در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

ماشین خواب مصنوعی ؛ فریادرس کم خوابها

توسط Leila » سه شنبه 18 اردیبهشت 1386 00:41

گروهی از دانشمندان ایتالیایی موفق شدند با استفاده از دستگاه TMS امواجی تولید کنند که مغز انسان در حالت خواب عمیق تولید می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان کشف کردند که می توان با استفاده از ابزار تحریک کننده مغناطیسی (TMS) امواجی در مغز تولید کرد که در هنگام خواب عمیق تولید می شود و به کمک آن مغز می تواند خستگی ناشی از فعالیت های روزانه را برطرف کند.

نتایج این کشف که در مجله آکادمی علوم آمریکا منتشر شده است، می تواند منجر به باز تولید مصنوعی شرایط خواب عمیق حتی در هنگامی که فرد قادر به خوابیدن نیست، شود.

جولیو تونونی کارشناس ارشد مطالعات مربوط به خواب از دانشگاه ویسکونسین - مدیزون و سرپرست این گروه تحقیقاتی اظهار داشت :" در این تحقیق کشف شد که خواب در لحظه ای رخ می دهد که در آن معماری مغزی پس از یک روز فعالیت و برای تضمین کیفیت عملکرد انسان در روز بعد، دوباره سازماندهی می شود. خواب در حقیقت یک نیاز انکارناپذیر است که در مهمترین عملکردهای اسرارآمیز زندگی ما مخفی می شود و خاطرات و اطلاعات روزانه ما را از نو سازماندهی می کند."

وی افزود : "خواب دو مرحله دارد : مرحله اول، فاز REM (حرکات سریع چشم ها) یا امواج سریع نام دارد که با لحظه خواب منطبق است که به علت فعالیت الکتروآنسفالوگرافی که دارد، به آن فاز "پارادکس خواب" نیز گفته می شود. مرحله بعدی که فاز Non-REM (عدم حرکات سریع چشم ها) نام دارد، امواج آهسته تولید می شود."

بنابراین گزارش، در مرحله دوم که 80 درصد زمان خواب در آن می گذرد، با خواب عمیق، یعنی لحظه ای که در آن خستگی های طول روز را رفع می کنیم، منطبق است. در حقیقت کشف این محققان نشان می دهد، زمانی که ما در طول روز بیشتر خسته شویم و از تحرک بیشتری برخوردار باشیم، مدت زمان خواب عمیق با امواج آهسته طولانی تر می شود.

این دانشمندان با استفاده از ابزار TMS روی گروهی از داوطلبان سالم در حالت خواب، موفق شدند در مغز این افراد امواج خواب طولانی را از نو بسازند. در واقع می توان گفت که با TMS دانشمندان فرماندهی خواب عمیق را بازسازی کرده اند. درصورتی که خواب عمیق مصنوعی برابر با خواب عمیق طبیعی نشان داده شود، TMS می تواند به عنوان ابزاری برای درمان بی خوابی بکار رود.

درحقیقت ممکن است افرادی که مشکلات بی خوابی دارند در اثر تخریب یا کاهش فاز امواج خواب عمیق دچار این مشکل شده باشند. اما فرضیه ها نشان می دهد که شاید روزی بتوان با استفاده از TMS به عنوان ماشین خواب مصنوعی، این افراد را هم به خواب عمیق فرو برد.
                                                      
در حال حاضر، TMS که در کلینیک های درمانی آمریکا در درمان بیماران افسرده بکار می رود می تواند با ارسال ضربان مورد نیاز به مغز، فعالیت آن را اصلاح کند.


ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان