افق های نو در نزدیکی مشتری

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
پست: 90
تاریخ عضویت: دو شنبه 20 شهریور 1385, 1:47 pm
سپاس‌های دریافتی: 102 بار
تماس:

افق های نو در نزدیکی مشتری

پست توسط alicat » یک شنبه 1 بهمن 1385, 8:11 pm

New Horizons ماه آينده در زمان عبور از كنار مشتري ، به تصویر برداری و کاوش اين سياره اقدام كرده و با كمك تجهيزات علمي خود به مطالعه جو مشتري و همچنين بررسي وضعيت چهار قمر گالیله ای آن خواهد پرداخت.


فضاپیمای ‪ New Horizons‬ به زودي در مسير خود به سوي پلوتو ، از كنار مشتري عبور خواهد كرد. افق‌هاي جديد ماه آينده در زمان عبور از كنار مشتري ، به تصویر برداری و کاوش اين سياره اقدام كرده و با كمك تجهيزات علمي خود به مطالعه جو مشتري و همچنين بررسي وضعيت چهار قمر از اقمار آن خواهد پرداخت.
این فضا پیمای مدرن كه سريعترين ساخته دست بشر محسوب مي‌شود، نهم اسفند امسال از فاصله ‪ ۲/۲‬ميليون كيلومتري سياره مشتري عبور خواهد كرد. جان اسپنسر یکی از مسولان طرح New Horizons در ناسا ، هدف اصلي اين فضاپیما را برای عبور از كنار "مشتري"، استفاده از جاذبه اين سياره عظيم براي افزايش سرعت خود در مسير حركت به سوي سياره پلوتو میداند. دانشمندان ناسا تخمين مي‌زنند سرعت اين فضاپیما پس از عبور از نزديكي مشتري و استفاده از جاذبه آن با كمك انجام مانورهاي مداری پیچیده , به حدود ‪۸۴‬ هزار كيلومتر در ساعت خواهد رسيد. علت نياز New Horizons به چنين سرعتي در واقع مسافت بسيار زياد تا سياره پلوتو است. که نیاز به این سرعت را بیشتر میکند.

تصویر.

New Horizons پس از رسيدن به این سرعت ، به مدت هشت سال ديگر با همين سرعت به سفر خود در فضا ادامه خواهد داد و در نهايت در سال ‪ ۲۰۱۵‬به سياره پلوتو خواهد رسيد. سياره عظيم مشتري پيش از اين توسط هفت فضا پیمای بدون سرنشين ديگر كه در سفرهاي خود از كنار آن عبور كرده‌اند، مورد مطالعه قرار گرفته است. از جمله مي‌توان به كاسيني كه هم‌اكنون در مدار سياره زحل قرار دارد، ووييجر ‪ ۱‬كه هم‌اكنون به بيروني‌ترين نقاط منظومه شمسي رسيده است و نيز گاليله اشاره كرد.
با اين وجود، هيچ كدام از فضا پیما های ياد شده داراي تجهيزات فوق پيشرفته مشابه تجهيزات موجود در افق های نو نبوده‌اند و به همين علت عبور آن از كنار مشتري از لحاظ علمي داراي ارزش بسيار زيادي است.
در اين برنامه New Horizons چهار قمر بزرگ مشتري با نامهاي آيو، اروپا ، گانيمد و كاليستو را مورد مطالعه قرار مي‌دهد و اطلاعات با ارزشي از جو ناآرام و ميدان مغناطيسي سياره جمع‌آوري مي‌كند.
کپسول ‪ ۴۷۶‬كيلوگرمي New Horizons هم‌اكنون به فاصله ‪ ۶۵/۶‬ميليون كيلومتري زمين رسيده‌است.اين فضا پیمای‪ ۷۰۰‬ميليون دلاري داراي يك راكتور هسته‌اي كوچك و يك محموله ‪ ۳۳‬كيلوگرمي عنصر راديواكتيو پلوتونيوم است كه از آن براي تامين برق مورد نياز تجهيزات خود استفاده خواهد كرد.
بهره‌گيري New Horizons از راكتور هسته‌اي به این علت است كه فاصله بسيار دور سياره پلوتو با خورشيد سبب مي‌شود افق های نو بر خلاف سفينه‌هاي معمولي نتواند از باتري‌هاي خورشيدي براي توليد الكتريسيته مورد نياز تجهيزات خود استفاده كند. "نيوهورايزنز" پس از رسيدن به نزديكي سياره "پلوتو" در ژوئيه سال ‪ ۲۰۱۵‬از فاصله اندكي از كنار اين سياره عبور خواهد كرد و در يك دوره زماني ‪ ۵‬ماهه كه كمترين فاصله را از "پلوتو" دارد، با كمك ابزارهاي علمي خود جو "پلوتو" را مورد بررسي قرار مي‌دهد و به نقشه‌برداري دقيق از سطح اين سياره و همچنين سه قمر آن مي‌پردازد.


منبع: Spaceref,Irna

برگفته شده از آسمان پارس

منتظر نظرات و سوالات شما دوستان عزیز هستم !! :-)
تصویر

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”