در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

شيوع كم‏ خونى در نوزادان با مصرف شيرپاستوريزه

توسط Dr.Akhavan » يکشنبه 27 اسفند 1385 05:02

[align=center]شيوع كم‏ خونى در كودكان كمتراز يكسال با مصرف شيرپاستوريزه[/align]مقدار آهن و جذب شيرگاو كم است و مى تواند باعث خونريزى‏هاى خفيف از دستگاه گوارش و در نتيجه كم‏خونى شود، بنابراين از دادن شيرگاو به كودك قبل از اين سن بايد خوددارى كرد.
عمده‏ترين دليل شايع بودن كم‏خونى اكتسابى در كودكان تغذيه كمكى نادرست است.
كودكان در دوره شيرخوارگى تا 6 ماهگى ذخيره آهن كافى دارند اما از 6 ماهگى به بعد براى دريافت آهن و در نتيجه عدم ابتلا به كم خونى فقر آهن كه شايع‏ترين نوع كم خونى در ميان آنهاست، بايد در غذاى كمكى آنها، گوشت و زرده تخم مرغ و پس از يك سالگى سفيده تخم مرغ گنجانده شود؛ ضمن آنكه از 4 ماهگى به بعد كودك نيازمند قطره آهن با تجويز پزشك است.
دكترارجمندى ضمن هشدار به والدينى كه به دليل طرز فكر اشتباه تنها آب گوشت را به كودك داده و از خوراندن گوشت به وى پرهيز مى‏كنند، عنوان كرد: گوشت قرمز حاوى مقدار زياد آهن است و لازم است از 6 ماهگى به بعد به صورت كوبيده به كودك خورانده شود؛ ضمن آنكه بهتر است براى شروع اين عمل از ماهيچه گوسفند و مرغ استفاده شود.
وى با اشاره به اينكه از 15 ماهگى كودك، مى توان گوشت را به صورت تكه تكه به وى داد، افزود: البته اغلب كودكان از خوردن گوشت تكه شده امتناع مى‏كنند و بنابراين والدين مى‏توانند براى اين منظور از گوشت چرخ شده در غذاى كودك استفاده نمايند.
اين متخصص در پايان، يكى ديگر از دلايل كم خونى در كودكان را خوراندن شيرگاو و پاستوريزه قبل از يك سالگى به كودك دانست و توصيه كرد: مقدار آهن و جذب شيرگاو كم است و مى‏تواند باعث خونريزى‏هاى خفيف از دستگاه گوارش و در نتيجه كم خونى شود، بنابراين از دادن شيرگاو به كودك قبل از اين سن بايد خوددارى كرد.

منبع : ايسنا

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان