در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

استفاده از اجاق خورشیدی زندگی در كشور كنیا را تغییر داده است

توسط ganjineh » جمعه 20 بهمن 1385 17:26

مشارکت برای زندگی بهتر


این مقاله خلاصه ای است از مقالۀ آقای ژولیوس اوچینگ (1) از انتشارات سولار کوکرز بین الملل (2)

خانم سِلین به کاسبی کوچکی با درآمد كم اشتغال دارد. برای او ، که چهار فرزند دارد، کسب کردن درامدی کافی بسیار مشکل است. به همین علت، قوت غالب خانواده او از آرد ذرت و سبزیجات بوده، به جز مواقع اندکی كه توانایی تهیه ماهی را دارند.

فرزندان او دچار سوء تغذیه مزمن بودند؛ فرزند سوم او، راس که به "نیم وجبی" مشهور بود زیرا شوهرسلین می گفت به راحتی می توان او را در كف دست حمل کرد بدون آنکه وزنی احساس شود.

فرزند او امروز زنده است و سلین این امر را به ظهور اجاق های خورشیدی بین المللی ، از بنرامه راه حلهای آفتابی (3) در نواکاچ(4) در کنیا نسبت می دهد. این پروژه موهبت بزرگی برای او بود.

سلین پخت خورشیدی را در مارس2003 هنگامی كه پروژه شروع شده بود، آغاز كرد. او یكی از فعال ترین آشپزهای گروه زنان اِمبوگو بود که برای آموزش طرز پخت با این شیوه به دیگران، تعلیم دید.

زندگی برای سلین و خانواده اش تغییر كرده است. او در حال حاضر نماینده دستگاه پخت خورشیدی در شمال نیاکاچ است، همسر او می گوید:" ما اکنون غذاهای لذیذی می خوریم . به راس نگاه كنید، او کاملاً سالم به نظر می رسد."

سلین می گوید كه همۀ فرزندانش سالم هستند و غذاهایی راكه با این روش طبخ می شوند دوست دارند و هر روز خواهان همین نوع غذاها هستند.

سلین در اغلب روزهای آفتابی، غذا را به روش خورشیدی تهیه می كند. پخت خورشیدی شامل استفاده از یك وسیله كوچك و قابل حمل می شود كه انرژی دریافتی از خورشید را به گرما تبدیل می كند. هیزم تنها روزهای ابری و همچنین شب ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، در حال حاضراو به جای خرید یا جمع آوری روزانۀ چوب ، هر سه روز یك باراین كار را انجام می دهد. به این ترتیب ، ماهیانه 6.6 دلار در هزینه های سوخت هیزمی صرفه جویی و ذخیره می شود. از طریق این صرفه جویی و درآمد حاصل ازشرح دادن طرز کار دستگاه پخت خورشیدی، او توانست در اوایل سال 2004 یك بز بخرد. این بز تا کنون چهار بزغاله به دنیا آورده است.

آشپزی و مهارتهای آموزشی سلین به سرعت افزایش می یابد. مادران جوانی كه در ابتدا ازاین روش پخت اجتباب می كردند، تغییرعقیده داده اند و دستگاه سبك وزن " کوکیت " را خریداری می کنند. همسایه های سلین می گویند كه در حال حاضر خانواده او استاندارد زندگی بالاتری دارند. خوراك خانواده سلین بهتر شده و اعضای خانواده لباس های زیبا و بهتری می پوشند.

شوهرسلین به وجود او افتخار می كند و در كارهای بازاریابی او شركت می كند. هنگامی كه مشغله كاری سلین زیاد باشد، او نحوه استفاده ازکوکیت را به دیگران آموزش می دهد. مشتریان با مراجعه به آنها نحوه استفاده از دستگاه را سؤال می كنند.

در نتیجه تبلیغ عمومی از طریق خبرنامۀ اجاق های خورشیدی بین المللی و با تلاش های گروه SCI، سلین اعتماد به نفس بیشتری برای انجام كار یافته است. زن خانه دار خجالتی گذشته، آموزش دهندۀ فعال و بی باكی شده است كه در دهكده محل اقامت خود مشهور و محترم است.

برای كسب اطلاعات بیشتر به تارنمای SCI مراجعه كنید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

شركت SCI یك شركت غیرانتفاعی مستقردر ایالت کالیفرنیا است.

1. Julius Ochieng
2. Solar Cookers International (SCI)
3. Sunny Solutions Project
4. Nvakach
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان