در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

فجایع آب و هوایی در منظومه شمسی

توسط gigi64 » پنج شنبه 13 اردیبهشت 1386 16:32

از آن جایی که زمین بین همسایگانی با آب و هوای کاملا متفاوت قرار گرفته است، بررسی آب و هوای زهره و مریخ، دیدگاه‌هایی را در مورد افزایش دمای سراسری فراهم می‌کند.زهره جهنمی سوزان و مریخ بیابانی بسیار سرد است. دانشمندان برای شناخت بیشتر این مسئله مدلی را طراحی کرده‌اند که با استفاده از یک سری معادلات فیزیک به بررسی جو زمین می‌پردازد. «د. گرین اسپون»(D. Greenspoon) از موزه علوم و طبیعت دنور می‌گوید:"به نظر می‌رسد که در ابتدا زهره و مریخ شرایطی را مشابه با زمین داشته‌اند. شاید در یک نگاه کلی مدل‌های ارائه شده برای تغییرات آب و هوایی، جنبه پیش‌بینی داشته باشند، ولی معادلات فیزیکی را پیچیده‌تر می‌کنند. برای اطمینان بیشتر به مدل‌های کامپیوتری، باید در نظر گرفت که آب و هوای زمین تابع یک سری اصول کلی مرتبط با آب و هوای زهره و مریخ است".

جو زهره از زمین ضخیم‌تر است. با اين ‌وصف‌ مدل‌های آب و هوایی که در دسترس هستند، می‌توانند درجه حرارت هم اکنون آن را تخمین بزنند. از این راه دانشمندان می‌کوشند تا برای تغییر این شرایط آب و هوایی از حالتی مشابه با زمین به جهنمی سوزان پاسخی بیابند. زهره دارای اثر گلخانه‌ای بوده است که به تدریج تحت تاثیر بالا رفتن درجه حرارت خورشید قرار گرفته است. خورشید در ابتدا ۳۰ درصد تاریک‌تر از شرایط کنونی آن بوده است و در طی ۴ میلیون سال گذشته به تدریج روشن‌تر شده است. در طی این زمان، آب موجود در سطح زهره تبخیر و وارد جو شده است.

گرین اسپون می‌گوید:"بخار آب از جمله گازهای گلخانه‌ای مهمی است که سبب افزایش دمای سیاره می‌شود و در نتیجه آب بیشتری بخار می‌شود". این همان سرنوشتی است که زمین به علت آلودگی هوا خواهد داشت. بازسازی شرایط آب و هوایی زهره در گذشته، به حل این مسئله که زمین چقدر به این شرایط فاجعه آمیز نزدیک خواهد بود، کمک می‌کند.

در این جاست که اهمیت ماموریت فضاپیمای «سریع السیر زهره» مشخص می‌شود. این فضاپیما میزان بخار آبی را که زهره از دست می‌دهد و همچنین حرکت ابرها در جو این سیاره را بررسی می‌کند. این مسئله چگونگی عکس العمل زهره به جذب نور خورشید را نشان می‌دهد؛ زیرا انرژی خورشید سبب حرکت ابرها می‌شود. همچنین این فضاپیما میزان دی‌اکسید سولفور را اندازه می‌گیرد. این گاز یکی از گازهای گلخانه‌ای است که از آتشفشان‌های زهره آزاد می‌شود.

گرین اسپون می‌گوید:"با در دست داشتن تمامی این شواهد می‌توانیم دریابیم که زهره در چه زمانی آب خود را از دست داده است و این مسئله به تفسیر مدل‌های آب و هوایی زمین نیز کمک می‌کند. مریخ نیز به همین میزان حائز اهمیت است. زمانی که آتشفشان‌های این سیاره خاموش شدند، توانایی این سیاره برای دوباره‌ پر كردن‌ جو آن نیز از بین رفت و این سیاره به بیابانی بدون هوا تبدیل گشت. با در نظر گرفتن این که این شرایط برای زمین فاجعه آمیز خواهند بود، بررسی شرایط آب و هوایی این دو سیاره و هر مسئله‌ای که به شناخت آینده زمین کمک کند، ضروری است. بنابراین زمانی که صحبت از اکتشاف سیاره‌های دیگر به میان می‌آید، در حقیقت افزایش شناخت زمین نیز مطرح است".

منبع: www.spaceref.com

منبع 2: سایت نجوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gigi64 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان