گوگل چهار میلیارد دلار سهام می فروشد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 181
تاریخ عضویت: شنبه 25 فروردین 1386, 12:34 am
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

گوگل چهار میلیارد دلار سهام می فروشد

پست توسط hossein_s89 » یک شنبه 26 فروردین 1386, 2:08 pm

بعد از آن که گوگل، بزرگترين جستجوگر اينترنت اعلام کرد که ۱۴ ميليون سهام ديگر به ارزش چهار ميليارد دلار را می فروشد، ارزش سهام اين شرکت آمريکايی افت کرد. $-)


اين عرضه سهام همزمان با اولين سالگرد فروش سهام گوگل صورت می گيرد و گويا اين شرکت قصد دارد با درآمد حاصل برخی از شرکتهای رقيب را بخرد. مسئولان گوگل می گويند که فعلا هيچ شرکتی را مد نظر ندارند و بخشی از اين چهار ميليارد دلار صرف هزينه های اداره شرکت خواهد شد.

گوگل در گزارشی به کميسيون ارز و سهام آمريکا اعلام کرد: "نيت اصولی اين عرضه سهام کسب سرمايه بيشتر است." اما مارک روئن تحليلگر اعلام کرد که معتقد است اين شرکت اين سرمايه را برای خريدهای آينده می خواهد.

مفسران احتمال داده اند گوگل بخواهد با اين پول جا پای محکم تری در بازار چين به دست آورد که پر شتاب ترين بازار اينترنت در آسياست. ياهو بزرگترين رقيب اين شرکت اخير چهل درصد يک سايت تجاری چينی به نام علی بابا را بيش از يک ميليارد دلار خريد.

برخی تحليلگران احتمال می دهند گوگل به دنبال خريد سايت چينی Baidu.com باشد. سايرين می گويند اين شرکت می خواهد خدمات تلفن اينترنتی ارايه دهد.

از اوت گذشته که سهام اين جستجوگر برای اولين بار عرضه شد، ارزش سهام آن بيش از سه برابر رشد داشته است. اما انتشار خبر جديد سبب شد ارزش سهام گوگل بيش از پنج دلار افت کند و به بيش از ۲۷۹ دلار برسد.

در ماه ژوييه اين غول آمريکايی که ارزش آن ۸۶ ميليارد دلار برآورد می شود، خبر داد که به لطف افزايش تبليغات اينترنتی درآمدش در فاصله آوريل تا آخر ژوئن بيش از چهار برابر رشد داشته است. سود خالص اين شرکت حدود ۳۴۳ ميليون دلار اعلام شده است. اين رقم در دوره مشابه سال پيش تنها ۷۹ ميليون دلار بود.

گوگل در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۵ قريب به يک ميليارد و ۳۸۰ ميليون دلار فروش داشته که اين رقم در دوره مشابه سال پيش ۷۰۰ ميليون دلار بود.

گوگل بيشتر درآمدش را از محل آگهی های متنی بدست می آورد که در کنار نتايج جستجوهايش نمايان می شود. گوگل فضای تبليغاتی خود را بر اساس يک سيستم حراج اينترنتی می فروشد. اما برخی کارشناسان وابستگی درآمد گوگل به اين نوع آگهی ها را يک عامل خطرآفرين ارزيابی کرده اند.

از همين رو، گوگل آماده می شود تا امسال يک سيستم پرداخت الکترونيکی را به مشتريانش ارايه دهد که کارشناسان پيش بينی می کنند نه تنها درآمد اين شرکت را تقويت می کند، بلکه تهديدی مالی برای يکی از بزرگترين آگهی دهندگانش، سايت eBay خواهد بود.

احتمال ورود اين شرکت اينترنتی به عرصه نقل و انتقال الکترونيکی پول می تواند رقابت شديد با سيستم PayPal متعلق به حراجی eBay براه اندازد.

منابع مطلع می گويند گوگل در ماه آوريل شرکتی به نام "بنگاه پرداخت گوگل" تاسيس کرد که عملياتش را با رمز Google Wallet آغاز خواهد کرد. کاربران می توانند از کيف الکترونيکی خود که نوعی اعتبار است، هزينه ها را به صورت آنلاين بپردازد.

در ساليان اخير کابران اينترنت بر هراس خود از نقل و انتقال الکترونيکی پول غلبه کرده اند. گوگل به دليل داشتن شمار زيادی مشترک از جمله برای سرويس ايميل خود می تواند خدمات پرداختی خود را با حداقل هزينه تبليغ کند.

بزرگترين شرکت رسانه ای دنيا می تواند در کنار اين سرويس پرداخت، اطلاعات بازاريابی ارزشمندی به دست آورد که نشان می دهد کاربران پول خود را صرف چه چيزهايی می کنند. آنگاه اين جستجوگر می تواند برای آن موارد آگهی بگيرد.

گوگل در سپتامبر ۱۹۹۸ توسط دو دانشجوی سابق رشته رياضی دانشگاه استنفورد به نام لری پيج و سرگئی برين تاسيس شد. آنها بعد از آن که يک ميليون دلار از دوستان و بستگان و ساير سرمايه گذاران گردآوری کردند، نخست شرکت شان را از گاراژ يکی از دوستان خود اداره می کردند.

اکنون اين دو کارآفرين به رغم دستيابی به ثروتی هنگفت، ساده و بی تجمل زندگی می کنند.منبع : bbc

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 181
تاریخ عضویت: شنبه 25 فروردین 1386, 12:34 am
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

سود گوگل چهار برابر شد

پست توسط hossein_s89 » دو شنبه 27 فروردین 1386, 1:33 pm

اين غول آمريکايی که ارزش آن ۸۶ ميليارد دلار برآورد می شود، خبر داد که به لطف افزايش تبليغات اينترنتی درآمدش در فاصله آوريل تا آخر ژوئن بيش از چهار برابر رشد داشته است. سود خالص اين شرکت حدود ۳۴۳ ميليون دلار اعلام شده است. اين رقم در دوره مشابه سال پيش تنها ۷۹ ميليون دلار بود.

اين خبر دو روز بعد از آن انتشار يافت که رقيب اصلی گوگل، ياهو اعلام کرد که سودش شش برابر شده و به حدود ۷۵۵ ميليون دلار رسيده است.

از زمانی که سهام گوگل در سال گذشته در بازار عرضه شد، ارزش آن مرتبا افزايش يافته که دليل اصلی آن رشد درآمدهای تبليغاتی بوده است. اکنون ارزش سهام گوگل در بازار بورس نزدک (Nasdaq) به ۳۱۳ دلار بالغ شده است.

برخی تحليلگران متعقدند اکنون قيمت سهام گوگل بيشتر از ارزش واقعی آن و يادآور حباب کاذبی است که در اواخر دهه ۱۹۹۰ به رونق شرکتهای اينترنتی انجاميد ولی دوام نداشت.

ساير کارشناسان اظهار می کنند ارزش بالای سهام گوگل نشانگر سودآوری بالقوه آن است و حتی احتمال دارد قيمت آن به ۳۲۵ تا ۳۵۰ دلار برسد.

هنگامی که سهام گوگل اولين بار در اوت ۲۰۰۴ پذيره نويسی شد، ارزش آن ۸۵ دلار برای هر سهم تعيين شده بود.

گوگل در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۵ قريب به يک ميليارد و ۳۸۰ ميليون دلار فروش داشته که اين رقم در دوره مشابه سال پيش ۷۰۰ ميليون دلار بود.

منبع : bbc

سهامداران می گويند اين نتايج آنقدر که انتظار داشتند، خوب نبوده است. با اين حال وضع گوگل از ياهو بهتر اعلام شده است. درآمدهای ياهو با وجود رشد ۴۰ درصدی نتوانست توقع کارشناسان وال استريت را برآورده کند.

گفتنی است که شرکت ياهو دو برابر گوگل پرسنل دارد و در سه ماهه اول امسال يک ميليارد و ۱۷۰ ميليون دلار درآمد و ۲۰۴ ميليون دلار سود خالص داشت.

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”