در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
1468

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 6 اسفند 1384 21:30

تهران. شهرک اکباتان

آرشيو سپاس: 194 مرتبه در 126 پست

بهترين‌هاي سينماي 85 از نگاه منتقدان معرفي شدند

توسط ARMIN » جمعه 29 دی 1385 00:05

با معرفي "چهارشنبه سوري" به‌عنوان فيلم سال،
بهترين‌هاي سينماي 85 از نگاه منتقدان معرفي شدند

با معرفي بهترين‌هاي سينماي ‌٨٥ و تقدير از پيشكسوتان، در نخستين جشن منتقدان و نويسندگان سينمايي كشور، فيلم "چهارشنبه سوري" از سوي اين انجمن به‌عنوان بهترين فيلم سال ‌٨٥ معرفي شد.

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم كه شامگاه گذشته در تالار تلاش مجموعه وزارت كار برگزار شد، برگزيدگان سال ‌٨٥ معرفي و تنديس‌هاي خود را دريافت كردند.

در اين جشن منوچهر محمدي براي فيلم "ميم مثل مادر" و محمد پيرهادي براي فيلم "بنام پدر" به‌عنوان برگزيدگان بخش تهيه‌كنندگي معرفي شدند و به ترتيب ديپلم افتخار و تنديس انجمن به آنها تعلق گرفت.

از فرشته طائرپور، تهيه‌كننده‌ي وقتي همه خواب بودند نيز تقدير به‌عمل آمد.

در بخش فيلم‌نامه، ديپلم افتخار به فريد مصطفوي و ابوالحسن داوودي، براي فيلم "تقاطع" و تنديس نيز به پرويز شهبازي براي فيلم "به‌آهستگي" اهدا شد.

در بخش كارگرداني، ديپلم افتخار به سامان سالور براي فيلم "چند كيلو خرما براي مراسم تدفين" رسيد و جعفر پناهي هم براي فيلم "آفسايد" موفق به دريافت تنديس اولين جشن انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي شد.

بنا بر اين گزارش، علاوه بر فيلم "چهارشنبه‌سوري" كه به‌عنوان بهترين فيلم برگزيده شده، ديپلم افتخاري هم به فيلم "به‌آهستگي" تعلق گرفت. همچنين ديپلم افتخار ديگري به‌خاطر جذب مخاطب به فيلم "ازدواج به‌سبك ايراني" اهدا شد.

در اين جشن هم‌چنين "محدوده دايره" به كارگرداني شهرام مكري و "زندگي" ساخته محمود كياني فلاورجاني، به‌عنوان بهترين فيلم‌هاي تجربي شناخته شدند و ديپلم افتخار و تنديس دريافت كردند.

به گزارش ايسنا، از ديگر بخش‌هاي اين جشن تقدير از مسعود كيميايي، فرامرز قريبيان، شهلا رياحي، جمشيد ارجمند، هوشنگ كاوه، هوشنگ كاووسي و اسدالله يكتا و همچنين تجليل از افراد فقيدي همچون مهدي سليمي، بابك بيات و نابغ قادري كارگر سينما بهمن بود.

در تصاويري كه از كيميايي پخش شد، وي با بيان اينكه دو سال ديگر پنجاهمين سال ورودم به سينما است، اظهار داشت: من نمي‌توانم تاريخ رشد خودم را تغيير دهم و نگاه نقادانه خودم را هيچ‌گاه از دست نخواهم داد.

كيميايي همچنين از بازنويسي دوباره فيلم‌نامه عين القضات خبر داد و به آن اظهار علاقه كرد.

اين فيلم‌ساز پيشكسوت سپس با حضور بر روي صحنه جايزه خود را از رخشان بني‌اعتماد دريافت و آن را به پرويز دوايي منتقد پيشكسوت سينما كه در خارج از كشور سكونت دارد اهداء كرد.

فرامرز قريبيان هم كه جايزه‌اش را از پسرش گرفت و اظهار داشت: من آدم خوش شانسي هستم كه بعد از هفت سال پسرم ايران است و جايزه را از او مي‌گيرم.

وي با بيان اينكه اين جايزه با همه جوايزي كه گرفته‌ام، فرق دارد تصريح كرد: چون از طرف منتقدان است و معتقدم اگر منتقدان نبودند الان سينمايي نداشتيم.

جمشيد ارجمند نيز بعد از دريافت جايزه‌اش از كيميايي، اين حركت انجمن منتقدان را بسيار با ارزش خواند و گفت: من در سال ‌٤٥ جزو اولين پايه‌گذاران انجمن منتقدان سينما بودم و الان خوشحالم كه شاهد چنين رشدي در اين انجمن هستم.

هوشنگ كاوه، مدير سينما عصر جديد، هم جايزه خود را از نورپور، رييس انجمن سينماداران، دريافت كرد.

اسدالله يكتا و شهلا رياحي به‌خاطر كسالت و هوشنگ كاووسي به‌دليل سفر خارج از كشور در مراسم تقديرشان حضور نداشتند.

در بزرگداشت افراد فقيد سينما نيز دختر زنده‌ياد سليمي و خانواده مرحوم قادري حضور داشتند و ماني رهنما هم به‌ياد بابك بيات ترانه فيلم مرسدس را اجرا كرد.

در بخش ديگري از جشن انجمن منتقدان سينما هدايايي به حميدرضا موفق (شبكه خبر)، مهرداد حجتي (راديو فرهنگ) و محمدمهدي فخري‌زاده (انتشارات روزنه‌ كار) اهدا كردند.

به گزارش ايسنا، در بخش معرفي برگزيدگان انجمن در سال ‌٨٥ سينماگران، جعفر پناهي گفت: طي ‌١٠ سال گذشته بدترين برخوردها با من صورت گرفته و امسال هم سال سختي را پشت سر مي‌گذاريم كه بيشترين برخوردها با هنرمندان شد و اميدوارم روزي در كشورمان فيلم‌هايمان را بدون تنگ نظري براي مخاطب اصلي خودمان به‌نمايش بگذاريم.

كامران ملكي هم كه براي اهدا جايزه بهترين فيلمنامه روي صحنه حاضر بود، اظهار اميدواري كرد اين جشن نقطه عطفي باشد تا شايعات فاصله بين منتقد و كرگردان برطرف شود.

سعيد راد نيز اظهار داشت: اين جوايزي كه ازسوي منتقدان داده مي‌شود، بسيار با ارزش است و اگر چه من جايزه نگرفتم، اما خوشحالم در اين جشن كه اولين است، روي صحنه حاضر شدم.

به گزارش ايسنا، در ابتداي اين مراسم جواد طوسي، رييس و مصطفي محمودي، نايب رييس انجمن، توضيحاتي را درباره‌ي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران و برپايي اين جشن ارايه كردند.

مصري، وزير رفاه و تامين اجتماعي نيز در سخناني بر لزوم حمايت از هنرمندان تاكيد كرد.

كبوداني، مدير عامل شركت تامين اجتماعي و دكتر نعمت رييس بيمه آتيه‌سازان به همراه هنرمنداني همچون عزت‌الله انتظامي، محمد سرير، محمود كلاري، محمدعلي سجادي، محمدرضا شريفي‌نيا، آزيتا حاجيان، مهدي ميامي، مرتضي شايسته، ناصر شفق، حسين فرحبخش، محمد آفريده، مريم بوباني، مجيد مشيري، عليرضا رييسيان، حميدرضا پگاه، حسن توكل‌نيا و اصغر فرهادي از حاظران در اين جشن بودند.

علاوه بر تنديس و لوح زرين بيمه‌نامه طلايي شامل تامين هزينه درمان تا سقف ‌٥/٣ ميليون تومان و سكه بهار آزادي نيز به برگزيدگان اهدا شد.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Don't play games with the ones who love you