در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator



نماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

متن باستانی اسرار تازه ای را فاش نمود

توسط gigi64 » چهارشنبه 12 اردیبهشت 1386 12:24

متن باستانی اسرار تازه ای را فاش نمود


دانشمندان با استفاده از پیشرفته ترین تکنیک های آشکار سازی عکس و متن از تصویر قدیمی سمت چپ تصویر سمت راست را بازسازی کرده اند.
متخصصان از یافتن یک متن باستانی در درون پوست نوشته های یک کتاب دعای قرون وسطایی خبر داده اند.

پیش از این آثار ارشمیدس ریاضی دان باستانی و خطیبی به نام هیپریدس (Hyperides) در درون کتاب مذکور کشف شده و این کتاب به نام پالیمسست ارشمیدس (Palimpsest به معنای پوست نوشته ایست که پاک شده و برای نوشتن متن دیگری استفاده شده باشد) شهرت یافته بود. اما اکنون فناوری پیشرفته تصویری متن سومی را هم در این کتاب نمایان نمود که یادداشتهایی درباره ارسطوی حکیم است.

ویلیام نوئل (William Noel) سرپرست این پروژه تحقیقاتی، کشف فوق را "کشفی بسیار هیجان آور" خواند. این کتاب دعا که در قرن سیزدهم توسط کاتبی به نام جان میروناس (John Myronas) نوشته شده است. اما او به جای استفاده از ورقهای پوست تازه، از برگهای پنج کتاب استفاده کرد.

دکتر نوئل، مسئول نگهداری دستنوشته ها در موزه هنر والترز (Walters Art Museum) و همکار نویسنده کتاب در شرف انتشاری درباره پالیمسست ارشمیدس میگوید: "روند انجام این کار (استفاده مجدد از کاغذ پوست) نسبتا خشونت آمیز است اما موجب میشود که در زمان کمبود کاغذ پوست، بتوان از مواد موجود استفاده نمود."

"برای اینکار باید کتابها را برداشت، متن روی آن را پاک نموده و به اندازه تازه بریده و کتابی تازه تهیه نمود."

در سال 1906 کشف شد که یکی از کتابهای خطی "بازیافت شده" قرون وسطا حاوی یک اثر منحصر به فرد از ارشمیدس است. در سال 2002، فناوری پیشرفته تصویری نه تنها تصویری واضح تر از این کلمات پاک شده در اختیار محققان قرار داد، بلکه یک متن دیگر –تنها دستنوشته شناخته شده هیپریدس خطیب آتنی قرن چهارم قبل از میلاد- را در زیر نوشته های قرون وسطایی نمایان ساخت.

به گفته نوئل این گروه از روشی به نام تصویر گیری چند طیفی multispectral imaging استفاده کرده اند. این تکنیک ساختن تصویر دیجیتال با استفاده از عکسهایی عمل میکند که در طول موجهای مختلف نور گرفته شده و هر طول موج، بخش خاصی از تصویر اصلی را نمایان میکند.

به گفته پروفسور ایستون (Easton)، تغییراتی کوچک در تنظیمات این روش ناگهان متن سوم را نیز آشکار نمود. او افزود: "هرچند من نمیتوانم یونانی باستان را بخوانم، اما تنها دیدن کلمات مرا از شوق به لرزه انداخته بود"

زیربنای منطق
ره ویل نتز (Reviel Netz) استاد علوم باستانی در دانشگاه استنفورد و یکی دیگر از نویسندگان کتابی درباره پالیمسست ارشمیدس چنین توضیح داد که یک تیم بین المللی متشکل از متخصصان به بررسی دقیق متن باستانی پرداختند. تعدادی از شواهد مانند یافتن یک نام کلیدی در حاشیه متن گروه را به سوی استنتاج نهایی سوق داد.

او افزود : "نقل قولهای فیلسوفانه موجود در این کتاب بازیافت شده، اکنون به طور قطع از اولین متونی است که درباره تقسیمات ارسطویی نوشته شده است." او گفت که تقسیمات ارسطویی در طول تاریخ غرب همواره به عنوان شالوده علم منطق به شمار آمده است.

پروفسور رابرت شارپلز (Robert Sharples) از کالج لندن میگوید که تحقیق بیشتر نشان داده که نویسنده این تفسیر منحصر به فرد به احتمال بسیار زیاد الکساندر آفرودیزیاسی (Alexander of Aphrodisias از مشهورترین مفسران یونان باستان) بوده است.

او افزود که اگر چنین باشد بخشی از تفسیرهایی که تا کنون گم شده تصور میشد و متعلق به یکی از مهمترین مفسران ارسطو در دوران باستان است را به دست آورده ایم. یک ترجمه موقت از متن در حال انجام شدن است. این ترجمه مناظره ای را درباره بعضی جنبه های تئوری تقسیمات ارسطویی آشکار میکند.

به گفته دکتر نوئل : "هیچ فیلسوفی در جهان دارای اهمیتی چون ارسطو نیست. در دست داشتن نظریات اولیه درباره تقسیمات ارسطویی که متعلق به قرنهای دوم و سوم بعد از میلاد باشند، خارق العاده است."

او افزود: "ما کتابی داریم که شامل سه متن از دوران باستان است و این متون بدون شک برای درک ما از ریاضیات، سیاست و فلسفه ارزشی حیاتی دارند. من واقعا نمیتوانم برای شرح اهمیت این کتاب و چگونگی یافتن آن کلمات مناسبی پیدا کنم. وقوع چنین کشفی در قرن بیست و یکم دیوانه کننده است."

news.bbc.co.uk

منبع: مجله اینترنتی فریا

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان