در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

منظومه شمسى در حال جدا شدن از كهكشان راه شيرى است

توسط Shahryar » جمعه 18 خرداد 1386 11:58

[align=center]منظومه شمسى در حال جدا شدن از كهكشان راه شيرى است[/align]

بنا بر يافته هاى دانشمندان، منظومه شمسى ما در جهتى متفاوت از كهكشان راه شيرى حركت مى كند.

به گزارش سرويس علمى آريا، اين دانشمندان هنگامى كه از سيگنالهاى راديويى ارسالى از دو فضاپيما واقع در فاصله بين ستاره اى بمنظور تهيه نقشه هاى مسير يابى استفاده مى كردند به نتايج غيرمترقبه اى در اين خصوص دست يافتند.

محققان مى گويند: ميدان مغناطيسى در فضاى بين ستارگان، منظومه شمسى را با زاويه اى بين 60 تا 90 درجه نسبت به اين كهكشان پيش مى برد. اين اتفاق به اين دليل رخ مى دهد كه بخشى از ميدان مغناطيسى بين ستاره ها كه منظومه شمسى را محصور كرده است هم راستا با مسير مارپيچى كهكشان نيست، بگونه اى كه باعث شده اين منظومه در نقطه اى ديگر واقع باشد.

دكتر «مراو اپهر» استاديار دانشگاه «جرج ماسن» در ويرجينيا كه نتايج اين تحقيقات را در نشريه ساينس به چاپ رسانده است مى گويد: در اثر اين ميادين مغناطيسي، منظومه شمسى در سراسر فضا به سوى بالا رانده مى شود.

محققان با توجه به اطلاعات به دست آمده از دو سفينه كاوشگر 30 ساله و نيز شبيه سازيهاى رايانه اى توانستند موقعيت منظومه شمسى را محاسبه و به اين نتايج دست يابند. براى سنجش موقعيت منظومه شمسى دانشمندان آخرين نقطه تحت نفوذ خورشيد و جايى كه فضاى بين ستاره اى شروع مى شود و به نام منطقه «هليوسفر» خوانده مى شود، را مورد بررسى قرار دادند.

قلمرو خورشيد پوشيده از ذرات يونيزه شده اى است كه بادهاى خورشيدى ناميده مى شود و همانند حبابى است كه منظومه خورشيدى را در بر مى گيرد.

در سوى ديگر اين حباب فرضي، فضاى بين ستاره اى قرار دارد كه عمدتاً حاوى هيدروژن و هليوم است.

محققان براى يافتن زاويه انحراف منطقه هليوسفر را در حين حركت به سوى ميدان مغناطيسى بين ستاره اى و خارج از آن شبيه سازى كردند. برمبناى پژوهشهاى اخير محققان فعل و انفعالات بين هليوسفر و فضاى بين ستاره اى مى تواند بر روى زمين تأثيراتى همچون ارسال پرتوهاى عظيم الجثه كيهانى بگذارد.
خبرگزاري آريا
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahryar تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان