نامگذاری اجرام آسمانی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 867 بار
تماس:

نامگذاری اجرام آسمانی

پست توسط gigi64 » جمعه 24 فروردین 1386, 2:30 pm

اولین بار که کشف سیاره ای به ثبت رسید ، کشفی بود که ویلیام هرشل که در 13 مارس موفق به انجام آن شد. هرشل قصد داشت آن را به افتخاز شاه جرج سوم ، `سیاره جرجی` بنامد. اما اخترشناس آلمانی یوهان ابرت بوده ، موجب شد تا نام اورانوس که در افسانه های روی پدر زحل (ساترن) است ، در نهایت بر این سیاره گذاشته شود.

نظریه پرداز فرانسوی اوربان لووریه ، نام نپتون را پس از اینکه این سیاره در مکانی که وی آن را پیش بینی کرده بود یافت شد ، پیشنهاد کرد. اما پس از آن لووریه به این نتیجه رسید که دوست دارد سیاره مذکور به نام وی خوانده شود و از این رو ، اورانوس را به نام هرشل خواند تا به این ترتیب سنتی را پایه گذارد. در مورد کشف تومباو در سال 1930 ، مدیر رصدخانه لاول – وستواسیلفر – اندیشه 11 ساله ونیتابرنی را (که نام پلوتو را پیشنهاد کرده بود) ، انتخاب کرد. پلوتو ، خدای سرزمین مردگان در افسانه های یونان است.

هم اکنون ، اتحادیه اخترشناسی بین المللی نامگذاری اجرام آسمانی را ساماندهی می کند. اجرام کوچک همچون سیارک ها و اجرام کمربند کوپیر را کاشف آنها می تواند نامگذاری کند ، اما نمی توان نام کاشفان را بر آنها گذاشت. ضمنا نام های انتخابی باید قابل تلفظ باشند و بهتر است در این خصوص از تک واژه هایی که بش از 16 حرف ندارند ، استفاده شود. نام های نظامی یا سیاسی قابل قبول نیست ، مگر اینکه مربوط به اشخاص یا رویدادهایی باشند که بیش از دو سال قدمت دارند. استفاده نام های حیوانات خانگی نیز مجاز نیست.

منبع:دانشنامه رشد

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”