سربازهایمان جهت کارهای عمرانی و خدماتی استفاده کنیم. خوشبختانه در چند سال اخیر کم کم داریم به این سمت می رویم.
3- زیاد بودن تعطیلات کشور.

4- کم بودن ساعات کاری ادارات. باید مثل کشور ژاپن ساعات کار اداری از 6 صبح تا 12 شب باشد ، نه مثل بانکهای داخل کشورمان که به زور ساعت 9 باز می شود و از اون ور دو ساعت زود تعطیل می کنند. ما همه دنبال از زیر کار درررفتن هستیم.
5- عدم پخش برنامه های مفید و علمی از رسانه ها جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم مناسب است.

6- تحریم های اقتصادی توسط کشورهای دیگر علیه کشورمان. متاسفانه ما با 90% کشورهای جهان سر جنگ داریم. 10% کشورهای باقیمانده شامل زامیبا ، آنگولا و بورکینافاسو و اوگاندا و غیره هستند که روابط با آنها هیچ سودی برای ما ندارد.

7- دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر مثل ننه بابا شدن برای فلسطین و یا اشک تمساح ریختن برای عراق ! که همین امر بطور غیر مستقیم تحریم ها را بدتر می کند و جلوه بدی از ما برجای می گذارد. به جای اینکه پول های هنگفت برای آنها بفرستیم همین پول ها را به زلزله زدگان بم یا امور عمرانی اختصاص بدهیم. خیلی از روستاهای ما فاقد آب و برق هستند. از قدیم گفتند چراغی که به خانه رواست ......

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » شنبه 30 دی 1385, 1:26 pm

- تنبل بودن ذاتی اکثر ما ، که اکثرا" تن به هرکاری نمی دهیم مثلا" در کارهای ساختمانی از افاغنه استفاده می کنیم. حالا اگر به یک جوان بگویند بیا کار ساختمانی کن ، قهر می کند می رود

اگر اين مردم تنبل هم مثل افاغنه از کشورشان آواره مي شدند کوه رو هم مجبور بودند سوراخ کنند.
- بیکار بودن سربازهای نظام وظیفه که اکثرا" در حال پرسه زدن در خیابان ها هستند. ما باید مثل کشور چین از سربازهایمان جهت کارهای عمرانی و خدماتی استفاده کنیم. خوشبختانه در چند سال اخیر کم کم داریم به این سمت می رویم.
3- زیاد بودن تعطیلات کشور.

باهات موافقم
4- کم بودن ساعات کاری ادارات. باید مثل کشور ژاپن ساعات کار اداری از 6 صبح تا 12 شب باشد ، نه مثل بانکهای داخل کشورمان که به زور ساعت 9 باز می شود و از اون ور دو ساعت زود تعطیل می کنند. ما همه دنبال از زیر کار درررفتن هستیم.

بهتره کيفيت کاري و مديريتي را افزايش دهيم و نه ساعات کار فرد.
5- عدم پخش برنامه های مفید و علمی از رسانه ها جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم مناسب است.

ببينم اگر هم زمان از شبکه سه سيما برره رو بخش کنند و از شبکه 6 برنامه تشکيل حيات بر روي زمين مردم کدام يک را نگاه مي کنند. :eek: ::ss
بقيه موارد سياسي است و ادامه نمي دهم. :grin:
..................................
به نظر من اول از همه بايد تکليفمان را با خودمان روشن کنيم و بعد بريم سراغ فرهنگ سازي آن وقت راهمان را مي يابيم.
هیهات منا الذلة

اخراج شده
پست: 224
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 فروردین 1385, 11:41 pm
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط ms » شنبه 30 دی 1385, 2:22 pm

saroman نوشته شده:تنها چيزي كه باعث عقب ماندگي ماست نداشتن هويت است و بس. :shock:


من با این حرفت موافقم 100 درصد .

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”