در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

اعلام مقررات بيست و يكمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌ كودك و نوجوان

توسط Leila » پنج شنبه 3 اسفند 1385 02:11

خبرگزاري فارس: مقررات بيست و يكمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي كودكان و نوجوان ايران كه اين‌بار در همدان برپا خواهد شد، از سوي دبيرخانه اين رويداد اعلام شد.
  

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان، اين جشنواره با هدف معرفي و ارزيابي فيلم‌ها و آثار ويدئويي از سراسر جهان كه به منظور كمك به رشد همه جانبه كودكان و نوجوانان توليد شده اند و تشويق فيلمسازان برتر، كمك به ارتقاء دانش بصري و سينمايي كودكان و نوجوانان و فراهم آوردن امكان تبادل انديشه و ديدگاه‌هاي فيلمسازان با يكديگر و با مخاطبان گوناگون، از 10 تا 14 ارديبهشت ماه در سه بخش مسابقه فيلم و ويدئو، خارج از مسابقه و نمايش‌هاي ويژه برگزار مي‌شود.
مسابقه فيلم و ويدئو در بخش مسابقه سينماي بين‌‌الملل و مسابقه سينماي ايران برگزار مي‌شود و در بخش مسابقه سينماي بين‌الملل يك گروه داوري حداقل شامل پنج نفر از ميان هنرمندان و صاحب نظران فعال در عرصه سينماي كودك و نوجوان به صورت جداگانه فيلم ها و آثار ويديوئي را ارزيابي كرده و 9 پروانه زرين به برگزيدگان اهداء مي‌كنند.
در اين بخش پروانه‌هاي زرين بهترين فيلم بلند، بهترين فيلم نيمه بلند و كوتاه، بهترين كارگرداني فيلم بلند، بهترين فيلمنامه، بهترين بازيگر كودك و نوجوان، بهترين دست آورد فني، بهترين اثر ويدئويي كوتاه يا نيمه بلند، بهترين اثر ويدئويي بلند و بهترين فيلم بلند آسيايي به برگزيدگان اهداء مي‌شود.
همچنين در اين بخش به منظور اعتلاء و ارتقاي سينماي كودك و نوجوان ممكن است يك جايزه ويژه نيز به مجموعه جوايز اضافه گردد.
در بخش مسابقه سينماي ايران نيز يك گروه داوري حداقل پنج نفره از هنرمندان و كارشناسان سينماي كودك با بررسي جداگانه فيلم‌ها و آثار ويدئويي جوايز زير را به برگزيدگان اهداء مي‌كند:
پروانه زرين بهترين فيلم بلند، پروانه زرين بهترين فيلم نيمه بلند يا كوتاه، پروانه زرين بهترين كارگرداني فيلم بلند، پروانه زرين بهترين فيلمنامه بلند، پروانه زرين بهترين بازيگر كودك و نوجوان، پروانه زرين جايزه ويژه داوران، پروانه زرين بهترين دستاورد فني و هنري ، پروانه زرين بهترين اثر ويديوئي كوتاه و نيمه بلند و پروانه زرين بهترين اثر ويديوئي بلند.
هيات داوران مي‌توانند با موافقت دبير جشنواره در هر بخش (فيلم و ويدئو) يك گواهي افتخار به سازنده يك اثر اهداء كنند.
هيات داوران در خصوص فيلم و اثر ويدئويي بلند مي‌توانند در صورت تشخيص اينكه اثر، واجد ارزش‌هاي خاص هنري يا موضوعي است، يك جايزه ويژه (پروانه زرين) به بهترين اثر درباره كودكان و نوجوان اهداء كنند.
هيچ جايزه‌اي نمي‌تواند به صورت هم ارزش ميان دو يا چند فيلم يا اثر ويدئويي تقسيم شود.
هر عنوان جايزه در صورتي اهداء خواهد شد كه حداقل پنج اثر توسط هيات انتخاب براي رقابت برگزيده و اعلام شده باشد.
در بخش خارج از مسابقه جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان ايران نيز، فيلم‌ها و آثار ويدئويي كه هم ارزش با فيلم‌هاي بخش مسابقه هستند اما از يك سو به لحاظ مقررات و از سوي ديگر مغايرت با شرايط پذيرش، در اين بخش به نمايش درمي آيند همچنين آثار مستند پذيرش شده به صورت غير رقابتي نيز در اين بخش به نمايش درخواهند آمد.
در بخش نمايش‌هاي ويژه نيز آثاري كه داري مكتب ذيل باشند به نمايش درمي‌آيند، 1) مرور يك مكتب يا سبك خاص ،2) چشم انداز جغرافيايي سينماي كودك و نوجوان، 3) بزرگداشت يك هنرمند ، 4) معرفي فيلم‌هاي ارزشمند و يا پر مخاطب جهان.
همچنين در اين جشنواره دو گروه از داوران كودك و نوجوان در بخش‌هاي بين المللي و ايراني فيلم‌هاي جشنواره را ارزيابي مي‌كنند.
يك گروه داوري متشكل از پانزده كودك و نوجوان از سراسر جهان كه از سوي دبير خانه جشنواره برگزيده مي‌شوند، يك جايزه پروانه زرين به بهترين فيلم اهداء مي‌كند و يك گروه داوري متشكل از 50 كودك و نوجوان ايراني (كه طي مراحلي برگزيده مي‌شود) بهترين فيلم مسابقه سينماي ايران را با اهداي يك پروانه زرين انتخاب مي‌كنند.
همچنين جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان از طريق مراجعه به آراي تماشاگران، از ميان فيلم‌هاي بخش مسابقه سينماي ايران، به محبوب‌ترين فيلم ايراني پروانه زرين مي‌دهد.
همچنين در بحث شرايط پذيرش آثار، هيات انتخاب جشنواره با در نظر گرفتن شرايط زير، اقدام به گزينش آثار جشنواره مي‌كند:
1) اثر مربوطه مناسب كودكان و نوجوانان باشد.
2) آثاري كه بيش از سه سال از توليدشان نگذشته باشد
3) آن دسته از آثاري كه قبل از ارديبهشت ماه 1386 در همدان به نمايش درنيامده باشند و يا از شبكه‌هاي تلويزيوني سراسري و استان همدان پخش نشده باشند.
4) فيلم‌هايي كه در دوره‌هاي گذشته جشنواره كودك و نوجوان به نمايش درنيامده باشند.
5) آثار ميتوانند زنده، عروسكي و يا پويانمايي باشند و زمان بندي آثار كوتاه ( حداكثر 29 دقيقه ) نيمه بلند ( حداقل 59 دقيقه) و بلند ( بيش از 60 دقيقه ) مي‌باشد.
6) از هر كشور دو فيلم بلند، سه فيلم نيمه بلند و كوتاه براي بخش هاي مختلف مسابقه انتخاب مي‌شوند.
7) از هر كشور سه اثر ويديوئي بلند، نيمه بلند و كوتاه به بخش هاي مختلف مسابقه راه خواهند يافت.
8) كشور ميزبان مجاز خواهد بود سه فيلم بلند، چهار فيلم نيمه بلند و كوتاه و چهار اثر ويدئويي (بلند، نيمه بلند و كوتاه) را به بخش‌هاي مختلف مسابقه عرضه كند.
مقرارت عمومي جشنواره نيز به اين شرح است:
دبيرخانه جشنواره مي‌تواند فيلم‌ها و آثار ويدئويي منتخب و مورد نظر را براي شركت در بخش‌هاي مختلف دعوت كند.
جشنواره براي تمامي آثار پذيرفته شده در بخش‌هاي مختلف، گواهي شركت صادر مي‌كند.
نهادها، سازمان‌هاي دولتي و عمومي و تهيه‌كنندگان بخش خصوصي كه مايلند فيلم ها و آثار ويدئويي شان را در بخش هاي مختلف جشنواره شركت دهند لازم است نكات زير را رعايت كنند:
برگ درخواست شركت در جشنواره تا 15 اسفند ماه تكميل و نسخه اوليه اثر خود را به همراه عكس، پوستر، بروشور و ... تا 25 اسفند ماه سال 85 به دبير خانه جشنواره تحويل دهند.
جشنواره در خصوص آثار ويدئويي، پذيراي آثاري است كه با فرمت حرفه‌اي (بتاكم و دي وي كم ) توليد و عرضه شده باشند.
تصميم درباره برنامه‌هاي جشنواره و نيز تاريخ و ساعت نمايش فيلم‌ها و آثار ويدئويي با دبيرخانه جشنواره خواهد بود و پس از تحويل كپي فيلم‌ها و آثار ويدئويي به دبيرخانه جشنواره امكان خارج كردن آن از برنامه وجود ندارد.
تفسير و اخذ تصميم نهايي درباره هر نكته‌اي كه در مقررات پيش بيني نشده باشد و يا مرتفع نموده ابهامات ناشي از مفاد آن، با دبير جشنواره است.
تحويل فيلم، اثر و يا امضاي برگ در خواست شركت در جشنواره، به منزله قبول كامل مقررات جشنواره و ضوابط نمايش فيلم در ايران است.
بيست و يكمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان ايران از 10 تا 14 ارديبهشت ماه سال جاري در همدان برگزار مي‌شود.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان