در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

دانستنیهای كلی درباره تیر

توسط gigi64 » جمعه 31 فروردین 1386 08:53

دانستنیهای كلی درباره تیر      تیر، نزدیكترین سیاره به خورشید است. این سیاره كوچك و صخره ای، اتمسفر ندارد. تیر، مداری بیضوی دارد و حرارت آن بسیار متغیر است. در طی روز(یك روز تیر ۵۶/۵۸ برابر روز زمین طول می كشد به عبارت دیگر یك سال تیر تنها ۸۸ روز است)، تیر حتی از فر هم گرمتر است و در طی شب(با طول مشابه) از یخچال هم سردتر می شود.
تیرآنقدر به خورشید نزدیك است كه می توان آن را به هنگام طلوع یا غروب خورشید دید. تیر سنگینترین سیاره است. سطح آن مشابه سطح ماه است. كراترهای تیر حاكی از فورانهای آتشفشانی هستند كه قسمت عمده سطح آن را می پوشانند. در تیر میدان مغناطیسی وجود دارد(این میدان مغناطیسی، احتمالا به علت وجود هسته آهنی مایع به وجود آمده است).
●اندازه
قطر تیر حدود ۳۰۳۱ مایل(۴۸۷۸ كیلومتر) است. تیر دومین سیاره كوچك منظومه شمسی(بعد از پلوتون) است. قطر تیر كمی بیشتر از یك سوم قطرزمین است. تیر تنها اندكی از ماه بزرگتر است.
●جرم و گرانش
جرم تیر حدود ۳/۳ در ده به توان بیست و سه كیلوگرم است كه حدود یك بیستم جرم زمین می باشد. گرانش تیر۳۸% گرانش زمین است. یك انسان روی تیر ۳۸ پوند وزن خواهد داشت. برای اینكه وزن خود را روی تیر محاسبه كنید، وزن خود را در ۳۸/۰ ضرب كنید.
●اتمسفر
اتمسفر كم ضخامت تیر شاما مقادیر اندكی هیدروژن و هلیم است. فشار اتمسفر فقط حدود یك در ده به توان منفی نه میلی بار است كه نسبت به فشار اتمسفر زمین، كسر بسیار كوچكی است(حدود دو تریلیونیم).
از آنجایی كه اتمسفر بسیار كم ضخامت است، آسمان حتی در طول روز هم سیاه به نظر می رسد(به استثنای خورشید، ستاره ها و سیارات دیگر هنگامی كه قابل مشاهده هستند). به علاوه، در تیر اثر گلخانه ای وجود ندارد. هنگامی كه خورشید غروب می كند، دما بسیار سریع افت می كند زیرااتمسفری وجود ندارد كه به حفظ دما كمك كند.
●مدار تیر و فاصله آن از خورشید
تیر نزدیكترین سیاره به خورشید است و از همه سیارات منظومه شمسی سریعتر حركت می كند. فاصله تیر از خورشید،‌یك سوم فاصله زمین از خورشید بوده و به طور میانگین AU ۳۸۷/۰می باشد. مدار تیر بیضوی است. در دورترین نقطه مدار(نقطه ای كه در آن، مدار بیشترین فاصله را از خورشید دارد) تیر ۷۰ میلیون كیلومتر از خورشید فاصله دارد و در نزدیكترین نقطه، فاصله تیر از خورشید ۴۶ میلیون كیلومتر است.
در تیر فصلی وجود ندارد. فصلها در اثر انحراف محور نسبت به مسیر حركت سیاره ایجاد می شوند. از آنجایی كه محور تیر بر مسیر حركتش كاملا عمود است(مورب نیست) در تیر فصلی وجود ندارد. اگر شما روی سطح تیر باشید،‌خورشید سه برابر بزرگتر از آنچه در سطح زمین دیده می شود، به نظر خواهد رسید.
●محدوده دما
محدوده دمای تیر بسیار متغیر است. دمای سطح آن از ۲۷۰ تا ۸۰۰ درجه فارنهایت(۱۶۸- تا ۴۲۷ درجه سلسیوس) در تغییر است. در روزهای بلند تیر(كه ۸۸ روز زمین طول می كشد) دما بسیار بالاست(دومین سیاره داغ منظومه شمسی،‌تنها ناهید از تیر داغتر است). در طی شب، اتمسفر كمضخامت تیر باعث می شود كه حرارت پراكنده شده و دما به سرعت افت كند.
●اقمار
تیر قمری ندارد
●بررسیهای فضاپیماها
تیر در سالهای ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ توسط فضاپیمای ناسا، مارینر۱۰،بررسی شد. كمتر از نصف سطح تیر، توسط این فضاپیما نقشه برداری شد.
     
سایت مفاهیم

پارس اسکای

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gigi64 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان