از زهره چه خبر؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 867 بار
تماس:

از زهره چه خبر؟

پست توسط gigi64 » جمعه 7 اردیبهشت 1386, 3:07 pm

يک سال از ماموريت سريع‌ السير زهره می‌گذرد. اين فضاﭘيما اطلاعات بسيار ارزشمندی را به زمین فرستاده است؛ اطلاعاتی که تا پیش از این هیچ ماموریتی آن‌ها را نیافته بود.

بسياری از كاوشگرهای فضايی آمريكا و روسيه از دهه ٦٠ تا٩٠ به بررسی زهره ﭘرداخته‌اند اما هيچ كدام نتوانسته ‌بودند رازهای اين سياره را برملا‌ و همواره سياره زهره را به عنوان يک معما معرفی كرده‌ بودند. سريع السير زهره را كه اِسا آن را طراحی کرده و ساخته‌ است، بررسی‌های منسجمی را با اهدافی مشخص و گسترده بر روی زهره انجام داد. اين بار اين فضاﭘيما زهره را به صورت سراسری بررسی كرد و اطلاعات بسياری را نظير برهمكنش آن با بادهای خورشيدی، مواد مضر سطح زهره، جو ﭘرتلاطم زهره و محيط ميان سياره‌ای اطراف آن به‌دست آورد. ابرها و بادهای ﭘرسرعت جو ﭘرتلاطم زهره را تشكيل داده است که در فيلمی كه دوربين VMC از آن ها تهيه كرده كاملا قابل مشاهده است. در آخر مطالعات فعاليت‌های سطحی زهره مانند شرايط و خصوصيات آتشفشان‌های آن از مهم‌ترين قسمت‌های اين تحقيقات است.

هاكِن اسويدهِن(Haken Svedhen) از دانشمندان اين ﭘروژه می‌گويد:"در طول يک سال بررسی و مطالعه بر روی اين سياره داده‌های اوليه بسياری بدست آورديم كه دقيقا به چنين اطلاعاتی برای كشف رازهای جو ﭘيچيده زهره نياز داشتيم. تحليل اين داده‌ها اوليه يكی از ﭘرزحمت‌ترين بخش‌های ﭘروژه برای تيم تحقيقاتی بود؛ زيرا گرفتن نتايج قطعی از داده‌های خام بسيار كار مشكلی است".

تصویر

نتايج تحليل داده‌ها به طور كلی در سه سطر زير خلاصه شده است:

۱-بررسی گردباد دو دهانه در نزديكی قطب جنوب اين سياره
٢-اولين تصویر سه ‌بعدی از سطح زهره و ﭘوشش ضخيم ابرهای اسيدی(عمدتا اسيد سولفوريک) و ﭘويا در اطراف اين سياره
٣-نقشه دما(گرمايی) از سطح و اتمسفر آن در ارتفاعات مختلف

فانوس درخشان شب‌ها‌ی زهره

داده‌های اخير از «هواتابِ» اكسيژن در ناحیه فروسرخ، اين سياره را مانند فانوسی در فضا نشان داده است. «ﭘيير دروسارت»(Pierre Drossart) از محققان اين ﭘروژه می‌گويد:"هواتاب يا درخشندگی اكسيژن در اين سياره از جمله كشف‌های ارزشمندی بود كه بدست آمد. فضاﭘيمای روسی «وِنرا»(Venera) و مدارگرد آمريكايی «ﭘايونير»(pioneer) نيز اين ﭘديده را قبلا گزارش كرده بودند. با تمام اين‌ها، ديدگاه همه جانبه به همراه جزئيات قابل توجه اخير، حاصل تحقيقات سريع ‌السير زهره بود كه حقيقتا بی‌نظير است".

دروسارت می‌افزايد:"اكسيژن از نادرترين اتم‌ها در زهره است". در ارتفاعات بالا در قسمت روز سياره شار زياد تابش فرابنفش خورشيد باعث شكسته شدن مولكول‌های دی‌اكسيد ‌كربن شده كه به مقدار بسيار زيادی در سطح زهره ﭘراكنده است و اتم‌های اكسيژن را بوجود می‌آورد. دروسارد می‌افزاید:"اين اتم‌ها در طی جريان اتمسفری به نام «زير خورشيدی» و «ﭘاد خورشيدی» به سوی قسمت شب سياره انتقال ﭘيدا می‌كنند. در اين‌جا اتم‌ها از لايه‌های بالای اتمسفر به لايه‌های ﭘايينی به نام مزوسفر جابجا می‌شوند. در اين قسمت اتم‌ها تركيب شده و به مولكول‌های اکسیژن تبديل می‌شوند. در طی اين جريان طول موج مشخصی از اين اتم‌ها ساطع می‌شود".

تصویر

آشكار‌سازی و رديابی اين روشنايی و توانايی درک نحوه تكامل آن در طول زمان برای تحقيقات آينده بسيار مهم و اساسی هستند. «گيوسب ﭘيكيونی»(Giusseppe Piccioni) از ديگر محققان این ﭘروژه می‌گويد:"در ابتدا ما توانستيم از نحوه توزيع و حركت ابرهای نورانی اکسیژن برای توجيه چگونگی حركت و رفتار ابرهای لايه‌های ﭘايين‌تر استفاده كنيم. در اين نگاه متوجه شديم كه روشنايی اکسیژن يكی ديگر از مواردی است كه نشان دهنده اتمسفر ﭘويا و ديناميک زهره است. در نگاه دوم تحليل اين ﭘديده ما را به سوی درک نحوه فعاليت‌های شيميايی اتمسفر اين سياره راهنمايی كرد كه خود زمينه‌ای بسيار وسيع برای تحقيقات است. با محاسبه سرعت واكنش‌های شيميايی در اتمسفر اين سياره احتمالا خواهيم توانست مكانيزمی را كشف كنيم كه ممكن است به انجام اين فرآيندها كمک می‌كند و يا وجود كاتاليزوری را تشخيص دهيم كه به اين فرآيند سرعت می‌بخشد. و در نگاه سوم بررسی اين فرآيند می‌تواند ما را به سوی درک نحوه مبادله انرژی بين لايه‌های مختلف سياره(حتی لايه‌هايی كه مستقيما در تماس با خورشيد هستند) رهنمون سازد".

مكانيزم به وجود آمدن هواتاب را «كُنِز»‌(Connes) در سال ١٩٧٩توضيح داد. سريع ‌السير زهره در ٩ نوامبر ٢٠٠۵ﭘرتاب شد و ۵ ماه بعد، ﭘس از اتمام عمليات حساس قرارگرفتن آن در مدار، در ١١ آوريل ٢٠٠۶ به زهره رسيد.

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
منبع 2: مجله نجوم

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 867 بار
تماس:

تصاوير جديد سريع السير زهره در ناحيه فروسرخ

پست توسط gigi64 » یک شنبه 23 اردیبهشت 1386, 2:03 pm

تصاوير جديد سريع السير زهره در ناحيه فروسرخ

تصویر


سری جدید تصاویری که فضاپیمای سریع السیر زهره(ناهید) گرفته است، جزئیات جوی سياره را در عرض‌های جغرافیایی متفاوت در شب و روز آن نشان می‌دهد. تصاویری که از قطب جنوب و گردباد‌های بزرگ آن گرفته شده است، پیش از این هرگز ثبت نشده بودند.

قطب جنوب و دو چشم طوفانی(طوفان‌های دوگانه) ناهید پدیده‌های جوی مهمی در آن ناحیه از سیاره محسوب می‌شوند. بررسی‌ها بر روی این پدیده‌های جوی جزئیات بیشتری در زمینه‌ی شناخت جو سیاره می‌دهد. تیم کنترل کننده طیف سنج فرابنفش، مرئی و فروسرخ نزدیک(VIRTIS) سریع السیر زهره در تلاش‌ هستند که با بررسی بر روی نواحی قطب جنوب سیاره به یافته‌های جدیدی دست یابند.

فضاپیما زمانی به تصویربرداری پرداخت که در اوج مدار خود واقع بود. هنگامی که فضاپیما کندتر حرکت می‌کند، می‌تواند برای مدت زمان بیشتری جو سیاره را تحت نظر داشته باشد و با استفاده از توانایی‌های (VIRTIS) در طول موج‌های گوناگون به تصویر برداری و بررسی زهره بپردازد.

این دوربین با قابلیت تصویربرداری در طول موج‌های بلندتر از ۳ میکرون می‌تواند تصاویر ترکیبی از بخش‌های مختلف سیاره بگیرد. جزئیات جوی در طول موج‌های کوتاه‌تر بسیار بیش‌تر از طول موج‌های بلند است. هم زمان نمی‌توان بخش‌های تاریک و روشن قطب جنوب سیاره را مورد بررسی قرار داد. دوربین‌های (VIRTIS) با ترکیب تصاویر گرفته شده در طول موج‌های گوناگون(به ترتیب ۸/۳ و۷/۱ میکرون) فیلم‌های متفاوتی در حدود ۵ ساعت در هر مدار (۵مدار) گرفته است.

طول موج ۷/۱ میکرون برای بررسی ناحیه پایین‌تر از ابرهای سیاره در زمان شب کاربرد دارد. تغییر شکل گردبادها در مدت زمان ۸ ساعت(مدت زمانی که فضاپیما از مداری به مدار دیگر می‌رود) به روشنی قابل مشاهده است. شرایط جوی قطب جنوب با افزایش غبار در بخش‌های بالایی جو تغییر می‌کند. بررسی‌های بیشتر بر روی گردبادهای قطبی شانس بیشتری را برای بدست آوردن جزئیات فراهم می‌کند.

با ترکیب تمام تصاویر و فیلم‌های گرفته شده می‌توانیم دینامیک سیاره و چرخه گردبادهای آن را در بازه‌های زمانی کوتاه و بلند بررسی کنیم؛ در واقع نیازمند دانستن ساختار و چگونگی شکل گیری گرمایی سه بعدی گردبادها و تفاوت آن‌ها هستیم. این بررسی‌ها به دانشمندان در بدست آوردن مدل ساختار جوی ناهید بسیار کمک خواهد کرد.

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع 2: پارس اسکای

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”