در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain

Captainno avatar
پست ها

3820

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 84 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 12 مهر 1385 14:30

محل سکونت

هر جا اینترنت هست... Net.

آرشيو سپاس: 85 مرتبه در 64 پست

محققان "آي‌بي‌ام" موفق به توليد سريعترين تراشه نوري جهان شدند

توسط DANG3R » جمعه 10 فروردین 1386 19:02

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۱/۱۰‬
شركت "آي‌بي‌ام" اعلام كرد محققان اين شركت موفق به توليد "مدار- تراشه" (چيپ‌ست) نوري جديدي ويژه انتقال اطلاعات شده‌اند كه به كمك آن مي‌توان حجمي از اطلاعات به اندازه حجم يك فيلم ويديويي كامل را در مدت يك ثانيه از رايانه‌اي به رايانه ديگر منتقل كرد.
به گزارش سايت اينترنتي "نيوزفكتور"، شركت "آي‌بي‌ام" اعلام كرده است با كمك اين "چيپ‌ست" جديد مي‌توان اطلاعات را با سرعت ‪ ۱۶۰‬گيگابيت در ثانيه، يعني هشت بار سريعتر از سريعترين تراشه‌هاي نوري فعلي جهان، منتقل كرد.
اين "چيپ‌ست" اطلاعات را به جاي سيگنالهاي الكترونيكي، به شكل سيگنالهاي نوري ارسال و دريافت مي‌كند و از آنجا كه امكان توليد انبوه آن وجود دارد مي‌توان تا سال ‪ ۲۰۱۰‬آن را با قيمت مناسب به بازار داد.
تراشه جديد "آي‌بي‌ام" با ابعاد ‪ ۳/۲۵‬ميلي متر در ‪ ۵/۲۵‬ميلي متر داراي هر دو نوع مدار فرستنده و گيرنده اطلاعات است و در توليد تارها و اجزاي نوري به كار رفته در آن از مواد "فسفيد اينديوم" و "آرسنيد گاليوم" استفاده شده است.
پيش از اين محققان شركت "اينتل" و نيز محققان دانشگاه "كاليفرنيا" در "بركلي" نيز به موفقيتهاي مهمي در زمينه توليد سخت‌افزار نوري ويژه انتقال بسيار سريع اطلاعات دست يافته‌اند، اما كارشناسان عقيده دارند "چيپ‌ست" جديد "آي‌بي‌ام" مي‌تواند سبب تحول بزرگي در اين فناوري شود.
جزييات مربوط به اين تراشه در هفته جاري و در همايش "فيبر نوري ‪"۲۰۰۷‬ در "آناهايم" كاليفرنيا ارائه خواهد شد. بخشي از هزينه طراحي تراشه نوري جديد را سازمان "طرحهاي تحقيقاتي پيشرفته دفاعي آمريكا"(‪ (DARPA‬تامين كرده است.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان