در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

نسل بعدی کاشت شبکیه ای

توسط gigi64 » چهارشنبه 16 اسفند 1385 13:44

دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) طرح های جدید خود را درباره آزمایش روشهای پیشرفته کاشت شبکیه ای در بیماران نابینا اعلام کردند. این کاشت جدید، که دانشمندان امید بسیاری به آن دارند، دید بیماران را تا چهار مرتبه بیشتر از روش قبل بهبود میبخشد.


(یک کاشت ریز بر روی سطح چشم سیگنالهای بیسیم را از یک دوربین که بر روی عینک بیمار نصب شده، دریافت میکند. سپس این سیگنالها را به مجموعه منظمی از الکترودها که با جراحی در شبکیه قرار داده شده اند منتقل میکند.این الکترودها با تقلید از سلولهای حساس به نوری که در اثر بیماری از میان رفته اند، پیام را به مغز منتقل میکنند. )

جیمز ویلند (James Weiland) از دانشمندان درگیر در این پروژه میگوید: "انتظارات من بدون اینکه واقعا بدانم چه اتفاقی خواهد افتاد، در این حد است که این روش تا جایی به مردم کمک کند که بتوانند یک درگاه روشن را بیابند یا اینکه لبه اشیاء موجود در یک اتاق را تشخیص دهند."

اشخاص مبتلا به بیماریهای از بین برنده شبکیه مانند رتینیتیس پیگمنتوزا (retinitis pigmentosa) و از بین رفتن بخش مرکزی شبکیه یا macular degeneration ، با رو به زوال رفتن سلولهای حساس به نور تدریجا بینایی خود را از دست میدهند.

کاشت شبکیه ای میتواند جانشین این سلولهای از دست رفته شده، نور را به سیگنالهای عصبی تبدیل کند که سپس به مغز رفته و معنا میشوند. نسخه های ساده تری از این وسیله که توسط دانشمندان دانشگاه USC و مراکز دیگر ابداع شده بود، بر روی انسان آزمایش شده است و دیدی محدود- مانند تشخیص نور و تشخیص اشیاء ساده از یکدیگر- برای بیماران به همراه داشته است.

این ابزار که توسط دکتر مارک همایون (Mark Humayun) و همکارن وی در USC ساخته شد، شامل یک تراشه ریز است که با الکترودهایی به نازکی مو پر شده است. این الکترودها پس از کاشته شدن در شبکیه، سیگنالهای الکتریکی را از تراشهبه سلولهای چشم منتقل میکند که سپس پیام را به مغز منتقل میکنند. یک دوربین بیسیم نصب شده بر روی عینک و یک واحد پردازشگر ویدئویی که به کمربند متصل میشود، اطلاعات بصری را از محیط اطراف شخص جمع آوری و پردازش کرده و به شکل علایمی به تراشه منتقل میکند.

در نسخه جدید این کاشت که محققین در طول 8 سال گذشته بر روی آن کار کرده اند، تعداد الکترودها تقریبا چهار برابر شده - از 16 عدد به 60 عدد - و اندازه آن تقریبا ½ مدل قبلی است. این محققان به تازگی مجوز آزمایش این ابزار بر روی انسان را از FDA (سرپرستی امور دارویی و غذایی) کسب کرده و این آزمایشات را در طی چند ماه آینده آغاز خواهند نمود.

محققین پس از کاشت این ابزار باید برای بهینه سازی آن به آزمایشهایی گسترده بپردازند. به گفته ویلند: "یک دوربین حداقل دهها هزار پیکسل اطلاعات دریافت میکند و ما باید این حجم اطلاعاتی را به تنها 60 کانال محرک منتقل کنیم. ما باید تصمیم بگیریم که کدام اطلاعات مهمترین آنها هستند و همانها را نگهداریم."

ای.جی. چیچیلنیسکی (E. J. Chichilnisky) یک عصب شناس از انستیتوی تحقیقات بیولوژیکی سالک (Salk)، میگوید که چهار برابر شدن کیفیت این کاشت، بسیار اهمیت دارد، اما در مقایسه با چشم انسان، این کیفیت هنوز بسیار محدود است.

"یک دوربین 60 پیکسلی را تصور کنید، در حقیقت دیدن یک چهره یا حتی یک کلمه در یک تصویر 8x8 ممکن نیست. ما به صدها هزار الکترود نیاز داریم تا بتوانیم نتیجه جالبی به دست آوریم. پس هنوز کار بسیاری باید انجام شود."

چیچیلنسکی و محققان دانشگاه USC با کمپانی Second Sight Medical Products که تولید کننده این وسیله است، بر روی دومین سری این کاشت کار میکنند. نسل سوم این تراشه ها دارای 500 الکترود خواهد بود و کیفیت وضوح تصویر را تا 10 برابر بالا خواهد برد.

اما در راه تولید ابزاری که به افراد نابینا، دیدی واقعا مفید عطا کند، بالا بردن تعداد الکترودها تنها مانع محسوب نمیشود. دانشمندان به دنبال روشی هستند که در طی آن شبکیه به طوری دچار تحریک الکتریکی شود که مغز بتواند از آن تصویری فضایی بسازد. به گفته این دانشمندان، یک شعاع نور، سلولهای شبکیه را به شکلی بسیار دقیقتر و خالصتر از جریان التریسیته ناشی از الکترود تحریک میکند. ، اگر ندانید که چگونه اکترودها را به کار ببرید، فرقی نمیکند که تعداد آنها 10 یا 1000 باشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
www.technologyreview.com

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان