دسته بندی تورم بر حسب شدت آن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

دسته بندی تورم بر حسب شدت آن

پست توسط ganjineh » دو شنبه 27 فروردین 1386, 8:29 pm

در اقتصادهای پیشرفته، نرخ تورم معمولا کمتر از 5 درصد است و رشد اقتصادی این طور ایجاب می­کند که این دسته از کشورها با افزایش سطح عمومی قیمتها روبرو شوند.

از دیدگاهی میزان شدت تورم را می­توان به سه بخش دسته بندی نمود:

آ. تورم خزنده Creeping Inflation: این گونه از تورم به آرامی در اقتصاد ریشه می­دواند و نرخ تورم در این کشورها کمتر از 10 درصد است.ب. تورم شدید )تورم افسارگسیخته) Galloping Inflation: برای کشورهای گوناگون تورم شدید در حالتی است که نرخ تورم بین 10 تا 25 درصد قرار گیرد. برای کشورهای صنعتی از جمله کشورهای منطقه اروپا رسیدن تورم به نزدیک 10 درصد شدید به شمار می­آید.

هرگاه تورم شدید رخ دهد کاهش ارزش پول آن کشور را در پی خواهد داشت و در بلندمدت موجب سلب اعتماد مردم می­شود. در این حالت ادامه کاهش ارزش پول ، آنرا به صورت پول داغ(سوزان) Hot money تبدیل می­نماید و معمولا رویکرد افراد خرید کالاهای بادوام و سرمایه­گذاری در بخشهایی است که تورم را پوشش دهد. در چنین اقتصادی معمولا مردم تمایلی به نگهداری پول نقد از خود نشان نمی­دهد و تلاش می­کنند آن را به صورت دیگر داراییها تبدیل کنند.پ. تورم بسیار شدید (تورم افراطی) Hyper Inflation: این گونه از تورم در کشورهایی که نظام اقتصادی بی ثباتی دارند، دیده می­شود. با بررسی آمار می­توان به پدیده تورم بسیار افراطی در برخی کشورهای آمریکای جنوبی یا مرکزی برخورد کرد. نمونه این تورم سوزان گریبان کشور بولیوی را در سالهای دهه 1980 گرفته بود. درک این موضوع شاید آسان نباشد که در آن زمان نرخها در کمتر از یک روز با سرعت رشد می­کردند و ارزش پول در هر لحظه از زمان نسبت به گذشته کاهش می­یافت. بنابراین شتاب افراد برای تبدیل پول کشور به ارزهای باثبات همچون طلا شگفت آور نبوده است. جنگ جهانی اول و دوم مهمترین عامل بروز تورم شدید در کشورهای غربی بوده است.منبع: موسسه آموزش و پژوهشهای اقتصادی رهنمون سرمایه
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”