در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

خورشید هم جیغ می کشد !

توسط gigi64 » پنج شنبه 10 خرداد 1386 12:09

دانشمندان علوم فضایی با ارائه مستندات علمی جالب توجه، از فرآیندی موسوم به «جیغ های خورشیدی» پرده برداشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته آنها توفان های خورشیدی سریع که حامل میلیاردها تن گازهای باردار در فضا هستند، پیش از رها کردن توفان های رادیویی که به میدان مغناطیسی زمین برخورد می کنند، جیغ های صاعقه واری در فضا رها می کنند.

گروهی از اخترشناسان در گزارشی که در نشست اخیر جامعه اخترشناسسی آمریکا منتشر کردند، اعلام کردند که یافته جدیدشان می تواند به فضانوردان و مهندسان علوم فضایی پیش آگاهی در خصوص وقوع نوعی «پرتاب توده تاج خورشیدی» یا همان جیغ خورشیدی به سوی زمین دهد که می تواند به واسطه انتشار پرتوهای خطرناک، به فضاپیماها و مسافران فضایی خسارات جدی وارد کند.

بر اساس گزارش msnbc ، پرتاب توده تاج خورشیدی در حقیقت خروج های صاعقه واری است که حامل حجم قابل توجهی از گازهای باردار الکتریکی موسوم به پلاسما از اتمسفر خورشید است. هنگامی که این پرتاب صورت می گیرد، ابرهای پلاسمایی از خورشید دور شده و با سرعتی بالغ بر یک میلیون مایل بر ساعت به اطراف منتشر می شوند.

به گفته گوپالسمی، محقق اصلی این پروژه از مرکز فضایی گودارد ناسا در آمریکا، برخی از این پرتاب های توده ای یا همان جیغ های خورشیدی توفان های پرتویی تولید می کنند و برخی هم نه یا آن که سطوح پرتویی آنها پایین است.

منبع: لینکستان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gigi64 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان