در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

New Memberنماد کاربر
پست ها

16

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 16 مهر 1385 09:47

آرشيو سپاس: 11 مرتبه در 5 پست

استفاده از ذرات معلق رنگ براي ساختن تراشه هايي با سرعت بالا

توسط davoodspu » جمعه 4 اسفند 1385 19:56

محققان دانشگاه تورنتو نوع جدیدی از لیزر را کشف کرده‌اند که در اثر مرطوب کردن سطوح رنگ‌شده حاصل می‌شود.
این محققان ادعا کرده‌اند که با توسعه این فناوری می‌توان تراشه‌های با سرعت بسیار بالا را طراحی و از آن در ساخت کامپیوترهای با سرعت بسیار بالا استفاده کرد.
پروفسور Ted Sargent رییس بخش تحقیقات نانوتکنولوژی دانشگاه تورنتو می‌گوید: ما نوعی از لیزر را کشف کرده‌ایم که می‌تواند با مواد دیگر ترکیب شود. در این فناوری از یک نیمه‌رسانای رنگ‌شده استفاده شده است که می‌تواند برای انتقال اطلاعات در فیبر نوری، نور نامریی تولید کند. نور مادون قرمز ساتع شده توسط این فناوری می‌تواند در طراحی پردازنده‌های سیلیکونی برای افزایش سرعت انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
رابط‌های الکتریکی مانند مس در طراحی تراشه‌های کوچک مشکلات اساسی ایجاد می‌کند. این رابط‌ها به دلیل مقاومت بالای خود امکان انتقال سریع اطلاعات را محدود می‌سازد. به طوری که اینتل بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌ها در دنیا اعلام کرده است که رابط‌های مسی در برابر سیگنال‌های 10 گیگا هرتزی کارایی خود را از دست می‌دهند. استفاده از لیزر این مشکل را در طراحی تراشه‌ها مرتفع می‌سازد و می‌توان از آن برای طراحی تراشه‌های سیلیکونی استفاده کرد.
ذرات معلق در رنگ مایع که با میزان معینی از اتم‌ها بارگذاری شده‌ باشند، در طول موج‌های مشخص می‌توانند نورهای مخصوصی را از خود ساتع نمایند که از پدیده می‌توان در طراحی تراشه‌ها استفاده کرد.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان