.....:::::خواص نوشابه :::::....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 350
تاریخ عضویت: چهار شنبه 3 اسفند 1384, 1:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

نوشابه و چيپس و پفک

پست توسط jeeerjeeerak » چهار شنبه 16 فروردین 1385, 2:40 pm

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ در آستانه برگزاري هفدهمين كنگره بين‌المللي جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران كه طي روزهاي 24 تا 28 ارديبهشت ماه برگزار مي‌شود، دكتر ايرج خسرونيا رئيس اين كنگره نسبت به شيوع سوء تغذيه در ميان كودكان به خصوص كودكان روستايي ابراز نگراني كرد و گفت:‌ مطالعات اخير در مناطق شهري و روستايي حكايت از اين امر دارد كه سوء تغذيه نه تنها افراد شهري را در برگرفته بلكه روستاها را نيز شامل شده و كودكان روستايي به جاي مصرف لبنيات به خوردن پفك، چيپس و نوشابه‌هاي گازدار روي آورده‌اند كه در نتيجه مبتلا به سوء تغذيه و كوتاهي قد شده‌اند. وي افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد يك كودك روستايي در هفته بيش از پنج بار از موادي كه هيچ ارزش غذايي ندارند استفاده مي‌كند و با توجه به مصرف چيپس و پفك از خوردن غذاهاي پروتئين دار جلوگيري مي‌شود. رييس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران خاطرنشان كرد: متاسفانه فرهنگ غلط تغذيه در ايران و مصرف بالاي نشاسته و مواد قندي كه به وفور در نوشابه‌ها وجود دارد باعث ورود مواد رنگي و گازهاي بدون خاصيت به دستگاه گوارش مي‌شود و در مورد چيپسها نيز بايد يادآور شد در برخي موارد به دليل چندين باراستفاده از روغن،‌ عوامل ايجاد سرطان در فرد مصرف كننده ايجاد مي‌گردد. دكتر خسرونيا توصيه كرد در سريالهاي تلويزيوني همانگونه كه استفاده از سيگار منع شده است، استفاده از مواد مضر ديگر مانند چيپس، پفك و نوشابه نيز منع شود. رئيس هفدهمين كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران در پايان يادآور شد: در هر نوبت كه يكي از رسانه‌ها در مورد چيپس و پفك تبلغ مي‌كند، گروه زيادي از كودكان شهري و روستايي به سوي سوء تغذيه و عواقب نامطلوب آن كشيده خواهند شد
مشترک مورد نظر در دسترس نمي باشد !!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

.....:::::خواص نوشابه :::::....

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 19 فروردین 1385, 1:00 pm

  دوغ هستيد يا نوشابه؟
در تابستان گرم تشنگي تان را با نوشابه برطرف مي كنيد يا با يك ليوان دوغ خنك ! دوست عزيز، شما از دسته دوغي ها هستيد يا نوشابه اي ها!؟ منظورم اين است كه وقتي حسابي تشنه ايد يا زماني كه غذايي ميل مي كنيد تمايل داريد دوغ مصرف كنيد يا نوشابه؟ آيا از خواص هر كدام خبر داريد؟

نوشابه يكي از پرطرفدارترين نوشيدني هاي دنياست و مصرف آن هر روز بيشتر مي شود. حتي كودكان هم مقدار زيادي نوشابه مصرف مي كنند و نوجوانان و جوانان در تمام دنيا، ميل و رغبت زيادي به مصرف آن نشان مي دهند. ولي آيا اين سؤال در ذهنتان پيش آمده است كه؛ اين نوشيدني چقدر مفيد است يا چقدر ضرر دارد؟ مصرف اين ميزان قند و كالري موجود در آن ومصرف كافئين، بدون وجود هيچ گونه مواد مغذي در نوشابه چه اثري بر بدن شما دارد؟


اثر نوشابه بر چاقي نوجوانان
تحقيقات اخير حاكي از اثر مستقيم نوشابه بر افزايش درصد چاقي در كودكان و نوجوانان است. يك بررسي 2 ساله نشان داد كودكان 12 ساله اي كه بطور مرتب نوشابه مصرف مي كنند، 6/1 برابر، بيشتر در معرض ابتلا به چاقي هستند و چاقي در اين سن به احتمال زياد به چاقي در بزرگسالي مي انجامد.

افرادي كه به طور مرتب نوشابه مصرف مي كنند، مي توان گفت بطور متوسط روزانه 7 قاشق مرباخوري شكر از اين طريق دريافت مي كنند كه اين ميزان شكر هم كالري بالايي دارد و هم بر سلامت دندان ها اثر مخرب دارد.


اثر نوشابه بر استخوان ها
يكي از اجزاء اصلي نوشابه اسيد فسفريك است. ) PH اسيديته) اغلب نوشابه ها 8/2 است كه نشان مي دهد نوشابه ماده اي بسيار اسيدي است. بدن ما بطور طبيعي كمي حالت قليايي دارد و مصرف ماده اي كه شديداً اسيدي باشد، اثرات سوئي بر سلامت بدن دارد و تعادل بدن را به هم مي زند. اثر ديگر اسيد فسفريك دفع كلسيم از استخوان ها است كه احتمال بروز پوكي استخوان را افزايش مي دهد.

تحقيقات اخيري كه در مورد دختران نوجوان صورت گرفته، نشان داده با مصرف بيشتر نوشابه ، اين گروه به ميزان بالاتري در معرض شكستگي استخوان هستند، در صورتي كه شركت هاي توليدكننده نوشابه، به دليل حفظ منافع خود اين مسأله را رد مي كنند.

حتي مصرف يك يا دو بطري نوشابه در روز در سنين نوجواني خطرزا است و آمار نشان مي دهد با افزايش مصرف نوشابه، مصرف شير و لبنيات كاهش مي يابد و اين هم يكي از دلايل اصلي تأثير مصرف نوشابه بر كاهش سلامت استخوان ها است.


دوغ به جاي نوشابه

يك نوشيدني لبني مناسب كه مي تواند جاي نوشابه را در سبد غذايي تمام ما ايراني ها بگيرد دوغ است. يك نوشيدني سالم و مفيد كه تأمين كننده يك چهارم نياز روزانه به كلسيم و حاوي ويتامين هاي B2 و B6 و B12 است. از اين رو دقيقاً برعكس نوشابه، قوي كننده استخوان ها است.

دوغ علاوه بر مزاياي تغذيه اي، حاوي باكتري هاي مفيدي است كه اثرات زيادي بر سلامت دستگاه گوارش دارند. اگر بطور مرتب دوغ مصرف كنيد، باكتري هاي مفيد استرپتوكوكوس، ترموفيلوس و لاكتوباسيلوس بولگارس موجود در آن، در دستگاه گوارش شما لانه مي گزينند و اثرات بسيار مفيدي بر سلامت دستگاه گوارش شما خواهند داشت . همچنين موجب عدم رشد ارگانيسم هاي مضرمي شوند.

حالا جواب اين سئوال چيست: در اين تابستان گرم تشنگي تان را با چه رفع مي كنيد؛ نوشابه يا يك ليوان دوغ خنك؟
آخرین ويرايش توسط 2 on Dr.Akhavan, ويرايش شده در 0.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4109
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4305 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » شنبه 19 فروردین 1385, 2:01 pm

در اين تابستان گرم تشنگي تان را با چه رفع مي كنيد؛ نوشابه يا يك ليوان دوغ خنك؟

اخوان جان
دوغ اصلن و ابدن به مزاج من يكي كه نمي سازه
من نوشابه ي بدون قند رو به دوغ ترجيح مي دم. :-o
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهار شنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1473 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 » شنبه 19 فروردین 1385, 6:56 pm

akhavan_a,
من خودم نوشابه رو فقط با ساندویچ یا پیتزا میخورم و غیر از اون دیگه نمیخورم ، الان در کشورهای اروپایی و حتی امریکا درصد مصرف نوشابه بشدت پایین اومده چون با اطلاع رسانی که شده مردم اگاه شدن و کمتر مصرف میکنن و برعکس در کشورهای جهان سوم روند روبه رشد دارد.
بهمین علت است که کمپانیهای نوشابه سازی تبلیغات بیشتری را در این کشورها میکنند مثل هند.

در تلویزیون یه دکتر اومده بود و میگفت هر مقداری که نوشابه میخورید یک سوم ان شکر است یعنی که نوشابه خانواده یک سومش شکره 8) من که خودم هر وقت نوشابه میخورم انگار دارم سم میخورم :sad:

نوشابه های رژیمی یا بدون قند هم خیلی نمیشه بهشون اطمینان کرد :x

Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15851
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72546 بار
سپاس‌های دریافتی: 31544 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 » شنبه 19 فروردین 1385, 7:22 pm

من دوغ رو ترجيح مي‌دم؛ اما مشکل دوغ اينه که خواب آوره، وگرنه خيلي عاليه :D
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 499
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 9:22 pm
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

پست توسط hamed6248 » شنبه 19 فروردین 1385, 7:36 pm

akhavan_a,
اگه بعدازورزش مثل فوتبال يک پپسي قو طي نخورمحالم بدميشه!
يادرماه مبارک رمضان همه سر سفره اول از همه ابميوه و آب ميخوردن من نوشابه!
:grin:
يا رب نگاه تو عشق زندگي است بنماي که زندگي يعني عاشقي

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4109
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4305 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » یک شنبه 20 فروردین 1385, 12:02 am

hamed6248,
ماه رمضان بدون نوشابه من روزه نمي تونم بگيرم :grin:
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 20 فروردین 1385, 12:13 am

 خواص طلایی نوشابه 

مرکز بهداشت استان مرکزی اعلام کرد: با توجه به اینکه بدن انسان در سن 30 سالگی استخوان سازس ندارد.نوشابه تهدید مهمی برای دندانها محسوب میشود
به گزارش خبرنگار "بهداشت و درمان" خبرگزاری دانشجویان ایران.براساس اعلام این مرکز.ph متوسط نوشابه ها 4.3 است که این مقدار اسیدیته به دندانها آسیب جدی می رساند.
بعد از حل ماده سخت دندان در این اسیدیته حدود 8 تا 18 درصد مواد حل شده توسط ادرار دفع می شوند و باقیمانده مواد حل شده در سیاهرگ ها و سرخرگها .بافت پوست و سایر ارگانها اجتماع می کنند. همچنین این ماده روی عملکرد کلیه ها اثر سوء می گذارد.
همچنین نوشابه ها هیچگونه ارزش تغذیه ای ندارند. در حقیقت افراد با نوشیدن نوشابه های گازدار به افزایش دی اکسید کربن و کاهش اکسیژن موجود در بدن خود کمک میکنند.
مرکز بهداشت استان مرکزی چند نکته دیگر در رابطه با مصرف نوشابه و تاثیر معجزه آسای آن بیان کرد ه است :
1- اگر پارچه ای که به نوشابه آغشته شده را برای چند دقیقه و چندین مرتبه روی یک مهره زنگ زده قرار دهید. پیچ و مهره شل شده و به راحتی باز می شود.
2- یک قوطی نوشابه را اگر داخل سطلی که لباس گزاشته شده بریزید و مقداری مواد شوینده به آن اضافه کنید و لباس را بصورت دایره وار بچرخانید .لکه های چربی روی لباس پاک می شود.
3- از نوشابه میتوان برای تمیز کردن گرد و غبار و لکه های موجود روی شیشه جلوی خودروها استفاده کرد.
4- نوشابه باعث پاک شدن جرم کاسه دستشویی و توالت می شود.
5- اگر یک قوطی نوشابه را روی شبکه های باتری ماشینی بریزید مشاهده خواهید کرد که به راحتی سولفات ها را از شبکه ها جدا خواهد کرد.
6- اگر یک تکه کاغذ آلومینیومی را آغشته به نوشابه کنید و به تکه های زنگ زده سپر ماشین بکشید. مشاهده میکنید که به راحتی زنگ ها را پاک خواهد کرد


پــژوهشگران مضرات مصرف نوشابه هاي گازدار را چـنـيـن برميشمارند:

1- پـوسيدگي دندانها: تمام نوشابه هاي گازدار خاصيت اســيدي داشته و سبب فرسايش ميناي دندانها ميگردند.
همچنين ميزان قند بالاي اين گـونه مـحــصولات پوسيدگي دندانها را تسريع ميكنند.

2- چاقي: نوشابه هاي گازدار عمدتا از آب تصفيه شده، افزودنيهاي مصنوعي و شكر تصفيه شده تهيه ميگردند. بنابراين فاقد هرگونه ارزش تغذيه اي بوده و تنها به خاطر ميزان قند بالايشان داراي كالري زيادي ميباشند كه سبب چاقي در فرد مصرف كننده ميگردند. در نوشابه هاي رژيمي نيز جاي شكر معمولي از آسپارتام استفاده ميكنند كه در ضمن آنكه يك ماده اشتها آور ميباشد براي سلامتي نيز مضر بوده و مصـرف آن ميگرن، سرگيجه و كاهش توان حافظه را بدنبال دارد.

3- سوء تغذيه: افرادي كه به مصرف نوشابه هاي گازدار اعتياد دارند و از طرفي كه اين محصولات موجب كاهش اشتها ميگردند بنابراين فرد معتاد تنها به مصرف نوشابه هاي گازدار روي آورده و دچار سوء تغذيه ميگردند.هنگامي كه شما در بطري يك نوشابه گازدار را ميگشاييد بلافاصله حبابها و گازهاي موجود در آن به بيرون جهيده وظاهر ميگردند.گاز اينگونه محصولات بسبب وجود اسيد فسفريك و دي اكسيد كربن در تركيباتشان ميباشد كه سبب اسيدي گشتن اينگونه محصولات نيز ميگردند.PH نوشابه هاي گازدار بين 2.5 تا 3.5 ميباشد كه موجب پديد آمدن محيطي اسيدي در معده ميگردند. در كل مسير سيستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنين محيط اسيدي ميباشد. اما در ديگر اعضاي سيستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مري در پي مصرف نوشابه هاي گازدار محيط اسيدي ناهنجاري ايجاد ميگردد. چراكه مخاط دهان، گلو و مري بسيار در برابر اسيد حساس و آسيب پذير ميباشند. اسيد فسفريك موجود در اين نوشابه ها نيز با رقابت با اسيد هيدروكلريك معده عملكرد صحيح معده را تحت تاثير قرار ميدهد. هنگامي كه معده ناكارآمد ميگردد غذاي مصرفي گوارش نيافته باقي مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ ميگردد. افرادي كه از زخم معده و
سوزش سر سينه رنج ميبرند بايد از مصرف نوشابه هاي گازدار جدا خودداري كنند.

4- تاثير بروي كليه ها: هنگامي كه ميزان اسيد فسفريك خون افزايش مي يابد كليه ها قادر بدفع سريع آن نميباشند بنابراين فشار مضاعفي بروي كليه ها تحميل ميگردد. مصرف نوشابه هاي گازدار سبب ميگردد تا كلسيم از استخوانها برداشته شده و درون خون جريان يابد اين امر موجب رسوب كلسيم اضافي در كليه ها گرديده كه در نهايت منجر به سنگ كليه ميگردد.

5- تاثير بروي پوست: خون اسيدي بروي عملكرد گلوتايتون تاثير ميگذراد. گلوتايتون يك آنزيم با خاصيت آنتي اكسيداني ميباشد. علاوه بر آن نوشابه هاي گازدار فاقد هرگونه مواد معدني و ويتامين ميباشند. افرادي كه نوشابه مصرف ميكنند معمولا مصرف آب ميوه، شير و حتي آب را كاهش ميدهند و بدن خود را از ويتامينها و مواد معدني كه براي سلامتي پوست ضروري ميباشند محروم ميسازند. بنابراين پوستشان بيشتر دچار چين و چروك ميگردد.

6- تاثير بروي استخوانها: اسيد فسفريك موجود در نوشابه هاي گازدار ماده اي بسيار سمي ميباشد. در صنعت از اسيد فسفريك بعنوان سختي گير آب استفاده ميگردد. به اين طريق كه اسيد فسفريك سبب زدودن كلسيم و منيزيوم از آب سخت ميگردد. اسيد فسفريك در بدن نيز داراي عملكرد مشابهي ميباشد. يعني يون كلسيم را از استخوانها بر داشته و پوكي استخوانها را سبب ميگردد.

7- تاثير كافئين: به نوشابه هاي گازدار عمدا كافئين افزوده ميگردد تا ايجاد اعتياد و وابستگي در مصرف كنندگان خود كنند. كافئين موجود در نوشابه هاي گازدار با سرعت بيشتري نسبت به ديگر نوشيدنيهاي حاوي كافئين مانند قهوه و چاي جذب بدن ميگردد. كافئين سبب برهم خوردن نظم خواب گرديده، علايم پيش از قاعدگي را تشديد كرده و سبب كم آبي در بدن ميگردد.

به خاطر داشته باشيد كه بيماريها يك شبه پديدار نميگردند بلكه در طي سالها بر اثر پيروي از رژيمهاي غذايي نامناسب ايجاد ميگردند.بنابراين مصرف نوشابه هاي گازدار را به حداقل ممكن رسانده و در عوض به نوشيدن آب وآب ميوه هاي طبيعي روي آوريد. هرگاه هم كه هوس مصرف نوشابه هاي گازدار را كرديد حتما از ني استفاده كنيد تا از تماس مستقيم نوشابه با دندانها خودداري كرده باشيد.
آخرین ويرايش توسط 1 on Dr.Akhavan, ويرايش شده در 0.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4109
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4305 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » یک شنبه 20 فروردین 1385, 12:32 am

akhavan_a,
8) عجب
من روزي 3 - 4 نوشابه مي خورم. :lol:
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 285
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 بهمن 1384, 10:46 pm
محل اقامت: بغل خونه همسايمون
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار
تماس:

پست توسط arian » یک شنبه 20 فروردین 1385, 12:32 am

دوغهاي موجود تو بازار اينقدر ترش وگازدارندكه اصلا نميشه خورد
ولي در كل دوغ خيلي بهتر از نوشابه حداقل تو تابستان :(
تا حالا به معني کلمه مادر دقت کردي

Major I
Major I
پست: 64
تاریخ عضویت: شنبه 29 بهمن 1384, 12:27 am
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط farshid » یک شنبه 20 فروردین 1385, 12:54 am

ما تا چند ماه پيش هر روز نوشابه مصرف ميکرديم اما الان روزانه يک تا دو پاکت دوغ پگاه در منزلمان مصرف ميشود و در موارد خاص ( ميهماني يا رستوران ) يا روزهايي که غذاي ساندويچي داشته باشيم نوشابه ميخوريم
اما خوشبختانه بطور کلي دوغ جايگزين نوشابه شده :-)
هنوز راه باقيست....

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 20 فروردین 1385, 1:01 am

اگر میزان کل خوردن نوشابه من را در این 24 سال حساب کنید شاید به نصف لیوان هم نرسد
ولی خوشحالم که کم کم به این سم وارد شده از غرب و هدیه غرب داریم شناخت پیدا میکنیم

فرشید جان این موفقیت را تبریک میگم

آرین میتوانی دوغ پادراتوس - پگاه و دامداران و پاک بدون گاز تهیه کنی که بسیار خوشمزه تر از گازداراشه :grin: :grin:

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”