كنترل سخت‌افزاري در فضاي سايبر ...

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهار شنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

كنترل سخت‌افزاري در فضاي سايبر ...

پست توسط DANG3R » شنبه 19 اسفند 1385, 1:58 am

ايتنا:محسنيان‌‌راد استاد دانشگاه‌: اگر به رشد و توسعه جامعه‌مان معتقديم، نبايد از عواملي چون نظارت و كنترل استفاده كرد، بلكه بايد به مراقبت از مخاطبان جامعه پرداخت.
به اعتقاد عضو هيئت علمي ‌دانشگاه امام صادق(ع)، كنترل سخت‌افزاري نمي‌تواند در برخورد با مسائل اخلاقي در فضاي سايبر شيوه‌ي مناسبي باشد.

مهدي محسنيان‌راد در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي خود از طرح سيستم ايجاد بانك اطلاعاتي ف_ * ل*_ ت ر كشور اظهار داشت: قبل از اجراي اين طرح، بهتر است وزارت ارتباطات براي تامين احساس امنيت كاربران، دقيقا توضيح دهد كه با عملياتي كردن اين طرح، چه خواهد كرد، يا محدوديت‌هايي تعيين شده چيست و درحقيقت تا چه اندازه از حريم خصوصي افراد مراقبت مي‌كند؟
او با اشاره به اين‌كه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ‌ايران درباره سايت‌هاي اينترنتي اشاره‌اي نشده است، تصريح كرد‌: به‌وضوح مي‌توان گفت‌ وقتي باز كردن نامه‌هاي پستي مردم و شنود مكالمات تلفني آنان طبق قانون اساسي ممنوع بوده، اين مسئله هم مشمول همين قانون مي‌شود؛ مگر در مواردي كه در آن، حفظ منافع و امنيت ملي ذكر شده است.
اين محقق ارتباطات يادآور شد‌: در طول سه دهه گذشته كه اتفاقا با تحولات مهم سخت‌افزاري در حوزه ارتباطات همزمان بود، چندبار اقدامات كنترلي از اين قبيل انجام شد، به عنوان نمونه آنچه در برخورد با ويديو صورت گرفت و انواع كنترل‌ها براي منع دسترسي كاربران ويديو به يكسري پيام‌هاي صوتي و تصويري به وجود آمد و يا اخبار متعددي مبني بر انجام اقداماتي برا‌ي كنترل امواج پخش مستقيم ماهواره‌يي تلويزيوني نقل مي‌شد، اما هيچ يك از اين موارد دوام چنداني نياورد.
به عقيده اين استاد ارتباطات، به جاي آن كه دولت انرژي خود را بر روي عمليات سخت‌افزاري بگذارد، بايد فرهنگ استفاده از امكانات و تكنولوژي نوين اطلاعاتي و ارتباطاتي را ‌آموزش دهد تا مردم آگاهانه اين محدوديت‌ها را براي خود قايل شوند، آن وقت مي‌توانيم بگوييم كه در اين مسير موفق عمل كرده‌ايم.
محسنيان‌ راد خاطرنشان كرد‌: اگر به رشد و توسعه جامعه‌مان معتقديم، نبايد از عواملي چون نظارت و كنترل استفاده كرد، بلكه بايد به مراقبت از مخاطبان جامعه پرداخت. از اين رو اگر مي‌خواهيم در تحولات ارتباطي لطمه‌اي به جامعه وارد نشود، بايد همچون مادري كه فرزند خود را تحت حمايت خويش قرار مي‌دهد، ما نيز از عموم جامعه در به كارگيري تكنولوژي‌هاي نوين ارتباطي مراقبت كنيم تا با آموخته‌هايي كه دارند راه درست را انتخاب كنند.
او افزود: حتي زماني مي‌رسد ديگر مادر شانه‌هاي خود را از مراقبت فرزند خالي مي‌كند و به جايي مي‌رسد كه فرزند از مادر مراقبت مي‌كند، پس اين طور نيست كه دولت بايد همواره به راهنمايي مردم بپردازد، بلكه در جاهايي اين نقش جابه‌جا مي‌شود.

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2596
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 147 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 » شنبه 19 اسفند 1385, 2:09 am

ببخشيد من يه سوال برام پيش اومد
سايبر يعني چي دقيقا؟
 تصویر

تصویر
 

Incredible Poster
Incredible Poster
نمایه کاربر
پست: 3047
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 9:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 58 بار
سپاس‌های دریافتی: 380 بار
تماس:

پست توسط Farhad3614 » شنبه 19 اسفند 1385, 2:22 am

Kingman_62 جان در کل سايبر پيشوندي است براي توصيف يك شخص، يك شي، يك ايده و يا يك فضا كه مربوط به دنياي كامپيوتر و اطلاعات است.
فضاي سايبر در معنا به مجموعه هايي از ارتباطات دروني انسانها از طريق كامپپيوتر و مسائل محابراتي بدون در نظر گرفتن جغرافياي فيريكي گفته مي شود./

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”