در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

مــوفق‌تـــرين كارگـــردان هنر ايــران

توسط Leila » سه شنبه 22 اسفند 1385 00:35

بدون اغراق از كارگردانان برتر سال 85 بود. پخش مجموعه (وفا) در ايام عيد سال 85، پس از آن ساخت مجموعه (صاحبدلان) و سپس برنده بهترين كارگرداني جشنواره براي فيلم (روز سوم)، او را موفق‌ترين كارگردان سال 85 معرفي كرد... محمد‌حسين لطيفي در 25 اسفندماه سال 1341 در تهران به دنيا آمد. وي فعاليت هنري خود را با نقاشي و مجسمه‌سازي و به دنبال آن نقاشي متحرك شروع كرد و وارد عرصه فيلم‌سازي شد. او در بدو راه‌‌اندازي سينماي تجربي و نيمه حرفه‌اي توسط (مسعود شاهي) از اعضاي فعال آن مركز بود و در كنار ساير فعاليت‌هايش در چند مورد، مشاوره كارگرداني را نيز برعهده داشت. وي در وادي سينما، تمامي بخش‌ها را تجربه كرده است. وي به جز دستيار و مشاور كارگردان، نويسنده، بازنويس فيلم‌نامه، مجري طرح و طراح صحنه و لباس، در پنج مورد كارگردان بوده است: سرعت، عينك دودي، دختر ايروني، خوابگاه دختران و روز سوم. البته در وادي سينما در (سرباز كوچك) دستيار كارگردان بوده و در فيلم‌هاي غروب شد بيا و قتل آن‌لاين، مشاور كارگردان بوده است. نويسنده فيلم نابخشوده بوده و طرح اوليه داستان دختر ايروني از او بود. وي بازنويسي فيلم‌نامه عينك دودي را هم برعهده داشته است. مجري طرح فيلم (غروب شد بيا) بود،  
طراح صحنه و لباس فيلم‌هاي بربال فرشتگان، جاي امن و دلار، طراح هنري فيلم‌هاي پرواز از اردوگاه و دنياي وارونه، طراح صحنه فيلم‌هاي دلار، گل‌ها و گلوله‌ها، طراح چهره‌پردازي فيلم‌هاي مرد پنجم، جاي امن، گل‌ها و گلوله‌ها و چهره‌پرداز فيلم برخورد بود كه همه اينها كارنامه هنري وي را بسيار پربار كرده است. وي در مورد مسئوليت كارگردان در سينما و تلويزيون مي‌‌گويد (يادم مي‌‌آيد در كشتي تايتانيك يك گروه موسيقي بودند، با اين كه كشتي در حال غرق شدن بود و همه فرار مي‌‌كردند، اما گروه موسيقي خودش را مسئول مي‌‌دانست تا به مردم روحيه دهد، من فكر مي‌‌كنم ما كارگردان‌ها، همان گروه موسيقي كشتي تايتانيك مي‌‌باشيم و ما هستيم كه بايد با همه سختي‌‌ها، كار كنيم. من سر كار صاحبدلان، تنها چهار بار زير سرم خوابيدم و در 52 هفته از سال تنها چهار بار خانواده‌ام را ديدم.) لطيفي كه بدون اغراق يكي از بهترين كارگردانان كشور در حال حاضر است، مي‌‌گويد (من خودم مي‌‌دانم كه چقدر نمي‌‌دانم. احساس مي‌‌كنم فرمول‌هاي زيبا را بايد به دست بياورم؛) لطيفي مي‌‌گويد: فشاري كه در سريال وفا وجود داشت، بيشتر روي من و تهيه‌كننده بود، اما در سريال صاحبدلان روي تيم هم فشار كار بسيار زياد بود. نزديك به سه ماه و نيم ، تيم ما تنها دو روز تعطيلي داشتند.

بدون شك لطيفي در سال‌هاي بعد حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد، شما خوابگاه دختران را به ياد بياوريد، عينك دودي، دختر ايروني، فيلم‌هايي كه سخت بيننده را جذب خود كرد.گفتني است كه محمدحسين لطيفي سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني را به محمد نوراني سمبل مقاومت خرمشهر اهدا كرد، در زمان مقاومت 34 روزه خرمشهر در چهار جبهه از اين شهر محافظت شد، كه سه نفر از چهار فرمانده مقاومت شهيد شدند، دشتي، موسوي و جهان‌آرا كه به درجه رفيع شهادت نائل شدند، اما محمد نوراني مجروح شد و در حال حاضر جزء جانبازان جنگ تحميلي است كه در خرمشهر زندگي مي‌‌كند، از طرفي عليرضا جلالي تهيه‌كننده فيلم روز سوم، سيمرغ بلورين بهترين فيلم را به پسر شهيد امان‌اللهي اهدا كرد، شهيد امان‌اللهي افسر شجاعي بود كه ابتدا به اسارت ارتش عراق درآمد، اما از آن‌جا كه حالش بد بود، به دستور صليب سرخ با يك اسير عراقي معاوضه شد، او پس از بستري شدن و مداوا، دوباره به جبهه‌هاي جنگ رفت و اين‌بار به درجه رفيع شهادت نائل شد.
    يادش گرامي... گفتني است، داستان اصلي فيلم (روز سوم) هم درباره مقاومت مردم خرمشهرقبل از سقوط بود و براساس آن داستاني نگاشته و فيلمي ساخته شد.

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان