در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 22 خرداد 1385 15:11

محل سکونت

کهکشان راه شيري-منظومه شمسي-جنب خورشيد- کره زمين- ايران

آرشيو سپاس: 5 مرتبه در 4 پست

توسط safoleslamy » شنبه 3 تیر 1385 18:29

نه بابا خريد ديگه پريد  :grin:
1 چیزی رو خیلی وقته می خواستم بهت بگم . میدونم میگی برو بابا ولی من ....
من.... واقعا عاشق ....من واقعا عاشق تو ..... من واقعا عاشق توروبچه با خیارم !!!

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

495

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 25 تیر 1385 19:49

محل سکونت

tabriz.khiabane shamse tabrizi

آرشيو سپاس: 122 مرتبه در 59 پست

ارتش در ايران

توسط padshah » دوشنبه 1 آبان 1385 14:03

بررسي تاريخ ارتش در ايران و اركان و قدرت آن در شرايط حاضر :

ايران در دوران گذشته (قبل از اسلام )داراي ارتشي منظم و سازمان يافته بود كه از بزرگترين ارتشهاي زمان خود محسوب مي شد ؛ اين ارتش داراي افسراني بود كه به طور دائم در اختيار ارتش بودند و حقوق دائمي مي گرفتند و پياده نظام و سربازان ساده اين ارتش را هم كشاورزان و مردم عادي تشكيل مي دادند كه در زمان جنگ ها به ارتش مي پيوستند و ظاهراً براي اين كار حقوقي دريافت نمي كردند ولي مي توانستند از غنائم به دست آمده سهمي داشته باشند.
ارتش ايران در زمان سلسله هاي هخامنشيان و ساسانيان در اوج قدرت به سر مي برده ، در اين زمان اريش ايران داراي نيروي دريايي بسيار قدرتمندي بود كه از نظر توان رزمي در زمان خود بي نظير بود كه در اين رابطه جريان عبور سپاهيان ايران از تنگة داردانل شهرت فراوان دارد . البته توان مهندسي ارتش ايران هم در اين عصر بسيار بالا بود چرا كه براي مثال ارتشيان ايران در زمان حمله به يونان در زمان خشايارشا كانالي به طول 48 كيلومتر حفر كردند و كشتي هاي جنگي ايران از اين كانال عبور كردند و جالب اينكه حفر اين كانال در مدتي كمتر از سه ماه صورت گرفت .
بعد از شكست ارتش ايران از اعراب مسلمان سپاه افسانه اي ساسانيان متلاشي شد .( اين شكست به چند دليل صورت گرفت كه بحث آن در حوصلة اين مقاله نمي گنجد .) بعد از آن تا سالها ارتش ايران جزئي از ارتش اعراب محسوب مي شد هر چند در اين رمان ارتش ايران نه آن چنان منظم بود و نه ان چنان قدرتمند . ضعف و ناتواني در ارتش ايران تا زمان حملة مغول به ايران ادامه داشت هر چند در بازه هاي كوتاه زماني اين ارتش قدرتمن هم شد مثلاً در دوران آل بويه ، سامانيان و سلجوقيان ارتش ايران داراي توان بالايي بود ولي حتي در اين زمان هم ارتش ايران در جهان به عنوان يك قدرت مطرح نبود و عموماً جنگهاي ارتش ايران در حمايت از اعراب مسلمان بود .
در زمان خوارزمشاهيان با وجود آنكه ارتشيان ايرا از نظر نفرات نسبت به سپاهيان مغول برتري داشتند ولي به علت پاره اي اختلافات و بي تدبير فرماندهان و شخص محمد خوارزمشاه ، ايران شكست سختي را متحمل شد و اين امر سبب سالها اشغال خفت بار ايران شد .
در دوران ايلخانان ايران عملاً ارتش ملي نداشت و توسط سپاه مغول اداره مي شد .اين وضعيت تا دوران صفوي ادامه داشت كه در اين عصر ابتدا در زمان شاه اسماعيل براي ايجاد يك ارتش منظم اقدام شد كه اين كار در زمان شاه عباس و به كمك سرداران قزلباش و مجهز شدن ارتش به سلاحهاي گرم ، سرعت بيشتري سافت و سپاه ايران موفق به شكست عثماني و پرتغال شد كه هر دوي انها در زمان خود از نظر نظامي در ردة ابر قدرتها طبقه بندي مي شدند !
دوران نادر شها شروع يك عصر طلايي در ارتش ايران بود ، در اين دوران به مدد تدبي نظامي نادر شاه ، كه براستي درنوع خود بي نظير بوده ، ارتش ايران بار ديگر قدرتمند شد هر چند اين قدرت قابل مقايسه با دوران قبل از اسلام نبود ، شرح جنگهاي ايران و هند در اين دوران دليلي براين ادعاست .
در اوايل زنديه قدرت سپاه به دلايل اختلاف ميان فرماندهان آن و جنگهاي داخلي كاهش يافت ولي همچنان ايران داراي ارتشي قدرتمند بود تا زماني كه آقا محمد خان بر تخت سلطنت نشست و سلسلة قاجاريه اعلام موجوديت كرد.
در اوايل اين دوره ( آقا محمد خان و فتحعلي شاه ) ارتش ايران نسبتاً قوي بود ولي جنگهاي فرسايشي ايران و روس در دوران فتحعلي شاه قدرت آنرا كاملاً تحليل برد به حدي كه در اواخر اين دوران ارتش ايران حتي در ميان همسايگانش در موضع ضعف بود.از بررسي دقيق تر وضعيت ارتش ايران در اين برهه صرف نظر مي كنيم چون اين كار به مقدار زيادي درد آور است !!
در دوران پهلوي به دليل نوع خاص نگاه سران حكومت ارتش ايران به سرعت رشد كرد ، در اين زمان ايران داراي نيروي هوايي و نيروي دريايي شد و به مدد پولهاي كلان نفت ارتش ايران از تكنولوژي هاي روز دنيا بهره مند شد . تعداد هواپيما هاي جنگندة ايران به حدود 350 فروند رسيد در حالي كه در كشورهاي حوزة خليج فارس اين ارقام كمتر از 100 فروند بود ، نيروي درياي كه نوپا بود به سرعت رشد كرد و به يكي از نقاط قوت ارتش ايران بدل شد ، در اين دوران توليد انواع سلاح و جنگ افزارهاي جديد هم در ايران شروع شد ، البته در اين دوران ارتش عراق هم داراي قدرتي برابر با ارتش ايران بود و تركيه هم تا حدي از ايران قوي تر بود ضمن اينكه تركيه عضو ناتو هم شده بود .در اسن زمان دانشگاه افسري در ايران راه اندازي شد و ارتشيان از حقوق و مزاياي خوبي برخوردار شدند .اين تحولات و همسويي ايران با سياستهاي ايالات متحدة امريكا سبب شد كه ايران به ژاندارم منطقه مبدل شود .
بعد از انقلاب و شروع جنگ با عراق ارتش ايران بار ديگر در يك آزمون جدي ديگر قرار گرفت در اين دوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان بازوي دوم نظامي ايران شكل گرفت . جنگ براي ارتش ايران بسيار گران تمام شد چرا كه از يك طرف ايران تحت تحريم هاي شديد قادر به خريد تجهيزات جديد نبود واز طرف ديگر نبود افسران با تجربه هم در اوايل جنگ مزيد بر علت شد .
در اين زمان سپاه به منظور منسجم كردن نيروهاي مردمي براي جنگ شكل گرفت و خيلي زود توانست نقش مهمي را در جنگ ايفا كند . در اين زمان سپاه پاسداران داراي نيروي هوايي نبود و نيروي دريايي اش هم شامل چند قايق تندرو و موتوري بيشتر نبود . عمده قدرت سپاه متكي بر نيروي زميني پر تعداد آن بود كه به كمك تجهيزات ارتش ، كه هر چند در مجموع كمتر از توان نظامي عراق بود ، توانست در مجموع وضعيت مساوي در جنگ را ايجاد كند .
ولي ارتش جمهوري اسلامي ايران ، نيروي هوايي ارتش در روزهاي اول جنگ تلفات زيادي داد گفته شده كه حداقل حدود 70 فروند جنگندة ايراني فقط در روزهاي اول جنگ و عمدتاً هم در زمان اولين حمله به بغداد كه به تلاف حملة هوايي 31 شهريور تهران انجام شد ، سقوط كردند البته خود من به صحت اين خبر اعتقادي ندارم ! ولي در مجموع نيروي هوايي ايران نسبت به عراق ضعيف تر بود و نتوانست نقش مهمي را در جنگ بازي كند مگر در مواردي كه با بمباران تأسيسات نفتي عراق صادرات نفت اين كشور را مختل كرد . نيروي زميني ارتش كه داراي تجهيزات خوبي بود در كنار سپاه توانست حضور موثري در جنگ داشته باشد . ولي نيروي دريايي ارتش نقطة قوت ايران در اين جنگ بود ، ايران از نظر توان دريايي برتري قابل ملاحظه اي بر ارتش عراق داشت كه اين امر سبب شد كه عملاً در خليج فارس جنگ چنداني صورت نگيرد ، در اوج جنگ هم به خاطر همين توان نظامي صادرات نفت ايران لحظه اي متوقف نشد و در اين مورد قدرت دريايي ايران بر توان هوايي عراق برتري داشت و « جنگ نفتكشها » با برتري ايران همراه بود .
بعد از جنگ ارتش و سپاه با شعار « خود كفايي » سعي در بازسازي توان از دست رفتة خود كردند و ظاهراً در اين كار موفقيتهايي هم داشته اند .
در حال حاضر تعداد پرسنل نيروي زميني ارتش بيش از سيصد هزار نفر است و تعداد تانكهاي مهم هم در ارتش حدود هزار دستگاه است كه از انواع تي 54 ، 55 ، 59، 72 ، 67 (ساخت شوروي) و چيفتن ام كا 3و5 ( ساخت انگليس) است و در مورد تعداد نفربرهاي زرهي و زرهپوشهاي ديگر اطلاع دقيقي ندارم ! ، تعداد پرسنل نيروهاي هوايي هم حدود سي و پنچ هزار نفر است و تعداد هواپيماهاي جنگنده هم حدود 280 فروند از انواع اف-4 ( حدود 60 فروند) اف-5 (حدود 60 فروند) اف-14 (حدود 60 فروند) ميگ-29 (حدود 30 فروند) و تعدادي هم از انواع ديگر نظير سوخو و … . تعداد پرسنل نيروي دريايي ارتش هم حدود هجده هزار نفر است ولي از تعداد ناوها و كشتي هاي جنگي آن اطلاع دقيقي ندارم !از تعداد تجهيزات و نفرات سپاه هم چندان اطلاع ندارم ولي چندي پيش شبكة سي.ان.ان تعداد پرسنل آنرا پانصد هزار نفر اعلام كرد !؟
چندي است كه ايران داراي توان موشكي با برد 1500 كيلومتر شده و شايعاتي هم در مورد توان هسته اي و شيميايي ايران مطرح است ! با اين وجود ارتش ايران در منطقه ديگر قدرت اول محسوب نمي شود در غرب تركيه با ارتشي به غايت با تجربه و مجهز قرار دارد كه براي مثال تعداد تانكهاي تركيه حدود 4000 دستگاه يعني بيش از پنج برابر ايران است و در نيروي هوايي و دريايي هم وضعيت اين گونه است ، كشورهاي حوزه خليج فارس هم بعد از جنگ خليج فارس توان نظامي خود را تقويت كردند و براي نمونه عربستان داراي 370 فروند جنگنده كاملاً مدرن است و امارات هم وضعيت مشابهي دارد و با دلارهاي نفتي تا مي توانند از امريكا سلاح مي خرند . در شرق همسايه ايران پاكستان است كه ارتش قدرتمندي دارد و در عين حال با دستيابي به تكنولوژي توليد سلاح هسته اي همساية خطرناكي محسوب مي شود . در شمال تركمنستان و اذربايجان و ارمنستان هنوز ارتشهاي پر قدرتي ندارند و با توجه به وضع مالي وخيم اين كشورها بعيد به نظر مي رسد كه در چند سال آينده هم چنين توانايي را داشته باشند ولي روسيه در شمال درياي خزر همسايه اي بسيار قدرتمند است كه همواره يك خطر دراز مدت محسوب مي شود .
ولي در اين جا سؤالي مطرح مي شود و آن هم اينكه چرا بعد از پايان جنگ در ايران دو نيروي مسلح ، يكي ارتش و ديگري هم سپاه بايد وجود داشته باشد؟ چرا بايد هزينه هاي نظامي را دوبله پرداخت كنيم ؟ و چرا بايد با داشتن دو نيروي نضامي در مواقع خطر هميشه اين ريسك وجود ادشته باشد كه با اختلاف بين فرماندها اين دو نيرو خطر كشور را تهديد كند؟
نظر من در اين مورد اين است كه يكي از دلايل اين كار مي تواند جلوگيري از كودتا باشد چرا كه با داشتن دو نيروي نظامي خطر سقوط حكومت به علت كودتاي هركدام از اين نيروهاكاهش مي يابد !
دليل ديگر هم شايد اين باشد كه به خاطر تركيب افسران و فرماندهان عاليرتبة سپاه اين امكان براي حكومت وجود دارد كه در مواقعي كه در داخل كشور اختلافات شديدي رخ بدهد و يا گروهي شورش كنند از نيروي نظامي سپاه براي سركوب يا كنترل آنها استفاده كند .
کد نمایش پرچم کوچک:


