در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

گیاهان یکدیگر را از وجود دشمن با خبر می‌کنند

توسط gigi64 » چهارشنبه 4 بهمن 1385 22:52

گیاهان یکدیگر را از وجود دشمن با خبر می‌کنند  
  

تازه ‌ترین نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که گیاهان این قابلیت و توانایی را دارند که یکدیگر را از وجود دشمن با خبر کنند. این تحقیق در گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی `پردیس` کرج انجام گرفته و نتایج آن در معتبرترین مجله‌های علمی، پژوهشی جهان از جمله `‪ `Biological control‬و `‪ `Appl.Entomology‬به چاپ رسیده است.

سرپرست تیمی که این تحقیق را انجام داده است، گفت: بر اساس این تحقیق گیاهان هنگامی که از طرف حشرات گیاه‌خوار از جمله کنه یا شته مورد حمله قرار می‌گیرند، یکدیگر را از وجود دشمن مشترک آگاه می‌سازند. زبان مشترک گیاهان، ساطع کردن بو و برجای گذاشتن مواد شیمیایی هنگام مواجهه با دشمن است.

گیاهان همچنین قادرند بویی از خود منتشر کنند که باعث جلب شکارگر- های حشرات گیاه‌خوار شود. به طور مثال، هنگامی که آفتهایی نظیر شته یا کنه بر روی گیاه لوبیای سبز قرار می‌گیرد، گیاه از طریق بزاق دهان آنها، متوجه حضورشان شده و از خود بویی متصاعد می‌کند که ضمن اطلاع به دیگر گیاهان هم نوع، `سن اوریوس` را که از صیادان این حشرات هستند به طرف خود جلب می‌کند.

این تحقیق بیانگر آن است که گیاهان خود دارای شعور هستند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. وی افزود از نتایج این تحقیق می‌توان در برنامه‌های کنترل آفات استفاده کرد و به عنوان مثال با پخش این بو قبل از هجوم آفات به گیاهان، ضمن کاهش مصرف سموم شیمیایی، زمینه رشد هرچه بیشتر حشرات مفید را فراهم ساخت.

عاشوری که ریاست اداره پژوهش دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی `پردیس` کرج را نیز به عهده دارد یادآور شد: تحقیقات این گروه برروی جنبه‌های مختلف `رایحه‌های القایی گیاهان` ادامه دارد. این طرح تحقیقاتی توسط یک تیم هشت نفره به مدت دو سال در گروه گیاه پزشکی آزمایشگاه اکولوژی و رفتارشناسی حشرات دانشگاه تهران که در پردیس کرج واقع است به نتیجه رسیده است.


ایرنا

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان