در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

جودی فاستر نابغه نازی‌ها را به تصویر می‌کشد

توسط Leila » دوشنبه 10 اردیبهشت 1386 23:04

جودی فاستر نقش لنی ریفنشتال، فیلمساز نابغه و محبوب رایش سوم و خالق فیلم‌های "پیروزی اراده" و "المپیا"، را در فیلمی سینمایی بازی می‌کند.
به گزارش خبرنگار مهر، بازیگر برنده اسکار در فیلمی که از همین الان انتظار می رود جار و جنجال زیادی به پا کند، در نقش لنی ریفنشتال ظاهر می شود، زنی زیبا که فیمساز محبوب هیتلر شد و با فیلم های تبلیغاتی خود به ماشین جنگی نازی ها کمک کرد.

گاردین در مطلبی به قلم پل هریس نوشته این پروژه حداقل هفت سال است در انتظار تولید بسر می برد. هر چند وقت یکبار آغاز و هر بار به دلایلی متوقف می شود. اکنون فیلمنامه آماده شده، که روپرت والترز، فیلمنامه نویس بریتانیایی آن را نوشته و ظاهرا دست اندرکاران این پروژه در حال مذاکره با یک فیلمساز نیز هستند. انتظار می رود طی دو تا سه ماه آینده نام کارگردان اعلام شود و فیلم از اواخر سال آینده جلو دوربین برود.

گابریل بچر، یکی از تهیه کنندگان پرایمری پیکچرز که قرار است این فیلم را با همکاری کمپانی فیلمسازی فاستر بسازد، اظهار امیدواری کرده فیلمبرداری حتی زودتر از موعد گفته شده آغاز شود. جودی فاستر با نقش های بحث انگیز بیگانه نیست. او در 1988 در فیلم "متهم" نقش زنی را بازی کرد که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد و برای این فیلم اولین اسکار بازیگری خود را به خانه برد.

چند سال پیش از آن نیز در "راننده تاکسی" مارتین اسکورسیزی نقش یک دختر نوجوان خیابانی را بازی کرد. اما امروز در هالیوود کمتر نقشی به اندازه نقش لنی ریفنشتال می تواند برای یک بازیگر دردسرساز باشد. این نقش می تواند فاستر را در معرض حمایت از تفکرات ضدیهودی قرار بدهد که در ظهور رایش سوم نقشی مهم داشت.

ریفنشتال در 1902 در برلین به دنیا آمد و بعدها پیش از آنکه به کارگردانی رو بیاورد، ستاره سینمای صامت بود. او در 1932 در یکی از مراسم رژه نازی ها برای اولین بار هیتلر را دید. سخنرانی هیتلر برای ریفنشتال تجربه ای مسحورکننده بود و در عوض هیتلر، این دختر جوان را فیلمسازی دید که می تواند از طریق سینما به ایده‌ال های نازی جلوه ای منزه بدهد. این وظیفه ای دشوار بود که ریفنشتال با مهارت از پس آن برآمد.

او ابتدا در 1933 رژه ای در نورنبرگ را فیلمبرداری کرد. یک سال بعد شاهکار خود را ساخت: "پیروزی اراده"، مستندی که به هیتلر و رژه نورنبرگ جلوه ای باشکوه داد. هر چند نمایش فیلم در بخش هایی از آمریکا ممنوع شد، اما در اروپا کاملا مورد استقبال قرار گرفت و هنوز هم اغلب از آن به عنوان یکی از بهترین فیلم های تبلیغاتی یاد می شود. استفاده از تکنیک های تصویری، تدوین خلاقانه و اسطوره سازی از نازی ها به گونه ای بود که فیلم را بسیار تاثیرگذار کرد.

ریفنشتال با فیلمبرداری مسابقات المپیک 1936 برلین و به کار بردن تکنیک هایی که هنوز در پخش برنامه های ورزشی دیده می شود، بار دیگر استعداد خود را به نمایش گذاشت. ریفنشتال تا اواخر دهه 1930 و جنگ جهانی دوم به فیلمسازی برای نازی ها ادامه داد. او حمله آلمان به لهستان را به تصویر کشید و وقتی 30 شهروند لهستانی اعدام شدند، در شهر کونسکی بود.

ریفنشتال بعدها ادعا کرد قصد داشته جلو کشتارها را بگیرد. با این حال رژه پیروزی نازی ها در ورشو را فیلمبرداری کرد. پس از حمله هیتلر به فرانسه او پیامی با این مضمون برای هیتلر فرستاد: "رفتار شما فراتر از تصورات آدمی است. در تاریخ بشری نظیر آن دیده نشده است. چطور هیچ وقت می توانیم از شما تشکر کنیم؟"

پس از جنگ، ریفنشتال چند سال در بازداشت نیروهای فرانسوی بود و بعد بی هیچ اتهامی آزاد شد. او خیلی تلاش کرد فعالیت سینمایی خود را از نو آغاز کند، اما اسیر دنیایی شد که به خاطر همکاری با هیتلر از او متنفر بود. او تا پایان عمر ادعا داشت از هیتلر چیز زیادی نمی دانسته و از جنایات نازی ها بی خبر بوده است. ریفنشتال به نوعی نمادی از تلفیق نبوغ هنری و اهریمن سیاسی شد.

او تا وقتی زنده بود، حاضر نشد قرارداد حضور جودی فاستر در نقش خودش را امضا کند، برای اینکه فاستر گفته بود به او اجازه نمی دهد آن بخش از فیلم را که نمی پسندد، حذف کند. حتی گفته می شود ریفنشتال، شارون استون را برای بازی در این نقش مناسب تر می دانست.

بچر تاکید می کند فیلم فاستر هیچ جنبه ای از زندگی ریفنشتال را نادیده نمی گیرد و قرار هم نیست او را به صورت یک قهرمان نشان دهد. او می گوید: "ما جنبه سیاسی او را نادیده نمی گیریم". با این حال بچر داستان ریفنشتال را ارزشمند می داند، چرا که او شخصیتی پیچیده بود؛ یک فرد بسیار بااستعداد که در نهایت نبوغ خود را در مسیر اهداف شیطانی به کار برد.

این فیلم بخشی از گرایش جدید برای به تصویر کشیدن شخصیت های رایش سوم به صورتی است که به لحاظ اخلاقی پیچیدگی بیشتری دارند. شاید بتوان گفت این موج با "فهرست شیندلر" آغاز شد. فیلم آلمانی "سقوط" که آخرین روزهای زندگی هیتلر در یک پناهگاه را نشان می دهد، یکی از جدیدترین فیلم ها با این مضمون است، همین طور "پیشوای من"، نخستین فیلم کمدی درباره هیتلر که اواخر سال گذشته اکران شد.


خبرگزاري مهر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان