در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

آغاز چرخه بعدی خورشیدی در مارس ۲۰۰۸

توسط gigi64 » سه شنبه 18 اردیبهشت 1386 13:59

چرخه جدید ۱۱ ساله فعالیت‌های خورشید احتمالا از ماه مارس ۲۰۰۸ آغاز خواهد شد. اوج فعالیت خورشید اواخر سال ۲۰۱۱ و یا اواسط سال ۲۰۱۲ خواهد بود. مرکز پیش بینی فضایی NOAA به همراه گروهی از متخصصان بین المللی خورشید شناس این پیش بینی را انجام داده‌اند.با به تاخیر افتادن چرخه گذشته، گروه معتقد است که چرخه بعدی احتمالا شدیدتر یا ضعیف‌تر از چرخه گذشته است؛ اما رکوردشکن نخواهد بود. در دوره فعالیت شدید خورشید، طوفان‌های خورشیدی بیش‌تر می‌شوند. با پدید آمدن شراره‌ها و فوران‌های تاج، ذرات به بیرون از سطح ستاره پرتاب می‌شوند. اگر زمین در مسیر این ذرات قرار بگیرد، می‌توانند مشکلات جدی به وجود آورند.

این ذرات باردار بر واحد‌های برق فشار قوی، ماهواره‌ها، دستگاه‌های موقعیت یاب جهانی و رادارها اثر می‌گذارند و موجب اختلال و خرابی آن‌ها می‌شوند. همچنین این ذرات برای سلامتی فضانوردان بسیار مضر هستند. پدیده‌هایی همانند شفق‌های قطبی در زمان اوج فعالیت‌های خورشیدی بیشتر و وسیع‌تر خواهند بود. شدت فعالیت با تعداد لکه‌های خورشیدی سنجیده می‌شود. این نقاط تیره بر روی سطح خورشید در اثر میدان‌های مغناطیسی ناحیه‌ای به وجود می‌آیند و دمای سطح آن‌ها از دمای سطح خورشید کم‌تر است. هرچه تعداد لکه‌ها بیش‌تر باشد؛ به معنی فعال‌تر بودن خورشید است و باید انتظار طوفان‌های خورشیدی بیش‌تری را داشت.


در پیش بینی چرخه بعدی، نیمی از گروه معتقدند آن چرخه شدید خواهد بود و حدود (۲۰±)۱۴۰لکه در سطح خورشید ظاهر خواهند شد و زمان اوج آن را اکتبر ۲۰۱۱ پیش بینی می‌کنند. نیمی دیگر بر این باورند که اوج چرخه بعدی با حدود (۱۰±)۹۰ لکه خواهد بود و زمان آن آگوست ۲۰۱۲ است. با به تاخیر افتادن چرخه قبلی(چرخه شماره ۲۳) گروه به این نتیجه رسید که چرخه بعدی (چرخه شماره ۲۴) چرخه‌ای قوی یا ضعیف خواهد بود. تعداد لکه‌ها در یک دوره معمولا بین ۷۵ تا ۱۵۵ لکه است.


هم اکنون پیش بینی‌ها دقیق‌تر از قبل شده است، اما هنوز راه زیادی تا شناخت کامل خورشید و فعالیت‌های آن وجود دارد. تا قبل از این دانشمندان تنها ۲ بار چنین پیش بینی انجام داده بودند، که اولی در سال ۱۹۸۹ و دومی در سال ۱۹۹۶ بود. هر دو بار آن‌ها زمان فعالیت را بهتر از شدت آن پیش بینی کرده بودند. البته این بار این گروه با اعتماد به نفس بیش تری این پیش بینی‌ها را انجام داده است. علت اختلاف بین دو پیش بینی این است که عده‌ای فعالیت قطبین مغناطیسی خورشید را مبنای پیش بینی خود قرار داده‌اند و عده‌ای دیگر به تاریخ چرخه قبلی استناد می‌کنند. هر دو طرف دقیقا می‌دانند که با چه فرضی پیش بینی کرده‌اند و استدلال طرف مقابل را نیز به خوبی می‌دانند. باید منتظر ماند و دید که که کدام عامل در پیش بینی فعالیت‌های خورشیدی موثرتر است و پیش بینی کدام گروه موفق‌تر خواهد بود.

منبع:  http://www.spaceflightnow.com
منبع 2:سایت نجوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gigi64 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان