لیزینگ چیست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 10:58 am
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

لیزینگ چیست؟

پست توسط Yasser » شنبه 21 بهمن 1385, 4:26 pm

  چیست؟ 

مقدمه :
به‌دلیل گستردگی دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآوری‌ها و تکنیک‌های عملیاتی گوناگون، این صنعت در زمینه‌های مختلفی کاربرد یافته است. به طورکلی، عملیات لیزینگ به دو نوع لیزینگ عملیاتی و لیزینگ سرمایه‌ای طبقه‌بندی می‌شود.
تصویر
لیزینگ‌ (Leasing) نوع خاصی از عملیات مالی است که در فارسی بهترین معنی‌ برای آن، اجاره اعتباری می‌باشد. در واقع، لیزینگ یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر - اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی - به‌منظور بهره‌برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه‌ای یا مصرفی با دوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می‌گردد. لذا روش لیزینگ، مجموعه‌ای از مبادلات اقتصادی مشتمل بر خرید، اجاره و در نهایت، فروش (تملیک) را در بر می‌گیرد. این قرارداد بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر‌‌ (Lessor) و متقاضی یا استفاده‌کننده از تسهیلات، به‌ عنوان مستأجر‌ (Lessee)منعقد می‌گردد. براساس قرارداد لیزینگ، موجر کالای مورد نظر و نیاز مستأجر (مورد اجاره) را با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده یا تولیدکننده تأمین نموده و مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات) به‌صورت اجاره در اختیار مستأجر قرار می‌دهد. البته مستأجر اختیار دارد در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملّک نموده یا به موجر مسترد نماید. چنانچه مستأجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملک مورد اجاره باشد، باید مبلغی را که در ابتدای دوره با توجه به استهلاک و عمر مفید مورد اجاره به‌عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطی‌ (Residual Value)مورد اجاره تعیین گردیده است، به موجر پرداخت نماید. هرچند در حال حاضر اکثر شرکت‌های لیزینگ در ایران، ارزش اسقاطی یا باقیمانده را در محاسبات برابر صفر فرض می‌نمایند. ‌

● انواع روش‌های لیزینگ

به‌دلیل گستردگی دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآوری‌ها و تکنیک‌های عملیاتی گوناگون، این صنعت در زمینه‌های مختلفی کاربرد یافته است. به طورکلی، عملیات لیزینگ به دو نوع لیزینگ عملیاتی و لیزینگ سرمایه‌ای طبقه‌بندی می‌شود. لیزینگ عملیاتی: لیزینگ عملیاتی (Operating Lease)، قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است که براساس آن، قرارداد با مستأجر (متقاضی) صرفاً به قصد بهره‌برداری و برخورداری از حق انتفاع کالا (مورد اجاره) منعقد شده و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره عیناً به موجر مسترد می‌گردد. در این نوع لیزینگ، معمولاً ۱۰۰ درصد بهای مورد اجاره توسط موجر تأمین می‌‌شود. لیزینگ سرمایه‌ای: لیزینگ سرمایه‌ای یا اجاره اعتباری‌ (Financial or Capital Lease) مشابهت کاملی با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا دارد و تنها تفاوت آن، شرط اختیار خرید در لیزینگ مالی یا اجاره اعتباری است. این نوع عملیات لیزینگ در نوع خود یکی از پیشرفته‌ترین شیوه‌های لیزینگ در جهان محسوب می‌شود که امروزه به‌ دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش‌بینی امکان تملیک مورد اجاره توسط مستأجر (متقاضی)، گستره وسیعی از مبادلات اعتباری را در بر گرفته است. این نوع از عملیات لیزینگ دارای زیرشاخه‌های مختلفی به‌ شرح ذیل می‌باشد:
الف) لیزینگ یا اجاره اعتباری کمک فروش: براساس این روش که بین شرکت لیزینگ (موجر) و شرکت تولیدکننده تفاهم می‌گردد، تولیدکننده تمایل و موافقت خود را جهت واگذاری بخشی از کالاهای تولیدی خود به‌صورت نقد و اقساط اعلام می‌نماید تا از این طریق چرخه تولید خود را بهبود و میزان فروش خود را افزایش ‌دهد. شرکت لیزینگ نیز تولیدات مورد توافق مزبور را براساس تفاهم به‌عمل آمده در چارچوب قراردادهای اجاره اعتباری به متقاضیان واگذار می‌نماید. امروزه استفاده از این شیوه در کشورهای پیشرفته از گستردگی قابل توجهی برخوردار شده و با استفاده از این روش، تولیدکنندگان به موفقیت‌های چشمگیری در بازاریابی و افزایش فروش محصولات تولیدی خود دست یافته‌اند.
ب) لیزینگ اهرمی یا اجاره اعتباری سه‌جانبه: در این روش که به‌طور عمده برای اجاره کالاهایی با قیمت بسیار بالا همانند کشتی‌، هواپیما، ماهواره، تأسیسات عظیم نفتی و ... بکار گرفته می‌شود، شرکت لیزینگ با استفاده از تسهیلات بانکی یا مؤسسات دیگر مالی، منابع لازم برای اجاره اهرمی را تأمین می‌نماید و از سوی دیگر با استفاده از منابع یاد شده اقلام مورد تقاضا را در چارچوب قراردادهای ویژه به متقاضیان واگذار می‌کند. این شیوه از عملیات لیزینگ، ماهیتاً می‌بایست به‌صورت سه جانبه منعقد و مبادله گردد.
ج) لیزینگ خرید و اجاره مجدد: براساس این روش، متقاضی به‌ منظور تأمین نقدینگی مورد نیاز، ماشین‌آلات یا تجهیزات متعلق به خود را به شرکت لیزینگ می‌فروشد و مجدداً همان کالا را در قالب قرارداد اجاره اعتباری‌، از شرکت لیزینگ اجاره می‌نماید. بدین ترتیب، ضمن تأمین نقدینگی مورد نیاز متقاضی، در پایان قرارداد، مالکیت مورد اجاره دوباره به فروشنده آن تعلق خواهد یافت.

● ویژگی‌های خاص لیزینگ

صنعت لیزینگ از ویژگی‌های خاصی به شرح ذیل برخوردار است:
تخصص: دانش فنی و تخصص در این رشته از عملیات اعتباری، نسبت به سایر رشته‌ها محسوس‌تر و با اهمیت‌تر است، زیرا موضوع مالکیت، اجاره و استرداد مورد اجاره، خرید و اجاره مجدد، لیزینگ به روش اهرمی، روش‌های پیچیده‌ای هستند که یک شرکت لیزینگ تنها با تکیه بر تجارب و تخصص‌های خود می‌تواند از عهده آنها برآید. به‌علاوه، روش اجاره عملیاتی به نوبه خود مستلزم آشنایی با روش‌های علمی و محاسباتی خاص می‌باشد. سرعت عمل: یکی دیگر از ویژگی‌های صنعت لیزینگ، سرعت عمل در اخذ تصمیم براساس تحقیق و بررسی جوانب امر مبتنی بر شناخت لازم و کافی نسبت به رشته موردنظر است. در واقع، یک شرکت لیزینگ ضمن در نظر گرفتن حداقل ریسک ممکن، پاسخگویی به تقاضای متقاضیان را در کمترین زمان، میسر می‌سازد.
تمرکز فعالیت: شرکت‌های لیزینگ به دلیل ماهیت فعالیت و در اختیار داشتن نیروهای متخصص و کارآمد، نیاز به سازمان گسترده و پیچیده‌ای دارند. متمرکز کردن کلیه واحدهای سازمان در یک محل به دلیل امکان دستیابی به نتیجه سریع‌تر، با استقبال بیشتر متقاضیان روبه‌رو می‌شود.
انعطاف‌پذیری: یکی از خصوصیات دیگر عملیات لیزینگ، انعطاف‌پذیری آن است. درواقع، لیزینگ‌ها براساس مکانیزم‌های خاص خود و قراردادهای متنوع، می‌توانند خود را با شرایط متقاضی مطابقت دهند. این خصوصیت در رابطه با پرداخت اقساط، تعدیل مرحله‌ای قرارداد و تسویه زودتر از موعد و جایگزینی مستأجر، قابل ذکر است.
محدودیت‌های اعتباری: شرکت‌های لیزینگ به دلیل عدم تبعیت از مصوبات شورای عالی بانک‌ها و با توجه به پوشش قابل قبول ریسک‌های احتمالی، می‌توانند درخواست متقاضیان را از لحاظ میزان اعتبار موردنظر به نحو مطلوب و با محدودیت‌های کمتر اجابت نمایند.


منابع :
ماهنامه اقتصاد ایران
بخش مقالات اقتصاد و بازرگانی سایت آفتاب
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر

Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهار شنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

پست توسط DANG3R » شنبه 21 بهمن 1385, 10:08 pm

ولی لیزینگ بدیش این است که در کشور ما بخصوص در مورد ماشین ها سودش زیاد است ولی با این حال خیلی ها را صاحب ماشین کرده است!!!!

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 10:58 am
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

آشنایی با لیزینگ

پست توسط Yasser » دو شنبه 23 بهمن 1385, 11:48 am

 آشنایی با لیزینگ 

مقدمه :
كلمه لیزینگ همانند بانك معنی خاصی را دربرمی‏گیرد و در فارسی با كلمه اجاره‏دهی و اجاره‏داری مترادف است اما بهترین معنی آن كه با كلمه لیزینگ همخوانی بیشتری دارد، «اجاره اعتباری» است.


