منظومه شمسى در حال جدا شدن از كهكشان راه شيرى است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

منظومه شمسى در حال جدا شدن از كهكشان راه شيرى است

پست توسط Shahryar » جمعه 18 خرداد 1386, 11:58 am

  شمسى در حال جدا شدن از كهكشان راه شيرى  

بنا بر يافته هاى دانشمندان، منظومه شمسى ما در جهتى متفاوت از كهكشان راه شيرى حركت مى كند.

به گزارش سرويس علمى آريا، اين دانشمندان هنگامى كه از سيگنالهاى راديويى ارسالى از دو فضاپيما واقع در فاصله بين ستاره اى بمنظور تهيه نقشه هاى مسير يابى استفاده مى كردند به نتايج غيرمترقبه اى در اين خصوص دست يافتند.

محققان مى گويند: ميدان مغناطيسى در فضاى بين ستارگان، منظومه شمسى را با زاويه اى بين 60 تا 90 درجه نسبت به اين كهكشان پيش مى برد. اين اتفاق به اين دليل رخ مى دهد كه بخشى از ميدان مغناطيسى بين ستاره ها كه منظومه شمسى را محصور كرده است هم راستا با مسير مارپيچى كهكشان نيست، بگونه اى كه باعث شده اين منظومه در نقطه اى ديگر واقع باشد.

دكتر «مراو اپهر» استاديار دانشگاه «جرج ماسن» در ويرجينيا كه نتايج اين تحقيقات را در نشريه ساينس به چاپ رسانده است مى گويد: در اثر اين ميادين مغناطيسي، منظومه شمسى در سراسر فضا به سوى بالا رانده مى شود.

محققان با توجه به اطلاعات به دست آمده از دو سفينه كاوشگر 30 ساله و نيز شبيه سازيهاى رايانه اى توانستند موقعيت منظومه شمسى را محاسبه و به اين نتايج دست يابند. براى سنجش موقعيت منظومه شمسى دانشمندان آخرين نقطه تحت نفوذ خورشيد و جايى كه فضاى بين ستاره اى شروع مى شود و به نام منطقه «هليوسفر» خوانده مى شود، را مورد بررسى قرار دادند.

قلمرو خورشيد پوشيده از ذرات يونيزه شده اى است كه بادهاى خورشيدى ناميده مى شود و همانند حبابى است كه منظومه خورشيدى را در بر مى گيرد.

در سوى ديگر اين حباب فرضي، فضاى بين ستاره اى قرار دارد كه عمدتاً حاوى هيدروژن و هليوم است.

محققان براى يافتن زاويه انحراف منطقه هليوسفر را در حين حركت به سوى ميدان مغناطيسى بين ستاره اى و خارج از آن شبيه سازى كردند. برمبناى پژوهشهاى اخير محققان فعل و انفعالات بين هليوسفر و فضاى بين ستاره اى مى تواند بر روى زمين تأثيراتى همچون ارسال پرتوهاى عظيم الجثه كيهانى بگذارد.
خبرگزاري آريا
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”