در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مباحث گرافيک و طراحي گرافيکي به بحث بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
67

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 اسفند 1385 20:00

آرشيو سپاس: 12 مرتبه در 7 پست

تاريخچه ي انيميشن در ايران

توسط MR.Masoud » جمعه 11 اسفند 1385 00:02

در دهه ی 30 خيابان های تهران با نئون آشنا شده و شبهای تهران با نور های رنگين آذين مي شوند و نقش هايي از رنگ های تند نئون بر در و
ديوار مي نشينند و بر سر در سينما ها بر فراز بام های بلند شهر ، حرکتی از نورهای تند تماشاچي را به سينماها و مشتری ها را به خريد کالا فرا مي خواند . لاله زار مرکز تجمع اين بازی های نور می شود.
از ساده ترين نقش های هندسی متحرک گرفته تا نمايش صحنه های کامل تر ، مانند راه رفتن و غيره . در دهه چهل باز هم نئون های رنگين متحرک ، شب ها را از سکوت و سکون به هياهوی رنگارنگ بازی نور می برند .
تعبيه هر نئون بر بامي يا سردری ، شروع واقعی نقاشی متحرک در ايران است . حال نقاشی به جای آن که به طلق نقش ببندد بر بوم های فلزی می نشيند و قلم و رنگ ، همان لامپ های جيوه و تنگستن و نئون است . باز هم خطای باصره است و قريب به هشت تا دوازده تصوير رنگی  در هر ثانيه که چشم را می فريبد .
طراحان نئون را در جستجوی ديگری بايد شناخت و اين مقالی مفصل و مستقل می گنجد . نام آشنا و معتبری مانند مرتضی مميز با چند طرح نئون  از جمله نوشيدنی کانادا درای بر بام بنايي در ميدان فردوسی ، در صدر پيشکسوتان گرافيک ، تبليغات و نقاشی متحرک می درخشد .
سال های 1335-1340 اداره کل فرهنگ و هنرهای زيبا ( که بعدا وزارت فرهنگ و هنر و امروزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است . ) ، جايي که کارگاه سراميک ، قالی بافی ، مينياتور سازی و ... داير بود و ادعای حمايت از هنرهای ملی داشت ، آرزوهای دور و دراز و مرارت های تمام نشدنی و آزمون و شکست جوانانی چند ، که در پی تشکلی هنری بودند ، منجر به تاسيس دفتری شد که قرار بود کارخانه رويا سازی کشور شود که نشد . اين گروه متشکل بود از : اسفنديار احمديه (  نقاش کارگاه سراميک ) جعفر تجارتچی ( افسر نيروی هوايي و کاريکاتوريست )  پرويز اصانلو ( فيلم بردار دوره ديده و کارگردان ) پطروس پاليان و اسد الله کفافی که هر پنج نفر از موسسان بخش انيميشن
وزارت فرهنگ و هنر بودند چند بعد نصرت الله کريمی ، کارگردان تحصيل کرده در چکسلواکی نيز به گروه اضافه شد که با کمک چند دختر و پسر مستعد توانسته اولين فيلم  های کارتوني ايران را بنيان گذارند

Captain II

Captain II

نماد کاربر
249

تاريخ عضويت

شنبه 14 بهمن 1385 22:35

آرشيو سپاس: 58 مرتبه در 20 پست

توسط salo » جمعه 11 اسفند 1385 01:25

اينجا هم يه چيزي بگم که لال از دنيا نرفته باشم .

جالبه بدونيد که تاريخچه انيميشن در ايران دقيقا تاريخچه انيميشن در دنياست .
چون به عقيده بعضي کار شناسان اولين انيميشن هاي دنيا نقش هايي هستند که بر روي ظروف سفالين شوش نقاشي شدن.

البته يه عده کارشناس بي تربيت ديگه هم ميگن که نخير اقا جان .
اولين انيميشن دنيا تصوير هايي هستند که  رو ديواره غارهاي امريکا جنوبي حکاکي شدن .

Major

Major

نماد کاربر
67

تاريخ عضويت

توسط MR.Masoud » جمعه 11 اسفند 1385 01:32

عزيز من به تاريخچه ي انيميشن جهانم ميرسيم
من اينارو از خودم ننوشتم پايان نامم اين بوده  :razz:

Captain II

Captain II

نماد کاربر
249

تاريخ عضويت

توسط salo » جمعه 11 اسفند 1385 01:56

مگه پايان نامت رو خودت ننوشتي   :-)

به هر حال معذرت ميخوام که تو کارت دخالت کردم . من اشتباها فکر کردم فروم جاييه که هر کس حق داره نظر خودش بگه.

Major

Major

نماد کاربر
67

تاريخ عضويت

توسط MR.Masoud » شنبه 12 اسفند 1385 01:12

شرمنده ها من نمي تونستم از خودم تاريخ در بيارم
اين قسمت پايان نامه رو نمي شه از خودت بنويسي

Captain II

Captain II

نماد کاربر
249

تاريخ عضويت

توسط salo » شنبه 12 اسفند 1385 01:53

دشمنت شرمنده  :grin:

حالا ما هم اون چيزي رو که بهمون ياد دادن گفتيم .
اگه شما کاملتر توضيح بدي منم خوشحال ميشم .