در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

مانيتورينگ عمق بيهوشي حين عمل جراحي توسط محقق ايراني ساخته شد

توسط ganjineh » جمعه 18 خرداد 1386 10:41

مانيتورينگ عمق بيهوشي حين عمل جراحي توسط محقق ايراني ساخته شد.


سيستم نوين مانيتورينگ عمق بيهوشي حين عمل جراحي كه در ايران توسط يك دانشمند ايراني ساخته شد، مي‌تواند سطح بيهوشي را بصورت كمي نشان دهد.


مهندس "پيمان گيفاني" دانش‌آموخته كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي و مجري اين طرح روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت روش اصلي مورد استفاده در اين پژوهش استفاده از ماهيت سيگنال مغز و كمي كردن سطوح مختلف بيهوشي است.

وي گفت "ما در اين طرح با شاخص‌هايي كه فعاليت عمومي مغز را مشخص مي‌كند توانستيم فرايند بيهوشي را در تمام سطوح بصورت كمي نشان دهيم." مجري طرح دستگاه تعيين عمق بيهوشي حين عمل جراحي در خصوص مزاياي اين طرح گفت از جمله مهمترين مزيت اين طرح تفكيك بيهوشي در چهار سطح هوشيار، بيهوشي خفيف، بيهوشي مياني و بيهوشي عميق است.

وي اضافه كرد همچنين تفكيك دادن خواب ناشي از داروي بيهوشي از خواب كما و مرگ مغزي از ديگر مزاياي اين دستگاه است.

وي گفت اين بخش از تحقيق يعني رسيدن به توانايي تشخيص بيهوشي از كما و مرگ مغزي و رسيدن به شاخصي براي تفكيك بيهوشي و كما در حال انجام است كه در صورت به نتيجه رسيدن اين بخش، تصميم‌گيري پزشكان در مورد احتمال بازگشت بيماران در سطوح مختلف كما آسان مي‌شود.

گيفاني گفت هم اكنون اين سيستم مورد پياده‌سازي قرار گرفته است و تست‌هاي باليني اوليه نيز بر بيماران در شرايط مختلف به انجام رسيده و مورد تاييد تعدادي متخصصين مجرب بيهوشي و همچنين انجمن متخصصين بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه قرار گرفته است.

وي گفت در روشهاي معمول متخصصين بيهوشي با توجه به تجربه و مهارت خود و با مشاهده علايم باليني و كلينيكي بيمار تخميني از ميزان بيهوشي بيمار بدست مي‌آورند با توجه به اينكه اين علايم هميشه در دسترس نيست و در مواردي هم قابل اعتماد نيستند همواره مشكلاتي در روشهاي معمول بيهوشي وجود دارد.

مجري طرح تعيين عمق بيهوشي اضافه كرد با توجه به مشكلات روش‌هاي معمول بيهوشي پياده‌سازي دستگاه تعيين عمق بيهوشي حين عمل جراحي كه بازگو كننده تغييرات سيستم اعصاب مركزي باشد ضروري است.

گيفاني اضافه كرد اگر سيستم اعصاب مركزي بطور مناسب سركوب نشود بيمار به فعاليت‌هاي جراحي واكنش نشان مي‌دهد كه هم مي‌تواند بازتاب بيروني داشته باشد و درد را احساس كند و يا اينكه بصورت بهم‌ريختگي ساختار دروني بدن باشد.

به گفته وي اين طرح علاوه بر بالا بردن سطح خدمات درماني كه با مديريت مناسب فرايند بيهوشي ميسر مي‌شود از به هوش آمدن بيمار حين عمل و از مسموميت‌هاي دارويي و مصرف بي‌رويه دارو كه در ايران بسيار شايع است جلوگيري مي‌كند.

گيفاني گفت اين پژوهش كاربردي با همكاري دكتر "حميدرضا ربيعي" از مركز تحقيقات فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف و دكتر "محمدرضا هاشمي گلپايگاني" از دانشگاه اميركبير و با حمايت سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران به انجام رسيده است.

وي گفت اين پژوهش هم اكنون وارد مرحله نيمه صنعتي شده و پيش بيني ما اين است كه با توجه به نتايج بدست آمده علاوه بر بازار داخل امكان صادارت آن نيز وجود داشته باشد.

سيستم تعيين عمق بيهوشي به عنوان يك فناوري نوين بيشتر كشورهاي توسعه يافته و بخصوص آمريكا رواج دارد كه اين فناوري در حال گسترش به ساير كشورها است.

در حال حاضر بطور تقريبي در ‪ ۷۳‬درصد بهترين بيمارستانها و در حدود ‪ ۵۳‬درصد اتاق‌هاي عمل آمريكا اين دستگاه نصب شده است.

عدم آشنايي و درك مزايا و قابليت‌هاي اين دستگاه و پايين بودن سطح خدمات درماني باعث شده كه استفاده ازاين سيستم در كشورهاي در حال توسعه كندتر صورت گيرد.

فرايند بيهوشي كار دشوار و پيچيده‌اي است كه تا مرز مرگ پيش مي‌رود و اين وظيفه بر دوش متخصصين بيهوشي است كه مرزهاي بين مرگ و زندگي را بشناسند و بيمار را بعد از پايان جراحي به زندگي بازگردانند.

منبع: ایرنا
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان