در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

پلنگ صورتی كیست؟

توسط gigi64 » جمعه 7 اردیبهشت 1386 15:22

پلنگ صورتی كیست؟      
     

     
پلنگ صورتی برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط فریز فرلینگ و برای سكانس آغازین كمدی پلنگ صورتی ساخته بلیك ادوارز خلق شد. تقریباً خیلی زود همه به این نتیجه رسیدند كه این شخصیت كارتونی خیلی خوب و یا حتی بهتر از خود فیلم است! شخصیت جدید به شهرت رسید، و به زودی با مجموعه‌ای از موضوعات كوتاه كار تولید آن ‎آغاز شد.
«فرلینگ» كارش را در همان استودیوی كوچك كانزاس سیتی شروع كرد كه والت دیزنی هم كار انیمیشن را از آنجا آغاز كرده بود. او در اواخر دههٔ ۱۹۲۰ به كالیفرنیا رفت و خیلی زود با همكاری همكاران انیماتور كانزاسی‌اش «هاگ هارمن» و «رودولف ایسینگ» ساخت مجموعه «لونی تونز» را برای شركت برادران وارنر آغاز كرد. او به جز یك سالی كه در اوایل ۱۹۳۰ (متروگلدن مایر) همكاری داشت، در بقیه سال‌ها به عنوان هواداری پرو پا قرص با برادران وارنر كار كرد و سپس در سمت كارگردان ارشد و سرپرست ساخت كارتون‌های غیر كلاسیك مثل باگزبانی، دافی داك و توئیتی ۳۰ سال با این شركت همكاری داشت.
فرلینگ هم‌چنین اولین كارتون‌های سیلوستر، پوركی بیگ و یوسمیت سام را كارگردانی كرد و چهار جایزه اسكار برای این استودیو به ارمغان آورد.
وقتی برادران وارنر در سال ۱۹۶۲ بخش انیمیشن را تعطیل كردند، فرلینگ با همكاری دیوید دپاتیه كه تهیه كننده كارتون بود، تیمی را برای ساخت آگهی‌های بازرگانی انیمیشن و فیلم‌های صنعتی تشكیل دادند. در این هنگام بود كه بلیك ادواردز برای ساخت انیمیشنی برای دقایق آغازین فیلم بعدی‌اش یعنی پلنگ صورتی با او تماس گرفت.
اگر چه ساخت كارتون‌های نمایشی تا بیش از بیست سال بعد هم ادامه داشت، اما آن‌هایی كه توسط فریز فرلینگ و هاولی پرات كارگردانی شده‌اند، اولین‌ها هستند كه به عنوان كلاسیك در نظر گرفته می‌شوند. فرلینگ و پرات این پلنگ را در شرایط استثنایی بسیاری قرار دادند. مثل دست انداختن آژانس‌های سری در «انگشت صورتی» و فرهنگ جوانان در «صورتی توهم‌زا» و … . هر چند در میان فیلم‌های كوتاه، جالب‌ترین آن‌هایی هستند كه «مرد كوچك» در آن وجود دارد كه می‌تواند به صورت افراد مختلف درآید. از جمله یك دزد گاو صندوق در «برای صورتی شماره P را بگیر» و یا یك فرد الكلی در «زیر شلواری صورتی» . سال بعد وقتی ادواردز در حال كارگردانی مجموعه بازرس كلوزو بود همان شرایط تكرار شد.
دپاتیه و فرلینگ عنوان‌بندی آغازینی برای فیلم «شلیكی در تاریكی» (۱۹۶۴) ساختند كه تقاضاهایی برای سریال نمایشی دیگری را در پی داشت. مجموعه كارتون‌هایی بامزه و متفاوت به نام «بازرس» با صداپیشگی كمدین هنرمند «پت هارینگتون» در نقش بازرس خنگ و دستیار باوفایش «دودو» ساخته شد. ساخت فیلم‌های اكشن زنده در دهه‌های هفتاد، هشتاد و نود ادامه پیدا كرد، كه بسیاری از آن‌ها همه با عنوان‌بندی‌های انیمیشن شروع می‌شد.
     
منبع: پیلبان انیمیشن

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان