در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1487

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 2 آذر 1385 19:26

آرشيو سپاس: 210 مرتبه در 126 پست

بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط ALIAGHAKHAN » شنبه 12 خرداد 1386 22:34

عجب آشفته بازاري است اينجا

دستفروشاني كه عينك‌هاي آفتابي را به كمتر از نصف قيمت مي فروشند، ادعا مي كنند عينك‌هايشان استاندارد و بي خطر است

عينك آفتابي كه با هدف مصون نگاه داشتن چشم‌هاي مردم از خسارت‌هاي ناشي از تابش تند آفتاب مورد اقبال جهانيان قرا گرفته است، چند سالي است بازاري پرسود و تجارتي پرمنفعت را براي عده‌اي سودجو و فرصت‌طلب در اطراف و اكناف جهان ايجاد كرده كه شوربختانه محصول و نتيجه طبيعي آن، گسترش آسيب‌هاي وارده به چشم مصرف‌كنندگان و نيز كاهش شاخص سلامت چشم مردم در بسياري از نقاط جهان و از جمله كشورمان ايران است.

در واقع عينك‌هاي آفتابي كه عبارت صحيح‌تر آن عينك‌هاي آفتاب‌گير يا ضد آفتاب است به دليل مواجه شدن با گسترش مصرف و تقاضا در سال‌هاي اخير با پديده توليد غيراستاندارد در سطحي وسيع روبه‌رو شدند و همين عدم توازن در ميزان عرضه و تقاضاي كالاي استاندارد، شماري از عينك‌هاي آفتابي فاقد استانداردهاي سلامت را روانه بازارهاي مصرف كرده است كه در اين ميان سهم تعدادي از كشورهاي داراي سرانه درآمد اندك كه در آنها اشتياق خريد كالاي ارزان شعله مي‌كشد، بيش از ساير كشورهاست و متاسفانه كشور ايران نيز به دليل دارا بودن چنين وضعيتي، به بازار هدف توليدكنندگان عينك‌هاي آفتابي غيراستاندارد تبديل شده است.

از عرش تا فرش
هنوز يكي دو ماه از سال نگذشته، فروشندگان دوره‌گرد، آفتابي شدن هوا را فرصتي ايده‌آل براي تجارت خود تشخيص داده و بساط عينك‌فروشي خود را در جاي جاي كوچه و خيابان‌هاي شهر پهن كرده‌اند. اسماعيل، دستفروشي كه در حاشيه ميدان هفتم‌تير تهران به عرضه عينك آفتابي مشغول است از كسب و كارش راضي است. قسم مي‌خورد كه همه عينك‌هايش استاندارد و بي‌خطر است و دليل آن را هم تعدد مشتريانش مي‌داند. يك عينك آفتابي مد روز را با قيمت هشت هزار تومان عرضه مي‌كند اما به هنگام پرداخت پول از سوي مشتري تا نصف اين مبلغ نيز قابل چشم‌پوشي است! خودش مي‌گويد كه اغلب محصولاتش را از طريق بنادر جنوبي كشور و در برخي موارد از طريق شهرهاي مرزي غربي خريداري مي‌كند و اعتراف مي‌كند كه در برخي موارد اين اجناس را به صورت معيار وزني (كيلويي) مي‌خرد. هيچ مرجع و نهادي بر عمليات خرده‌فروشي وي نظارت ندارد و تنها و پراهميت‌ترين دغدغه‌اش حضور سرزده ماموران مبارزه با سد معبر شهرداري تهران است! اسماعيل از خسارت‌هاي گوناگون مصرف عينك‌هاي آفتاب‌گير غيراستاندارد به كلي بي‌خبر است و اعتقاد دارد خريداران نيز بيشتر براي تاثير در پوشش ظاهري‌شان از عينك‌هاي آفتابي استفاده مي‌كنند.
در آن‌سوي شهر و در حاشيه خيابان فلسطين تهران كه بورس عرضه رسمي عينك‌هاي آفتابي است، فروشنده جواني، عينكي شبيه به عينك عرضه شده از سوي آن دست‌فروش را با نرخ شصت و چهار هزار تومان به مشتريان عرضه مي‌كند. در ريشه‌يابي دلايل اين تفاوت نرخ درمي‌يابيم كه تضمين سلامت و استاندارد بودن اين كالا به همراه <مارك‌دار> بودن آن، اصلي‌ترين عوامل پربها بودن كالاي اخير است. اين فروشنده جوان از دست دستفروش‌ها دل خوني دارد و مي‌گويد كه چند سالي است كسب و كار فروشندگان رسمي اين صنف بر اثر ازدياد حضور دستفروش‌ها كمي كساد شده است، هرچند وي معتقد است هنوز هم افرادي كه به سلامت بينايي خود اهميت مي‌دهند، از مصرف عينك‌هاي آفتابي غيراستاندارد پرهيز مي‌كنند.

عينك واقعي يا قلابي؟
اما عينك آفتاب‌گير واقعي چه مشخصاتي بايد داشته باشد؟ و اثر احتمالي استفاده از عينك‌هاي غيراستاندارد چيست؟ واقعيت اين است كه عينك آفتاب‌گير در سطح فراروي چشم‌ها بايد با روكش جاذب اشعه فرابنفش خورشيد تا چهارصد نانومتر پوشيده باشد كه اصطلاحا به آن 400UV- مي‌گويند، توليد 400UV- بايد براساس فرآيندي صنعتي - علمي انجام پذيرد كه همين الزام، قيمت نهايي كالاي توليدي را نسبتا گران جلوه مي‌دهد؛ هرچند نمي‌توان تنها نرخ اندك برخي عينك‌هاي آفتاب‌گير را معيار و ملاك قطعي غيراستاندارد بودن آنها عنوان كرد اما به هر روي، قيمت بيش از حد ارزان يك عينك آفتابي مي‌تواند شبهه غيراستاندارد بودن آن را به شدت تشديد كند اما عينك‌هاي غيراستاندارد و ناسالم عرضه شده، به رويه جاذب اشعه ماوراي بنفش مجهز نيستند. يك بررسي آزمايشگاهي كافي است تا بدانيم سطح اصلي بسياري از اين نوع عينك‌ها در واقع نوعي پلاستيك رنگي است كه در توليد و ساخت آنها حتي از تكنيك مناسبي براي پخش رنگ روي سطح نيز استفاده نشده است تا كمي واقعي‌تر جلوه كند. اين عينك‌هاي <تقلبي> به دليل ناتواني در جذب اشعه فرابنفش در صورت طولاني بودن دوره مصرف، به بروز نارسايي‌ها و بيماري‌هايي همچون اختلال در نظم شبكيه، تاري ديد، پيري زودرس چشم، آب مرواريد، بي‌نظمي در فواصل كانوني زواياي ديد و آستيگماتيسم منجر مي‌شوند. همچنين ظهور سردردهاي مقطعي و كاهش ضريب شفافيت ديد از جمله خطرات و خسارت‌هاي مقدماتي مصرف اين گونه عينك‌هاست.

وسواسي باشيد!
اگرچه وسواس به خرج دادن عمل چندان پسنديده‌اي نيست اما بي‌ترديد جايي كه سخن از سلامت باشد، <وسواس> شايسته‌ترين كارهاست. توصيه مي‌كنيم در خريد عينك‌هاي آفتابي تا حد مقدور وسواسي باشيد. مطمئن‌ترين راه اين است كه استفاده از عينك‌هاي ضد آفتابي را تحت نظارت چشم‌پزشك خودتان انجام دهيد، در غير اين صورت هنگام تهيه عينك آفتابي از مجهز بودن سطح عينك به 400UV- اطمينان حاصل كنيد. دستگاه‌هاي تست ضريب انسداد اشعه فرابنفش در فروشگاه‌هاي معتبر عينك‌فروشي مي‌تواند وجود نبود 400UV- را به اثبات رساند. راه حل ديگري نيز وجود دارد و آن اين است كه از قطعه‌اي عدسي طبي حساس به نور آفتاب بهره گيريد، يك قطعه عدسي طبي فتوكروميك يا سوپرفتوكروميك را در سطح دروني عينك آفتاب‌گير قرار داده و سطح بيروني عينك آفتابي را در برابر اشعه خورشيد قرار دهيد، پس از دست‌كم سه دقيقه در صورتي كه عدسي طبي تغيير رنگ داد، اطمينان داشته باشيد كه عينك آفتابي شما <تقلبي> است چرا كه اشعه ماوراي بنفش را از خود عبور داده و باعث تغيير رنگ عدسي حساس طبي شده است، در غير اين صورت با خيال راحت عينك‌تان را به چشم بزنيد.

جاي خالي توليد وطني
اگرچه كشورمان در بسياري از بخش‌هاي صنعتي، پيشرفت‌هاي قابل‌توجهي كرده است اما عرصه صنعت عينك‌سازي در كشورمان از نام‌هاي وطني خالي است. اقتصاد اين بخش از صنعت سلامت در ايران تقريبا به طور كامل در قبضه توليدكنندگان غيرايراني است. يك بررسي ميداني ورود سالانه سه ميليون قاب عينك آفتابي (بعضا غيراستاندارد) را از مبادي ورودي غيرمجاز به كشورمان تاييد مي‌كند. به جز بازار پررونق قاچاق و عرضه نيمه‌رسمي عينك‌هاي آفتابي، بازار عينك‌هاي طبي (در بخش قاب و عدسي) نيز تقريبا مملو از حضور اجناس قاچاق شده به كشورمان است.
مبدا توليد بخش پراهميتي از اين عينك‌ها، منطقه شرق آسيا و به طور خاص دو كشور چين و كره جنوبي است كه در عرضه عينك‌هاي آفتاب‌گير بايد توليدات كشور تايوان را هم به آن افزود. وجود چنين بازار پررونقي كه در آن تقاضاي دست‌كم 15 ميليون نفري در سال براي عينك (طبي و آفتابي) وجود دارد در حالي است كه تا كنون واحدهاي صنعتي ما از حضور جدي در عرصه اين صنعت بازمانده‌اند. يكي از چند دليل علني اين نوع بازماندگي، عدم انتقال فناوري توليد و شايد دخالت عوامل و بازيگران پنهان تجارت زيرزميني و قاچاق است.
به هر روي، در حالي كه نام‌هاي تجاري پرآوازه‌اي همچون Police، Ziss، Rodenstock، Safilo و... در بازار پررونق <ايراني آفتابي> جولان مي‌دهند، جاي يك عينك آفتابي وطني و استاندارد در اين ميان خالي به نظر مي‌آيد. بي‌ترديد توليد صنعتي عينك آفتابي در كشورمان براساس استانداردهاي مورد نياز به دليل در دسترس بودن توليدكننده، مي‌تواند دغدغه تاثير مخرب بر عوامل سلامت بينايي در اثر استفاده از عينك‌هاي غيراستاندارد را از ذهن مصرف‌كننده بزدايد و فصل نويني در اعتماد به كالاي وطني در ساختار انتخاب مصرف ‌كننده ايراني بگشايد. شايد از اين رهگذر، ضمن قطع خودكار جريان ورود غيرمجاز عينك‌هاي تقلبي، ديدگان ساكنان سرزمين مهر نيز از چشم‌زخم <تقلب> مصون ماند.
هيچ كس لياقت اشكهاي تو را ندارد و كسي كه اين لياقت را داشته باشد هيچ گاه تو را به گريه نمي اندازد...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ALIAGHAKHAN تشکر کرده اند:
rpm, Mahdi1944, sghanbare1, MITT ROMNEY, Present

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

42

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 آبان 1390 22:29

آرشيو سپاس: 238 مرتبه در 30 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط MITT ROMNEY » سه شنبه 22 فروردین 1391 01:58

استفاده ازکلاه به جای عینک آفتابی سودمندتراست.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MITT ROMNEY تشکر کرده اند:
Present

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

266

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آذر 1388 20:06

آرشيو سپاس: 993 مرتبه در 241 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط pckho0r » چهارشنبه 23 فروردین 1391 12:13

عینک غیراستاندارد! هم به وفور تو مغازه های عینک فروشی پیدا میشه تنها تفاوتش اینه که دست فروش چون ادم قانعیه به 4-5 تومن راضیه ولی مغازه دار به کمتر از 60-70 رضایت نمیده!

عینکی که مغازه دار 90 تومن قیمت میداد از دست فروش گرفتم 15 تومن ! UV400 (تست شده) ، پلاریزه ، انتی رفلکس و همینطور فریم الومینیومی بسیار شیک و با کیفیت.

همین عینک ریبن با لنز شیشه که تو سایت ها دارن 30-40 تومن میفروشن مغازه دارها بین 60-90 قیمت میدن در حالی که دست فروش 10 قیمت میده که تازه تخفیفم میشه گرفت!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pckho0r تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, Present

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

171

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 8 شهریور 1390 16:37

آرشيو سپاس: 442 مرتبه در 152 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط aliamous » چهارشنبه 23 فروردین 1391 13:17

من يه عينك طرح ريبن صاايران دارم اگه بتونيد پيدا كنيد فكر كنم خيلي بهتر از عينكهاي بيرون هستش مخصوصا اون عينكهايي كه به اسم ري بن با قيمت 60 يا 70 تومن مغازه دار ها ميفروشن.
اين عينك صا ايران بر خلاف ديگر عينكها تصوير رو تيره نميكنه بلكه از شدت نور كم ميكنه .
هستم اگر نيستم     گر نروم ميروم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aliamous تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ASHKAN95

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

266

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آذر 1388 20:06

آرشيو سپاس: 993 مرتبه در 241 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط pckho0r » چهارشنبه 23 فروردین 1391 19:22

aliamous نوشته است:من يه عينك طرح ريبن صاايران دارم اگه بتونيد پيدا كنيد فكر كنم خيلي بهتر از عينكهاي بيرون هستش مخصوصا اون عينكهايي كه به اسم ري بن با قيمت 60 يا 70 تومن مغازه دار ها ميفروشن.

اين عينك صا ايران بر خلاف ديگر عينكها تصوير رو تيره نميكنه بلكه از شدت نور كم ميكنه .این عینکی که میگین ساخت صنایع اپتیک اصفهانه که از زیرمجموعه های صاایران محسوب میشه و قیمتش هم اگه اشتباه نکنم 40-45 تومن بود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pckho0r تشکر کرده اند:
Present

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

171

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 8 شهریور 1390 16:37

آرشيو سپاس: 442 مرتبه در 152 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط aliamous » چهارشنبه 23 فروردین 1391 19:28

pckho0r نوشته است:
aliamous نوشته است:من يه عينك طرح ريبن صاايران دارم اگه بتونيد پيدا كنيد فكر كنم خيلي بهتر از عينكهاي بيرون هستش مخصوصا اون عينكهايي كه به اسم ري بن با قيمت 60 يا 70 تومن مغازه دار ها ميفروشن.

اين عينك صا ايران بر خلاف ديگر عينكها تصوير رو تيره نميكنه بلكه از شدت نور كم ميكنه .این عینکی که میگین ساخت صنایع اپتیک اصفهانه که از زیرمجموعه های صاایران محسوب میشه و قیمتش هم اگه اشتباه نکنم 40-45 تومن بود.بله كاملا درسته البته من از يكي از دوستانم كه نظامي هستش خريديم ظاهرا بيرون توي هر مغازه اي پيدا نميشه خوبيش اينه كه بسته بندي خيلي خوبي داره و همراهش يك كارت گارانتي داره و خلاصه پدر و مادر داره پيشنهاد ميكنم به جاي اين عينك هاي ري بن كه در مغازه ها هستش بگرديد و از اين عينكها صا ايران پيدا بكنيد
هستم اگر نيستم     گر نروم ميروم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aliamous تشکر کرده اند:
Present

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 194 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 23 فروردین 1391 22:33

MITT ROMNEY نوشته است:استفاده ازکلاه به جای عینک آفتابی سودمندتراست.


اون وقت کلاه مثلا چه طوری میتونه جلوی اشعه فرا بنفش رو بگیره ؟!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, Present, MITT ROMNEY, KH.I.A.2500

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

42

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 آبان 1390 22:29

آرشيو سپاس: 238 مرتبه در 30 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط MITT ROMNEY » پنج شنبه 24 فروردین 1391 12:55

Mohammad 1985 نوشته است:
MITT ROMNEY نوشته است:استفاده ازکلاه به جای عینک آفتابی سودمندتراست.


اون وقت کلاه مثلا چه طوری میتونه جلوی اشعه فرا بنفش رو بگیره ؟!


خوب مشخصه،هم ازلحاظ صرفه جویی درپول وهم ازنظرسلامتی پوست صورت

البته کلاه هایی که برروی تمام پوست صورت سایه می اندازد.

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 194 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 24 فروردین 1391 20:12

MITT ROMNEY نوشته است:
Mohammad 1985 نوشته است:
MITT ROMNEY نوشته است:استفاده ازکلاه به جای عینک آفتابی سودمندتراست.


اون وقت کلاه مثلا چه طوری میتونه جلوی اشعه فرا بنفش رو بگیره ؟!


خوب مشخصه،هم ازلحاظ صرفه جویی درپول وهم ازنظرسلامتی پوست صورت

البته کلاه هایی که برروی تمام پوست صورت سایه می اندازد.


پاسخ شما جواب سوال من نبود ! اطلاعات غلط به مردم ندین !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
MITT ROMNEY

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

42

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 آبان 1390 22:29

آرشيو سپاس: 238 مرتبه در 30 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط MITT ROMNEY » پنج شنبه 24 فروردین 1391 20:51

Mohammad 1985 نوشته است:

پاسخ شما جواب سوال من نبود ! اطلاعات غلط به مردم ندین !


خیر،این طورنیست.

پاسخ من، به راستی جواب سوال شماست.واطلاعات من به مردم هم درست است.

به این ترتیب مجبورهستم باردیگربه زبان ساده تری موضوع رابیان کنم:


جمله اول من:"استفاده ازکلاه به جای عینک آفتابی سودمندتراست."

سوال شما:"اون وقت کلاه مثلا چه طوری میتونه جلوی اشعه فرا بنفش رو بگیره ؟!"

واماپاسخ من:
"خوب مشخصه،هم ازلحاظ صرفه جویی درپول وهم ازنظرسلامتی پوست صورت

البته کلاه هایی که برروی تمام پوست صورت سایه می اندازد.

درجمله اول، من ازواژه سودمندتراستفاده کردم.باردیگرتوجه کنید"سودمندتر"
ودرسوال شما،شمامشخص نکردیدکه قراراست کلاه جلوی اشعه آفتاب برروی کدام عضوبدن رابگیرد.

وباتوجه به واژه ی سودمندتر ومشخص نکردن عضوبدن موردنظرازجانب شما، من درپاسخم سودمندتررا هم ازنظرمحفوظماندن تمامی اعضای صورت وهم صرفه جویی درپول معناکردم.

وباتوجه به این جمله ی شما"پاسخ شما جواب سوال من نبود ! اطلاعات غلط به مردم ندین !"مشخص میشودکه متاسفانه شماهدف مشخصی ازسوال کردن نداشتید.

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 194 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 24 فروردین 1391 21:44

عینک آفتابی صرفا برای حفاظت از چشم هست نه پوست صورت !!! و البته کلاه نمی تونه جلوی ورود نور شدید و طیفهای نوری مضر رو به چشم بگیره !!!!!!!!! بحث اینجا هم در مورد پوست صورت نبود ! اگر شما هم منظورتون این بود باید میگفتید برای پوست صورت از کلاه استفاده کنید !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
MITT ROMNEY, KH.I.A.2500

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

42

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 آبان 1390 22:29

آرشيو سپاس: 238 مرتبه در 30 پست

Re: بازار عينك‌هاي آفتابي تقلبي اين روزها داغ است

توسط MITT ROMNEY » پنج شنبه 24 فروردین 1391 22:07

اوه درسته!...!...

حق باشماست... .هرچیزی جای خودشوداره،کلاه چه ربطی به محافظت ازچشم داره،وموضوع تاپیک هم اصلادرموردحفاظت ازچشم هست.

ازشما وتمامی مخاطبین محترم بابت این بی دقتی ونادانی و... عذرمیخواهم.... .

البته اگرمحل عذری باقی باشد.

وزین پس به نشانه ی سرافکندگی، آواتارم درسایت برعکس خواهدبودتادرس عبرتی باشم.وامضایم نیز مشوش... .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MITT ROMNEY تشکر کرده اند:
Mohammad 1985

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان