در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

بيژن امكانيان براي اولين بار کمدي

توسط Leila » يکشنبه 2 اردیبهشت 1386 01:31

بيژن امكانيان در سال‌هاي اخير با انتخاب‌هاي متفاوت تلاش كرده مسير تازه‌اي را طي كند.
    بعد از بازي در «سربازهاي جمعه» و «تقاطع» و تجربه نقش‌‌هايي كاملا جدي، امكانيان در «قلقلك» علاوه بر تهيه يك فيلم كمدي كه پيش از اين سابقه‌اش را نداشته در دو نقش بازي كرده كه شباهتي به هم ندارند. «قلقلك» اولين تجربه جدي بيژن امكانيان در سينماي كمدي است.

«قلقلك» از مدتي پيش آماده اكران بوده اما به نظر مي‌رسد براي انتخاب زمان مناسب براي اكران فيلم كمي انتظار كشيديد؟
    البته اين فيلم خواهان زيادي براي اكران داشت اما اكران فيلم با ماه محرم و صفر تلاقي پيدا مي‌كرد و اين زمان براي نمايش فيلمي كه كمدي است، مناسب نيست بنابراين ترجيح داديم فيلم را پس از نوروز اكران كنيم.
    «قلقلك» فيلم پربازيگري است، حتي نقش‌هاي كوتاه را هم بازيگر حرفه‌‌اي بازي كرده ...
    «قلقلك» تيم بازيگري خوبي دارد. جدا از بازيگران شناخته‌شده‌اي كه نقش‌هاي اصلي را بازي مي‌كنند، اصرار داشتيم كه نقش‌هاي كوتاه و چند دقيقه‌‌اي را هم بازيگر شناخته‌شده و حرفه‌اي بازي كند. البته اين به معناي كم‌اهميت بودن بعضي نقش‌ها و بازيگران نيست، بلكه اين نكته را تاييد مي‌كند كه شخصيت‌هاي فيلم همه اهميت دارند و شخصيت‌پردازي شده‌اند.
    شما سال‌هاست در زمينه توليد فيلم فعاليت مي‌كنيد اما تا به‌حال فيلم كمدي تهيه نكرده بوديد. علت انتخاب فيلمنامه « قلقلك» فروش خوب فيلم‌هاي كمدي در گيشه بود يا به دنبال يك تجربه متفاوت بوديد؟
    در نگاه اول، فيلمنامه‌ اورژينال «قلقلك» آن‌قدر به نظرم جذاب آمد كه احساس كردم مي‌توانيم در ژانر كمدي يك تجربه متفاوت در چارچوب سينماي ايران داشته باشيم. با ديدن «قلقلك» متوجه مي‌شويد كه نمونه‌اي خارجي يا داخلي ندارد و از روي هيچ فيلم ديگري ساخته نشده. اين اورژينال بودن جذاب‌ترين نكته‌اي بود كه مرا به توليد اين فيلم ترغيب كرد. البته تنها امتياز فيلم، فيلمنامه و موضوع آن نيست و در ديگر بخش‌ها هم نقاط قوت و امتيازهاي قابل دفاع دارد.
    با توجه به اين ويژگي‌ها، اميدواريد كه «قلقلك» فروش خوبي داشته باشد؟
    البته تماشاگر ايراني غيرقابل پيش‌بيني است، ما تماشاگر باهوشي داريم، تماشاگري كه با هر فيلمي ارتباط برقرار نمي‌كند. در «قلقلك» سعي كرديم در عين حال كه بيننده را سرگرم مي‌كنيم و مي‌خندانيم به شعور او احترام بگذاريم. در اين صورت فكر مي‌كنم مخاطب بهتر با فيلم ارتباط برقرار مي‌كند و مبلغ آن مي‌‌شود. من فكر مي‌كنم مخاطب از ديدن «قلقلك» لذت مي‌برد. طراوت و تازگي موضوع و جنس كمدي و نوع شوخي‌ها از امتيازهاي فيلم است.
    كمدي‌هاي ايراني بيشتر متكي بر ديالوگ و شوخي‌هاي فيزيكي هستند. در «قلقلك» به دنبال چه نوع كمدي بوديد؟
    در «قلقلك» با كمدي موقعيت روبه‌روييم نه كمدي متكي به كلام يا شكلك درآوردن. سعي كرده‌ايم با خلق موقعيت‌هاي كميك مخاطب را بخندانيم.
    در «قلقلك» دو نقش كاملا متفاوت بازي كرده‌ايد. از ابتدا قرار بود در اين فيلم بازي كنيد؟
    قرار نبود اما تشويق‌هاي رضا شفيعي‌جم و سيامك انصاري خيلي موثر بود تا راضي شوم مقابل دوربين بروم. من حتي به رضا پيشنهاد دادم كه اين نقش را بازي كند اما او مي‌گفت كدام داور فوتبالي اين‌قدر چاق است! در جلسات دورخواني و تمريني كه داشتيم، دوستان من را تشويق كردند. من در تئاتر، نقش كمدي زياد بازي كرده‌ام اما اين تجربه را در سينما نداشتم و از اين بابت نگران بودم. در نهايت تشويق و حمايت آقاي نوابي هم موثر بود و من حاضر شدم در اين فيلم، مقابل دوربين بروم. از اين تجربه راضي هستم.

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