قیمت کالاها و اثر آن بر روی حرکت نرخهای ارز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

قیمت کالاها و اثر آن بر روی حرکت نرخهای ارز

پست توسط ganjineh » سه شنبه 28 فروردین 1386, 8:09 pm

پیش بینی آینده حرکتهای بازار کلیدی برای کسب درآمد در دادوستدها به شمار می­آید، اما پیاده­سازی این مفهوم ساده در عمل کار بسیار دشواری است. معامله­گران حرفه­ای بازار ارز به خوبی می­دانند که دادوستد در این بازار به دید گسترده­ای نسبت به دنیای مبادله ارز نیاز دارد. این یک حقیقت است که نرخ مبادله ارزها به دلیل عوامل مختلفی تغییر می­کند. عرضه و تقاضای ارز برای بدست آوردن داراییهای مالی و کالا، عوامل سیاسی، نرخهای بهره، رشد اقتصادی و ... بر روی حرکت نرخهای مبادله موثر است.

از آنجایی که رشد اقتصادی و صادرات به طور مستقیم با صنعت داخلی یک کشور ارتباط و هبستگی دارد، به نظر طبیعی می­اید که قیمت کالاها بتواند اثر عمده­ای بر روی برخی ارزها داشته باشد. رابطه و همبستگی نیرومندی بین ارزهای دلار کانادا، دلار نیوزیلند و دلار استرالیا با قیمت کالاها وجود دارد. ارزهای دیگری همچون فرانک سوئیس و ین ژاپن از قیمت کالاها تاثیر می گیرند اما هبستگی ضعیفی بین آنها دیده می­شود. دانستن همبستگی بین قیمت کالا و ارز به معامله­گر کمک می­کند که حرکت بازار را درک و پیش­بینی کند.

در پژوهش زیر همبستگی و رابطه قیمت نفت و طلا با ارزها مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی انجام شده نشان می دهد که چطور یک معامله گر در دادوستدهای خود می تواند از اطلاعات مربوط به قیمت کالا بهره گیرد.

در سال 2005 قیمت نفت و طلا به سطوح بالایی دست یافتند. در این میان حرکتهای بزرگی در برخی ارزها ایجاد گردید. دلار آمریکا در برابر دیگر ارزها واکنشهای متفاوتی از خود نشان داد. بررسیها نشان می­دهد، ارزهایی که با قیمت کالاها همبستگی نیرومندی داشتند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند. دلار کانادا از جمله ارزهایی است که با قیمت نفت همبستگی زیادی دارد و انتظار می­رود که کاهش یا افزایش قیمت نفت بتواند به ترتیب به تضعیف یا تقویت آن کمک نماید. بنابراین با دانستن این موضوع که حرکت دلار کانادا به نوعی به قیمت نفت وابسته است، تصمیمات دادوستدی می­تواند با هوشیاری بیشتری همراه باشد.

- قیمت نفت و اثرات آن بر روی اقتصاد کانادا و ژاپن

- نمایش جذاب نفت: دادوستد ارز متقاطع دلار کانادا – ین ژاپن به جای معامله نفت

- اثرات بازار طلا بر روی نرخ مبادله ارز

- دادوستد ارزها جایگزین یا مکملی برای دادوستد نفت و طلا

منبع: موسسه آموزش و پژوهشهای اقتصادی رهنمون سرمایه
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”