سکاها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 160
تاریخ عضویت: پنج شنبه 11 اسفند 1384, 5:39 pm
محل اقامت: شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

سکاها

پست توسط SY745 » جمعه 31 فروردین 1386, 9:33 am

سَکاها دسته‌ای از مردمان کوچ‌نشین آریایی بودند که محل زندگی آنان از شمال به دشت‌های جنوب سیبری، از جنوب به دریای خزر و دریاچه آرال، از شرق به ترکستان چین و از غرب تا رود دانوب می‌رسید. سکاها مردمانی جنگجو بودند و گهگاه به سرزمین‌های همسایه خود یورش می‌بردند. سکاها از شاخه‌های‌ نژاد هند و اروپایی‌ بودند که‌ همواره‌ در تاریخ‌ قدیم‌ ایران‌ خودنمایی‌ می‌کردند.
طرحی از سربازان سکایی که از روی یک پیاله کشیده شده است:
تصویر

سَکَ یا سَکا نامی است که در منابع قدیمی برای سکاهایی که از طرف آسیای میانه با ایرانیان سروکار داشتند، به کار رفته است. سکاها یا سک‌ها در زبان‌های‌ اروپایی‌ به‌ سیت‌ معروف هستند.

saka از شاخه‌های دیگر ایرانی باستان زبان سکایی است. سکاها قومی ایرانی بودند که در بخش شمالی پشته‌ی ایران جای داشتند. نام این قوم در زبان فارسی باستان چنانکه در کتیبه‌های هخامنشی نگاشته شده است، saka و در زبان آشوری ishguza و در زبان یونانی skuthai ثبت شده و همین واژه است که دربرخی از زبان‌های اروپایی امروز به گونه‌ی scythe نوشته میشود. شگفت این است که نویسندگان ایرانی آن را از روی املا و واگفت اروپایی گاهی اسکیث و گاهی سیت می‌نویسند.

مردمانی که در اروپای شرقی سکنی داشته‌اند، در کتب هرودوت موسوم به سکیث می باشند. این نام از این جهت به این مردمان داده شده بود که سکیث در زبان یونانی به معنای پیاله است و این افراد همیشه پیاله‌ای با خود داشتند.

به دقت معلوم نیست سکاها خود را چگونه می‌نامیدند، اما ظن قوی می‌رود که اسم آنها همان سَکَ یا سَکا یا چیزی نزدیک به آن بوده، چرا که ایرانیان آنها را به این شکل می نامیدند و هرودوت نیز در مورد سکاهای اروپایی گفته که آن ها خود را سکُلُت (Scolot) می‌نامند.
تاریخ:
سکا‌ها‌ در آغاز به‌ اتفاق‌ اقوام‌ دیگر هند و اروپایی‌ در یک‌ جا می‌زیستند و بعدها به‌ نقاط‌ دیگر مهاجرت‌ کردند. مهاجرت‌ اقوام‌ سکایی در دوران‌ مهاجرت‌های‌ بزرگ‌ هند و اروپایی انجام شد. بعضی‌ از قبایل‌ آریایی‌ از یک‌ سو با سکاهای‌ اروپا و از سوی‌ دیگر با اقوام‌ هندی‌ و ایرانی‌ رابطه‌ی‌ خویشاوندی‌ داشتند، جلگه‌های‌ جنوب روسیه‌ را ترک‌ گفته‌، عده‌ای‌ به‌ طرف‌ کوه‌های اورال‌ و گروهی‌ به‌ سمت‌ سیردریا یا جیحون‌ رفتند. آنها پس‌ از گذشتن‌ از کوه‌های‌ تیانشان‌ وارد سرزمین‌ کاشغر شده‌، از آنجا سراسر ترکستان‌ شرقی‌ و دره‌های‌ کوتچه‌ و قره‌چار و توئن‌ هوانگ‌ را تا کانسور به‌ تصرف‌ در آوردند و با خاک‌ چین‌ همسایه‌ شدند.

پراکنده‌ شدن‌ قوم‌ سیت‌ یا سک‌ در نواحی‌ مزبور در زمره‌ی‌ آخرین‌ جنبش‌ها و مهاجرت‌های‌ قبایل‌ آریایی‌ است‌ که‌ پس‌ از مهاجرت‌ سایر اقوام‌ هند و اروپایی‌ انجام‌ گرفته‌ است‌ و از آنجا که‌ قبایل‌ مزبور بت‌ پرست‌، بدوی‌ و صحرانشین‌ بودند، موجبات‌ مزاحمت‌ دیگر اقوام‌ آریایی‌ از جمله پارسها و مادها را فراهم‌ می‌آوردند. گرچه‌ در اوستا از سکاها سخن‌ نرفته‌ است‌، ولی‌ از آن‌ اقوام‌ آریایی‌ یاد شده‌ که‌ همواره‌ دولت‌های‌ اوستایی‌ نظیر پیشدادیان‌ و کیانیان‌ را مورد فشار و تاخت‌ و تاز قرار می‌دادند. در داستان‌هایی‌ از اوستا که‌ از افراسیاب‌ و تورانیان‌ و ارجاسب‌ و غیره هم‌ سخن‌ رفته‌‌، به‌ قوم‌ سک‌ها نیز اشاره‌ شده‌ است‌. آشوری‌ها برای‌ اولین‌ بار بین سال‌های ۷۵۰-۷۰۰ پیش‌ از میلاد از سکاها سخن‌ رانده‌اند.

در روزگار مادها سکاها دفعات زیادی به مرزهای ایران تاختند. آنها گاه با آشور همپیمان می‌شدند و زمانی زیر فرمان خود مادها با آشوریان می‌جنگیدند. به دنبال حمله‌ی مجدد آشور به مادها، خشتریته برای پایان دادن به حملات آشور با ماننا و سکاها پیمان دوستی بست و عملاً با آشور وارد جنگ شد. در حدود سال ۶۵۰ پ. م. پادشاهی ماد دولت بزرگی در ردیف ماننا و اورارتو و عیلام بود. بعد از سکاها، کیمری‌ها (یکی دیگر از قبایل صحرانشین شمال قفقاز) به منطقه‌ی شمال غرب ایران حمله کردند و در سر راه خود، دولت اورارتو در غرب دریاچه ارومیه و شرق آناتولی را نابود کردند.

هووخشتره، بزرگترین پادشاه ماد در ده سال اول حکومتش موفق شد که رابطه‌اش را با پادشاه سکاها، پروتوثیس، به اتحاد متقابل تبدیل کند. هووخشتره ارتشش را به دو بخش پیاده نظام مجهز به نیزه و سواره نظام تیرانداز (شکلی که از سکاها آموخته بود) تقسیم کرد و دولت نیرومندی در ماد تشکیل داد. در روزگار هووخشتره، پس از انقیاد سکاها در ماد، گروهی از سکاها را به غرب ماد کوچ دادند و این سرزمین را به نام آنان سکزی یا ساکز خواندند که اکنون به سقز معروف است.

در فرهنگ شاهنامه، ذیل کلمهٔ سگسار آمده است: «از مرز و بوم‌هایی که داهیان در آن جای گرفتند». و راجع به داهیان در ذیل کلمهٔ سکزی می‌خوانیم: «... داه گروهی بودند از آرین که در دشت خوارزم جای گرفتند و پس از آن در کنار جنوبی دریای خزر جایگیر شدند. از ... آنان مردم بستوه آمدند. پادشاه ایران گروه داه را پراکنده ساخت. یکدسته از آنان را به زابلستان کوچانید و آنان را سکزی خواندند ... و دشت خوارزم داهستان نامیده شد که مخفف آن دهستان است و اکنون به دهستان معروف است و یکدسته از گروه داه را در زمینی جای دادند در طبرستان ...».

به این ترتیب می توان گفت سنگسر که در نواحی جنوبی دریای خزر قرار دارد جزئی از سگسار باستانی است و سنگسری‌ها از بازماندگان داهیان و با مردم سیستان (سجستان) و خوارزمیان قدیم از یک نژاد می‌باشند و نیز نام سنگسر از نام همین قوم و واژه‌ی سگسار گرفته شده است.

با آغاز کار هخامنشیان درگیری‌های مرزی با سکاها دنباله داشت. با گذشت زمان گروهی دیگر از سکاها را به جنوب شرقی ایران کوچاندند و این سرزمین را به نام خود آنان سکستان یا (سیستان) خواندند. دسته‌های بسیاری از آنان به شاهنشاهی هخامنشی پیوستند و به عنوان سرباز برای آنان جنگیدند. از نامدارترین آنها می‌توان از سکاهای تیزخود نام برد.

در یکی از همین درگیری‌های مرزی کورش بزرگ بنیاد گذار هخامنشیان در نبردی با گروهی از سکاهای خاوری به نام ماساژت‌ها کشته شد. داریوش بزرگ دیگر پادشاه هخامنشی برای تنبیه سکاها تا مرکز اروپا پیشروی کرد.

سرزمین سرمت و سکاستان در سال ۱۰۰ پ.م.، وهمچنین گستره شاهنشاهی پارت نیز در نقشه زیر نشان داده شده.
تصویر

منبع:
پیرنیا، حسن، ایران باستان، جلد اول، ص ۵۷۷ (بخش نام)
ناتل خانلری، پرویز، زبانشناسی و زبان فارسی، توس، چاپ دوم، ۱۳۶۶
در گرفتاري شادمان و در سختيها خرم و گشاده رو باش تا در دو جهان کامروا باشي.(امام علي)
تصویر

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 71
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 تیر 1387, 10:32 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط mardaviz0 » چهار شنبه 10 مهر 1387, 11:54 pm

ضمنا تورکان و مغولان در اصل شیوه زندگی رمه داری و کوچ نشینی را از قبایل کوچ نشین ایرانی مانند سکاها اموختند .و اکنون اشیاو هنر بازمانده از سکاها و سیت هارا به نام هنر تورکان و مغولان به جهان معرفی میکنند.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21358 بار

پست توسط SAMAN » پنج شنبه 11 مهر 1387, 12:04 am

در لرستان طایفه ایی بنام سگوند وجود دارد. که از متمدن ترین طوایف لرستان و دارای مشهوریت خاصی هستند.طایفه سگوند نسبشان به سکاها میرسد.سگوند ها در ابتدا سکوند بوده اند که به مروز زمان در زبان ها سگوند افتاده است.

ایل سگوند در بخش زاغه سکوند داشته اند. خوانین(خان های) سگوند در تاریخ لرستان مشهور هستند. تیره ایی از خوانین سگوند در خوزستان سکونت دارند بنام رحیم خانی ها.

بنده هم باعث افتخارم هست که خان سگوند ( سگاوند) هستم.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 71
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 تیر 1387, 10:32 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط mardaviz0 » پنج شنبه 11 مهر 1387, 10:21 pm

SAMAN نوشته شده:در لرستان طایفه ایی بنام سگوند وجود دارد. که از متمدن ترین طوایف لرستان و دارای مشهوریت خاصی هستند.طایفه سگوند نسبشان به سکاها میرسد.سگوند ها در ابتدا سکوند بوده اند که به مروز زمان در زبان ها سگوند افتاده است.

ایل سگوند در بخش زاغه سکوند داشته اند. خوانین(خان های) سگوند در تاریخ لرستان مشهور هستند. تیره ایی از خوانین سگوند در خوزستان سکونت دارند بنام رحیم خانی ها.

بنده هم باعث افتخارم هست که خان سگوند ( سگاوند) هستم.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
:grin: البته در مورد نژاد لرها نظريه هاي گوناگوني ابراز شده.عده ايي از خاور شناسان لرهارا غير اريايي و باز مانده اقوام گوتي ميدانند.که بعد ها با اقوام اريايي مخلوط شدند و زبان انان را کسب کردند.در واقع ميتوان گفت لرها از اقوام بومي ايران پيش از ورود اريايي ها بوده اند.
هنوز آتش پارسي نمرده است

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21358 بار

پست توسط SAMAN » پنج شنبه 11 مهر 1387, 11:03 pm

فرضیه شما رو من اطلاعی ندارم.!! من منظورم قوم( طایفه) سکوند بود.!
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 71
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 تیر 1387, 10:32 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط mardaviz0 » جمعه 12 مهر 1387, 7:32 pm

SAMAN نوشته شده:فرضیه شما رو من اطلاعی ندارم.!! من منظورم قوم( طایفه) سکوند بود.!
با سلام.سکوندي که شما ميگين هيچ ربطي با سکاها نداره .فقط يک تشابه اسمي ميباشد.که در هر زبان ديگر يافت ميشود.به کتاب تاريخ ماد اثر دياکونوف مراجعه کنيد.و يا اثار مفرغي لرستان را مطالعه فرماييد.

New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 آبان 1387, 8:54 pm

پست توسط timur » جمعه 17 آبان 1387, 8:40 am

اقا مي شه براي من اريايي بودن سکاها رو روشن کنيد و دلايل و مدارکي که اين نظريه رو ثابت کرده رو بيان کنيد ممنون ميشم

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”