امروزه گسترش صنعت لیزینگ (Leasing) به عنوان ضرورتی فراگیر در جهان بر كسی پوشیده نیست. نقش عملیات لیزینگ در چرخه اقتصادی كشورها و اثرات مثبت و اجتناب‏ناپذیری كه در ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و سرانجام توازن منطقی در موازنه پرداخت‏های جوامع صنعتی و رو به توسعه به جای گذاشته، موجب شده است كه این شیوه اعتباری، امروز با تكیه بر تخصص‏ها و ویژگی‏های نوین اجرایی بتواند موقعیت خود را به عنوان یكی از مهمترین سازوكارهای تامین اعتبار در سطح اقتصاد داخلی و بین‏المللی تثبیت كند. براین اساس، بخش عظیمی از عملیات مالی/تسهیلاتی و سرمایه‏گذاری و تامین اعتبار در جهان با استفاده از روش‏های نوین لیزینگ انجام می‏پذیرد؛ به طوری كه مطابق بررسی‏های موسسات مطالعاتی اقتصادی معتبر جهان، روش تامین اعتبارات از طریق لیزینگ در بین مكانیزم‏های گوناگون اعتباری، بعد از وام‏های مستقیم بانكی در مرتبه دوم قرار گرفته است.

●سابقه و اهمیت لیزینگ در جهان
لیزینگ سنتی از سابقه‏ای چندهزارساله برخوردار است اما تا اوایل دهه ۱۹۵۰ كه به صورت رسمی و مدون در امریكا فعالیت خود را آغاز كرد، دوران بسیار طولانی و كندی را پشت سر گذاشت. به رغم آغاز فعالیت اصولی این صنعت از اوایل دهه ۱۹۵۰، لیزینگ تا اواسط دهه ۱۹۶۰ رشد و گسترش قابل ملاحظه‏ای را تجربه نكرد اما از این تاریخ به بعد و تاكنون، دنیا شاهد رشد فزاینده و شایان توجه آن بوده؛ به طوری كه نه تنها در كشورهای صنعتی و پیشرفته بلكه در بسیاری از كشورهای جهان سوم و در حال توسعه نیز رسوخ یافته است. رشد صنعت لیزینگ در جهان به گونه‏ای است كه بخش عمده‏ای از دارایی‏های سازمان‏ها و موسسات اقتصادی اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی با بهره‏گیری از روش‏های لیزینگ تامین می‏شود.
گسترش صنعت لیزینگ در تمامی زمینه‏ها صورت پذیرفته است؛ از خرید لوازم و وسایل كوچك منزل گرفته تا تامین مالی هواپیماهای غول پیكر و كشتی‏های اقیانوس پیما و نیز سرمایه‏گذاری در تاسیسات شركت‏ها و كارخانه‏های تولیدی و ماهواره‏های پیشرفته كه این موضوع گویای اهمیت بارز و تردیدناپذیر صنعت لیزینگ در گستره مبادلات مالی و اقتصادی جهان امروز است.

●سابقه لیزینگ در ایران
اولین هسته تشكیلاتی صنعت لیزینگ در ایران با تاسیس دو شركت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ و شركت لیزینگ صنعت و معدن (با نام آریا لیزینگ كه در سال ۱۳۶۱ به شركت «پی خرید» و سپس در سال ۱۳۸۱ به «لیزینگ صنعت و معدن» تغییر نام یافت) در سال ۱۳۵۶ شكل گرفت كه به ترتیب تحت مدیریت بانك‏های تجارت و صنعت و معدن فعالیت می‏كنند. فعالیت هر دو شركت به تبع مشاركت موسسه Sliball International وابسته به بانك كردی لیونه و بانك Societe General فرانسه با اتكا بر دانش مدیریت و تجربه فرانسویان در ایران آغاز شد اما به دلیل عدم توسعه فرهنگ و بسترسازی برای صنعت لیزینگ در كشور و نیز تحولات ساختار اقتصادی كشور ناشی از پیروزی انقلاب، تا اوایل سال ۱۳۸۰ رشد و توسعه بسیار كندی داشته است. در طول ۲۸ سال سابقه فعالیت لیزینگ و از بدو تاسیس اولین هسته آن، تنها یك شركت توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۷۰ تاسیس شد كه فعالیت عملی خود را در سال ۱۳۷۳ آغاز كرد اما از اوایل سال ۱۳۸۰ تاكنون شمار شركت‏های لیزینگ به بیش از ۹۵ موسسه افزایش یافته است كه این موضوع نشانگر توجه به اهمیت و ضرورت صنعت لیزینگ در بین موسسات اقتصادی كشور است.

●تعریف و تشریح عملیات لیزینگ
كلمه لیزینگ همانند بانك معنی خاصی را دربرمی‏گیرد و در فارسی با كلمه اجاره‏دهی و اجاره‏داری مترادف است اما بهترین معنی آن كه با كلمه لیزینگ همخوانی بیشتری دارد، «اجاره اعتباری» است. لیزینگ از لحاظ اجرایی عبارت است از یك رشته فعالیت اعتباری كاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره كه در آن، نوعی قرارداد با توافق میان دونفر یا بیشتر اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور بهره‏برداری از عین یا منفعت كالای سرمایه‏ای یا مصرفی با دوام كه از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می‏شود. بنابراین روش (Leasing) یادشده مجموعه‏ای از مبادلات اقتصادی مشتمل بر خرید، اجاره و در نهایت فروش (تملیك) را دربرمی‏گیرد. به عبارت دیگر، قرارداد یادشده بین شركت لیزینگ به عنوان مالك یا موجر (Lessor) و متقاضی یا استفاده‏كننده از تسهیلات به عنوان مستاجر (Lessee) منعقد می‏شود. براساس این قرارداد، موجر كالای موردنظر و نیاز مستاجر را (مورد اجاره) با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده ویا تولیدكننده تامین می‏كند و با قبول این كه در صورت حصول و انجام كلیه تعهدات مندرج در قرارداد، مستاجر اختیار دارد مالكیت مورد اجاره را به نام خود از موجر تقاضا كند، مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات) به صورت اجاره در اختیار مستاجر قرار می‏دهد. مستاجر مخیر است در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملك یا به موجر مسترد كند. در صورتی كه مستاجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملك مورد اجاره باشد باید مبلغی را كه در ابتدای دوره با توجه به استهلاك و عمر مفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطی (Residual Value) مورد اجاره تعیین شده است، به موجر پرداخت كند. شایان توجه است كه بیشتر شركت‏های لیزینگ در ایران ارزش اسقاطی یا باقیمانده را در محاسبات موردتوجه قرار نمی‏دهند و برابر صفر فرض می‏كنند.

●انواع روش‏های لیزینگ
به دلیل گستردگی دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآوری‏ها و تكنیك‏های عملیاتی گوناگون، این صنعت در زمینه‏های مختلف كاربرد یافته است. عملیات لیزینگ به انواع گوناگونی طبقه‏بندی شده است كه در اینجا به طور خلاصه با روش‏هایی كه بیشتر جنبه كاربردی دارد، اشاره می‏شود:
۱- لیزینگ عملیاتی (Operating Lease)
لیزینگ عملیاتی، قدیمی‏ترین و ساده‏ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است كه براساس آن، قرارداد با مستاجر (متقاضی) صرفاً به قصد بهره‏برداری و برخورداری از حق انتفاع كالا (مورد اجاره) منعقد می‏شود و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره عیناً به موجر مسترد می‏شود. در این نوع لیزینگ معمولاً ۱۰۰% بهای مورد اجاره توسط موجر تامین می‏شود.
۲- لیزینگ سرمایه‏ای (Financial or Capital Lease)
لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری كه با عقد اجاره به شرط تملیك مندرج در قانون عملیات بانكی بدون ربا مشابهت كامل دارد و تنها تفاوت آن، شرط اختیار خرید در لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری است، در نوع خود یكی از پیشرفته‏ترین شیوه‏های لیزینگ در جهان محسوب می‏شود كه امروزه به دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش‏بینی امكان تملیك مورد اجاره توسط مستاجر (متقاضی)، گستره وسیعی از مبادلات اعتباری را دربرگرفته است. این نوع لیزینگ انواع مختلفی دارد:
۱-۲- روش لیزینگ یا اجاره اعتباری كمك فروش (Sales-AidLease)
در این روش، براساس تفاهم بین شركت تولیدكننده و شركت لیزینگ (موجر)، تولیدكننده تمایل و موافقت خود را برای واگذاری بخشی از كالاهای تولیدی خود به صورت نقد واقساط اعلام و عرضه می‏كند و از این طریق چرخه تولیدش را بهبود می‏بخشد و میزان فروش خود را افزایش می‏دهد. شركت لیزینگ نیز تولیدات مورد توافق را در چارچوب قراردادهای اجاره اعتباری به متقاضیان واگذار می‏كند. امروزه استفاده از این شیوه در كشورهای پیشرفته جهان از گستردگی قابل توجهی برخوردار است و با بهره‏گیری از آن، تولیدكنندگان به موفقیت‏های چشمگیری در بازاریابی و افزایش فروش محصولات تولیدی خود دست یافته‏اند.


منبع:
ماهنامه اندیشه گستر سایپا : آشنایی با لیزینگ از عبدالرحمان عدل
سایت آفتاب
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”