کد نمایش پرچم و عکس کوچک دکتر:

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

627

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 مهر 1385 10:58

محل سکونت

ناوگان منطقه دوم

آرشيو سپاس: 315 مرتبه در 152 پست

Re: ارتش در ايران

توسط Yasser » دوشنبه 1 آبان 1385 14:22

padshah نوشته است:بررسي تاريخ ارتش در ايران و اركان و قدرت آن در شرايط حاضر :

...
ولي در اين جا سؤالي مطرح مي شود و آن هم اينكه چرا بعد از پايان جنگ در ايران دو نيروي مسلح ، يكي ارتش و ديگري هم سپاه بايد وجود داشته باشد؟ چرا بايد هزينه هاي نظامي را دوبله پرداخت كنيم ؟ و چرا بايد با داشتن دو نيروي نضامي در مواقع خطر هميشه اين ريسك وجود ادشته باشد كه با اختلاف بين فرماندها اين دو نيرو خطر كشور را تهديد كند؟
نظر من در اين مورد اين است كه يكي از دلايل اين كار مي تواند جلوگيري از كودتا باشد چرا كه با داشتن دو نيروي نظامي خطر سقوط حكومت به علت كودتاي هركدام از اين نيروهاكاهش مي يابد !
دليل ديگر هم شايد اين باشد كه به خاطر تركيب افسران و فرماندهان عاليرتبة سپاه اين امكان براي حكومت وجود دارد كه در مواقعي كه در داخل كشور اختلافات شديدي رخ بدهد و يا گروهي شورش كنند از نيروي نظامي سپاه براي سركوب يا كنترل آنها استفاده كند .


ممنون از مطلب جالب شما
ولی جهت اطلاع شما و دیگر دوستان عرض می کنم.
هزینه های نظامی کشور دوبل پرداخت نمیشود و آن گونه که تصور می شود ما دارای دو نیروی مسلح نیستیم.
ارتش و سپاه یک نیروی مسلح برای کشور هستند در قالب دو سازمان مستقل با وظائف تعریف شده و حدود مشخص که در آمار و اطلاعات و برنامه ریزی ها بر روی هر دو در کنار هم محاسبات لازم انجام می شود.
متاسفانه توضیح بیشتر چندان امکان پذیر نیست وگر نه هرکسی که تا حدی به سازمانهای نظامی مملکت نزدیک باشد از اشراف نظام بر روی آنها و ابزارهای نظارتی و کنترلی لازم اطلاع داشته و مطمئن باشید احتمال کودتا ضعیفتر از آن است که قابل فکر و تصور باشد.
(البته این وضعیت به ظاهر دوگانه مورد توجه بوده و برنامه هایی هم جهت رفع آن در دست بررسی است)
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » دوشنبه 1 آبان 1385 15:19

ولي ارتش جمهوري اسلامي ايران ، نيروي هوايي ارتش در روزهاي اول جنگ تلفات زيادي داد گفته شده كه حداقل حدود 70 فروند جنگندة ايراني فقط در روزهاي اول جنگ و عمدتاً هم در زمان اولين حمله به بغداد كه به تلاف حملة هوايي 31 شهريور تهران انجام شد ، سقوط كردند البته خود من به صحت اين خبر اعتقادي ندارم ! ولي در مجموع نيروي هوايي ايران نسبت به عراق ضعيف تر بود و نتوانست نقش مهمي را در جنگ بازي كند مگر در مواردي كه با بمباران تأسيسات نفتي عراق صادرات نفت اين كشور را مختل كرد


اينا چيه ديگه ؟
كجا نيروي هوايي ما ضعيفتر بود ؟
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

-no avatar
پست ها

319

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 تیر 1385 11:17

آرشيو سپاس: 27 مرتبه در 22 پست

توسط JSF » دوشنبه 1 آبان 1385 18:51

امکان نداره 70جنگندهء 8)  8)  8)  ايراني آن هم در روزهاي اول جنگ حداکثر 18 فروند شايد آمار عراق را ميفرمايند :?  :?

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2132

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 شهریور 1385 00:51

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 8025 مرتبه در 1088 پست

توسط Mr.Amirhessam » دوشنبه 1 آبان 1385 19:11

سلام دوست من
پادشاه جان لطف كن و منابع خودت رو اعلام كن.
اين مطالب در سايت هاي مختلفي وجود داره لطف كن و منيع خود رو اعلام كن تا دچار سردر گي نشيم.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

1796

تشکر کرده: 13 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 25 شهریور 1385 16:18

آرشيو سپاس: 216 مرتبه در 105 پست

توسط Karim1504 » دوشنبه 1 آبان 1385 22:49

yasser, جان

من با نظر شما مخالفم
ارتش و سپاه دو یگان مجزا از هم هستند و بودجه ای که به سپاه داده می شود بیش از ارتش است  :x
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1790

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 33 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 6 فروردین 1385 15:49

آرشيو سپاس: 260 مرتبه در 163 پست

توسط Saeid12345 » دوشنبه 1 آبان 1385 23:10

KARIM,

اطلاعات شما اشتباه است.
بودجه سپاه چندان هم زياد نيست و به نظر من با توجه به شرايط داخلي و منطقه اي و جهاني وجود دو نيروي نظامي اصلي در کشور خيلي بهتر از وجود يک نيرو است.
در ضمن ارتش هرگز توان و وقت آموزش و رهبري 10 ميليون بسيجي را ندارد.
سپاه ميتواند در جنگهاي زميني خيلي به ارتش کمک کند و مثلا به ازاي هر تانک ارتش ميتوان 100 سرباز را به عنوان اسکورت فرستاد تا به تانک آسيب نرسد. اون 100 نفر هم شهيد ميشن ديگه. :grin:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Saeid12345 تشکر کرده اند:
honestboy3000

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » دوشنبه 1 آبان 1385 23:37

اون 100 نفر هم شهيد ميشن ديگه.

شانس آورديم Saeid12345,  جون که تو وزير دفاع کشور نشدي :grin:  8)
هیهات منا الذلة

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sardar تشکر کرده اند:
honestboy3000

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

1796

تشکر کرده: 13 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 25 شهریور 1385 16:18

آرشيو سپاس: 216 مرتبه در 105 پست

توسط Karim1504 » دوشنبه 1 آبان 1385 23:38

Saeid12345, جان

طرحی که دادید جالب بود به فرمانده سپاه pm می زنم به عرض می رسانم تا اقدام کند :-)

متشکرم :)  :)  :)  :)
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1790

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 33 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 6 فروردین 1385 15:49

آرشيو سپاس: 260 مرتبه در 163 پست

توسط Saeid12345 » دوشنبه 1 آبان 1385 23:43

sardar, و KARIM,

از نظر شما دوستان متشکر هستم. :D

راستي فرمانده سپاه هم تو انجمن عضو هستن؟ :grin:

يادم باشه ازشون دعوت کنم تا در انجمن عضو شوند. :grin:

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2732

تشکر کرده: 67 مرتبه
تشکر شده: 35 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 5 مرداد 1385 22:34

آرشيو سپاس: 5103 مرتبه در 812 پست

توسط كيارش » دوشنبه 1 آبان 1385 23:45

منم بگم منم بگم به نظر من دور تانك يه حلقه بزنيم عمو زنجير باف بازي كنيم بعد دشمن مي خنده مي خنده بعد ديگه نمي خنده خوبه  :grin:  :o
قتل این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,
ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر نبود

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان