در اين بخش شما ميتوانيد درباره کليه مباحث بازيهاي كامپيوتري به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Administrator

Administratorنماد کاربر
پست ها

15478

تشکر کرده: 10208 مرتبه
تشکر شده: 3960 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

پشت رايانه بنشينيد و در تهران رانندگي كنيد

توسط Mahdi1944 » سه شنبه 15 فروردین 1385 22:22

از: جام جم

اين روزها به لطف انيميشن هاي خوش ساخت نيروي انتظامي ، داداش سيا و هوتن از مشهورترين و البته محبوب ترين شخصيت هاي کارتوني ما هستند.
حالا اين دو همراه با محمد حسيني که خيلي ها او را بهترين مجري تلويزيوني مي دانند شخصيت هاي بازي «رانندگي در تهران» را تشکيل داده اند. بازي که مي توان آن را اولين بازي رايانه اي قابل توجه ايراني ناميد. اين بازي به سفارش نيروي انتظامي تهيه و در هفته نيروي انتظامي به بازار عرضه شده است.
توليد بازي رانندگي در تهران از سال 80 و به دنبال پيشنهاد اداره کل فرهنگ ترافيک معاونت راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي به يک شرکت ايراني آغاز شده است.
دکتر سميع آذر مدير شرکت مجري اين پروژه در گفتگو با کليک با بيان اين مطلب اظهار داشت : معاونت راهنمايي و رانندگي چند سالي است که با توليد انيميشن هاي فرهنگ ترافيک کار فرهنگ سازي را آغاز کرده است.
آنها به قدرت گيم واقف بودند و به دنبال پتانسيل مناسب در اين عرصه بودند و وقتي کار ما را ديدند کار را به ما سپردند. شرکت ما هم از سال 81 کار گرافيک و عکسبرداري از منطقه 6 تهران را آغاز کرد. وي در مورد دليل انتخاب منطقه 6 مي گويد: اين منطقه تمام ملزومات آموزش رانندگي و فرهنگ ترافيک را دارد و ادامه مي دهد: براي اين منظور ما 1.5 ميليون عکس تهيه کرديم و منطقه 6به طور کامل با تمام خيابان ها و کوچه ها و ساختمان ها و تابلوهاي موجود در آن شبيه سازي شده است.
پس از اين مرحله هم نوبت به بخشهاي مختلف گرافيک و مدل سازي ، برنامه نويسي ، صدا ، نور ، افکت ، سناريو ، محتواي بازي ، انيميشن سازي و غيره رسيده و بالاخره مهر ماه امسال پس از طراحي قفل مناسب براي اين نرم افزار بازي به بازار عرضه شده است.

رانندگي در تهران با Engine ايراني

بد نيست بدانيد که گروه سازنده اين بازي به سراغ Engineهاي آماده نرفته اند و يک موتور کاملا ايراني طراحي کرده اند. طراحي اين Engine حدود 2.5 سال طول کشيد و بالغ بر 2ميليارد تومان هزينه تحقيقاتي در پي داشته است.
دکتر سميع آذر دليل اين کار را اين گونه توضيح مي دهد: موتورهاي آماده ظرفيت هاي خاص خودشان را دارند. ضمن اين که هدف ما توليد يک گيم نبود بلکه مي خواستيم به صنعت گيم سازي راه پيدا کنيم.
با داشتن Engine آماده ما صنعت را نداشتيم اما تجربه سخت برنامه نويسي و دست و پنجه نرم کردن با پروسه مشکل توليد موتور بازي به ما اين قدرت را داد که حالا قابليت رقابت با بهترين موتورهاي آماده دنيا را هم داشته باشيم.
دکتر سميع آذر ادامه مي دهد: در تهيه اين Engine بالغ بر چندين 10هزار خط برنامه نويسي انجام شد و از زبانهاي برنامه نويسي OpenGL و Directx استفاده کرديم و در واقع از برنامه نويسي ترکيبي و حرفه اي بهره جستيم.
به گفته دکتر سميع آذر: اين بازي از هوش مصنوعي بالايي برخوردار است.
در برخورد اتومبيل کاربر با موانع و اتومبيل هاي ديگر قوانين فيزيکي و منطقي کاملا رعايت شده و جسمي که جرم کمتري دارد حرکت بيشتري مي کند يا آسيب بيشتري مي بيند. مثلا برخورد اتومبيل سواري با اتوبوس پارک شده در خيابان تغييري در وضعيت اتوبوس پيش نمي آورد و اين اتومبيل است که در اثر تصادف حرکت مي کند. خوب اگر اهل بازي هستيد و دوست داريد ببينيد که بالاخره اين بازي ايراني که سازندگانش اين قدر از آن تعريف مي کنند و آن را قابل رقابت با بازيهاي توپ خارجي مي دانند در عمل چه از آب درآمده ، دست در جيب مبارک دست کنيد و3هزار 900تومان بابت اين بازي بپردازيد. حتما از تيراژ 50هزار نسخه اي اين بازي يکي هم به شما مي رسد. البته بد نيست بدانيد که قيمت اين CD ابتدا 15هزار تومان تعيين شده بود اما با حمايت هاي مالي مراکز مختلف و از جمله مرکز صنايع نوين قيمت به مقدار کنوني تقليل يافته است.
در ضمن اگر کسي را مي شناسيد که عشق قفل شکستن است و از تکثير غيرمجاز بازيها لذت مي برد و با اصول اخلاقي و عباراتي چون کمک به تقويت صنعت گيم ايراني هم بيگانه است ، به او بگوييد که به خاطر خودش بي خيال اين بازي شود. چون به هر حال نيروي انتظامي به نوعي مالک اين بازي محسوب مي شود و قوه قضاييه به شدت از «رانندگي در تهران» حمايت مي کند و با متخلفان در اين زمينه برخورد مي شود (به هر حال از ما گفتن بود). و اما داستان بازي داستان را لو نمي دهيم تا بازي بي مزه نشود. اين را سميع آذر مي گويد. اما اينقدر بدانيد که در اين بازي کاربر 3 پايانه خاص دارد: روز ، شب و پيست جاده.
پس از طي مراحل مختلف و اتفاقاتي که در طول روز مي افتد اگر امتياز لازم را کسب کنيد وارد مرحله رانندگي در شب مي شويد و در صورت کسب امتياز لازم به پيست جاده مي رسيد. حتما پيام غيرمستقيم مستتر در بازي را گرفتيد ديگر: شهر جاي سرعت نيست.
اگر تبحر لازم در رانندگي در شهر را طي روز و شب به دست آورديد خوب در پيست هر چقدر خواستيد گاز بدهيد. در تمام طول بازي هم اين آموزش هاي غيرمستقيم فرهنگ ترافيک البته در قالب طنز وجود دارند. هوتن و سيا بار کميک بازي را به دوش مي کشند و محمد حسيني هم يک رابطه صميمي با کاربر دارد و وارد بازي مي شود. البته پليس راهنمايي و رانندگي هم در اين بازي حضور دارد. يک پليس مهربان که رابطه اي خوب و توام با مهرورزي با کاربر برقرار مي کند. سميع آذر در مورد هزينه توليد اين بازي مي گويد: براي توليد اين بازي نزديک به 1.5 ميليارد تومان هزينه شده است و هزينه به عهده شرکت بوده است چون مجوز اسپانسر داشته ايم.
سميع آذر ادامه مي دهد: البته ما در اين کار شان نيروي انتظامي را نگه داشتيم و فقط شرکتها و کارخانه هاي معتبر را به عنوان اسپانسر قبول کرديم.
به گفته دکتر سميع آذر ويرايش دوم بازي رانندگي در تهران تا بهمن ماه وارد بازار مي شود که در اين ويرايش سناريو متفاوت است و پيام ها کامل تر مي شوند. در ضمن از همان زمان اين بازي توزيع خارج از کشور نيز خواهد داشت.
سميع آذر ادامه مي دهد: ما کار توليد بازي را با 20نفر شروع کرديم اما حالا 120نفر پرسنل داريم که در 3شيفت کاري انجام وظيفه مي کنند و به کمک اين مجموعه است که مي توانيم در عرصه توليد گيمهاي مدرن حرفهاي زيادي براي گفتن داشته باشيم.

شهر ميوه

آبژي بهاره که معرف حضورتان است؟ همان که مي گويد: قلب ما کوچولوها که بابايمان راننده است هميشه تند تند مي زند. اين کاراکتر هم سوژه توليد يک بازي ديگر است که به سفارش معاونت راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي تهيه شده است.
دکتر سميع آذر در مورد اين بازي مي گويد: اين بازي رايانه اي براي مخاطبين زير 12 سال تهيه شده است و تا آبان يا آذر وارد بازار مي شود. در اين بازي بچه ها با زبان حيوانات با قوانين زندگي شهري و بخصوص مقررات راهنمايي و رانندگي آشنا مي شوند. داستان بازي هم از اين قرار است که روزي پستچي نامه اي براي بهاره مي آورد و او را به شهر ميوه ها دعوت مي کند. در طراحي شخصيتهاي اين شهر از قهرمان هاي داستان هاي سنتي ايراني الهام گرفته شده است.
به هر حال بهاره به عنوان پليس شهر ميوه ها انتخاب مي شود و بايد با حيواناتي که تابلوهاي ترافيکي شهر را سرقت مي کنند ، برخورد کند و در ضمن تابلوها را بيابد و آنها را در محل مناسبشان قرار دهد. به گفته سميع آذر توليد اين بازي 2 سال زمان برده است.
بازي «ايران من» سناريوي ديگري است که اين شرکت در دست تهيه دارد و آن را براي توزيع بين المللي آماده مي کند. در اين بازي بچه ها ايران سال 1400 را مي سازند و هر کار بر بخشي از ايران را اعم از معادن ، صنايع ، منابع استراتژيک و... را مي سازد. دکتر سميع آذر در زمينه تاثير مثبت بازيهاي رايانه اي بر روي کودکان مي گويد: اين بازيها کمک مي کند تا بچه ها با محيط خود تعامل مثبت و منفي داشته باشند. همه ما شنيده ايم که اديسون در آزمايشهاي خود هزار بار شکست خورد و بار هزار و يکم برق را اختراع کرد يعني براي موفقيت تجربه آن شکستها لازم است اما در عمل هيچگاه فرصت اين خطاها و اشتباه ها به بچه ها داده نمي شود. يعني در کتابهاي درسي حجم کتاب و حوصله نگارنده و کمبود امکانات اين اجازه را نمي دهد که بچه ها اين تعامل منفي را داشته باشند و اين دقيقا چيزي است که از طريق بازيهاي رايانه اي در اختيار بچه ها قرار مي گيرد. وي در پايان يادآوري مي کند که از بهمن ماه بعضي از بازيهاي توليد اين شرکت و از جمله بخشي از بازي رانندگي در تهران در سايت شرکت به آدرس http://www.Samierayan.com قرار مي گيرد و مراجعان مي توانند به صورت آنلاين بازي کنند.
آخرين ويرايش توسط Mahdi1944 در دوشنبه 12 تیر 1385 01:48, ويرايش شده 1 در کل.
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

285

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 بهمن 1384 22:46

محل سکونت

بغل خونه همسايمون

آرشيو سپاس: 28 مرتبه در 17 پست

توسط arian » پنج شنبه 17 فروردین 1385 11:43

اقا مهدي اين بازي رانندگي در شهر واقعا تو بازار هستش؟ :-(
تا حالا به معني کلمه مادر دقت کردي

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1065

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 27 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 28 اسفند 1384 14:04

محل سکونت

زیر آسمون خدا

آرشيو سپاس: 439 مرتبه در 147 پست

توسط آرمان » پنج شنبه 17 فروردین 1385 12:20

گفتين كه بازي رو به روش آنلاين هم مي توان انجام داد؟

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

204

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 اسفند 1384 01:01

محل سکونت

همچنان تهران.سمت چپ.در سوم

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 4 پست

توسط Shayan » پنج شنبه 17 فروردین 1385 15:14

اين بازي رو خيلي وقت هستش که معرفي کردن... يه 4 ماه پيش هم همه جاي پيتخت پوستراش بود ولي من جاي رو گير نياوردم که بفروشنش... :-(
زندگي زيباست... البته اگه بزارن....;)


------------------------------------------------------------
تمام مسائل مربوط به iPhone و دیگر محصولات Apple
http://i-phone.ir/

Administrator

Administratorنماد کاربر
پست ها

15478

تشکر کرده: 10208 مرتبه
تشکر شده: 3960 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » پنج شنبه 17 فروردین 1385 15:55

چند وقت پيش اعلام شد که اوايل 85 وارد بازار مي‌شه، اما خبري نشد  :-(
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1065

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 27 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 28 اسفند 1384 14:04

محل سکونت

زیر آسمون خدا

آرشيو سپاس: 439 مرتبه در 147 پست

توسط آرمان » پنج شنبه 17 فروردین 1385 16:06

ولي جداً‌ بايد جالب باشه. چون تا حالا هر چي بازي توليد شده
فقط آمريكا رو در بر داشته...مثل مافيا، GTA، Midtown و...
البته خيلي خوب مي شد اگر تهران رو با كل مكان ها  خيابان ها
و كوچه ها داشت... :)

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

396

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:42

محل سکونت

آسمان بي نهايت

آرشيو سپاس: 133 مرتبه در 55 پست

توسط Colonel Chazan » پنج شنبه 17 فروردین 1385 18:25

بخش بازي اين سايت در دست احداثه.
فعلاً قابل دسترسي نيست.
[size=84]May they rest in peace, those graceful masters of the sky

Happiness is Tomcat-Shaped

I love the smell of jet fuel in the morningCaptain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4262

تشکر کرده: 189 مرتبه
تشکر شده: 697 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 10 خرداد 1385 02:36

این بازی نیامده به بازار به دلیل اشکالات فراوان جمع کردند!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Administrator

Administratorنماد کاربر
پست ها

15478

تشکر کرده: 10208 مرتبه
تشکر شده: 3960 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 10 خرداد 1385 03:08

Mohammad 1985,
اين بازي براي اضافه كردن جلوه‌هاي گرافيكي DirectX 10 به تاخير افتاده و دليل اون هم واضح هست، قابل رقابت بودن با توليدات ديگر كشورها، موضوع به اشكالات و .... مربوط نمي‌شه  :-)
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4262

تشکر کرده: 189 مرتبه
تشکر شده: 697 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 10 خرداد 1385 03:25

در ضمن بازی بسیار یکنواخت و کسل کننده با گرافیگ بسیار افتضاح که فکر کنم برای آتاری یا میکرو و یا سگا و یا شاید هم برای آمیگا طراحی شده نه پی سی!
دز ضمن این بازی از یک سیستم بسیار پیشرفته خودکار استفاده کرده و اونهم ریست شدن مکرر سیستم هست! و این نشان دهنده این هست که سازندگان آن حتی زحمت تست کردن آن را هم به خود نداده اند!
تبلیغات به کار رفته  در این بازی هم بسیار زیاد و خسته کننده هستند!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Administrator

Administratorنماد کاربر
پست ها

15478

تشکر کرده: 10208 مرتبه
تشکر شده: 3960 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 10 خرداد 1385 03:41

Mohammad 1985,
بازي‌ هنوز منتشر نشده، شما كجا اون رو ديديد؟
در ضمن براي انجين گرافيكي ملي و نسخه اول فكر نمي‌كنم گرافيك بدي باشه، تا اونجايي كه من از كامپيوتر اطلاع دارم معمولا برنامه‌ها سيستم رو رست نمي‌كنند و در صورتي كه نقصي هم در برنامه باشه باعث هنگ شدن سيستم مي‌شه و نه ريستارت مستقيم، مگر اينكه سيستم عامل به اين صورت مقداردهي شده باشه كه اين موضوع رو با اين عكس‌العمل پاسخو باشه،
اگر كمي از گزافيك كامپيوتر اطلاع بيشتري داشتيد هرگز چنين گرافيكي رو با 8 بيت‌هاي سگا يا ميكرو مقايسه نمي‌كرديد و اين نشون دهنده‌ي قضاوت نادرست شما هست (لااقل پلي استيشن 1 كمي منتطقي تر بود، هر چند كيفيت تصوير از اون هم بالاتر هست و البته در حال بهتر شدن هم هست)
در مورد تبليغات هم نظر شخصي من اينه كه تبليغات باعث در اومدن از يكنواختي مي‌شه و به طبيعي شدن بازي هم كمك مي‌كنه، اين رو در اكثر بازيهاي در همين كلاس و يا حتي بازيهاي جنگي مثل Twisted Metal و .... اون رو ديديم، حال بازي كه قراره در محيط شهر باشه به نظر شما بايد داراي ساختمانهاي لخت و بدون هيچ جزئياتي باشه
در كل اين ارزيابي شما رو نادرست مي‌دونم
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4262

تشکر کرده: 189 مرتبه
تشکر شده: 697 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 11 خرداد 1385 02:16

مقايسه گرافيک اون بازي با سگا و ميکرو فقط يه کنايه بود!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان