در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

33

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 14 فروردین 1386 12:33

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

دوربين مراقبت هوايي با امكان تهيه تصوير ثابت در حين پرواز ساخته شد

توسط soltan30as » جمعه 25 خرداد 1386 15:50

به همت پژوهشگران كشور، دوربين مراقبت‌ هوايي و سكوي پايدار شده ژيروسكوپي طراحي و ساخته شد كه به تهيه تصوير ثابت در حين پرواز كمك مي‌كند.
مهندس محسن كارگر حجت‌آبادي از مجريان طرح در اين باره گفت: در اين طرح با استفاده از ژيروسكوپ بسيار دقيق، تمام حركات هواپيما يا محلي كه دوربين به آن متصل است، اندازه گيري شده و با استفاده از موتورهاي تركر نوسانات تصوير به واسطه ي حركات سريع بدنه ي هواپيما و بالگرد گرفته شده و دوربين، مستقل از حركات هوايي هم چنان روي هدف پايدار بوده و تصوير تثبيت شده باقي خواهد ماند.
وي افزود: موتورهاي تركر به عنوان موتورهاي قدرتي بر خلاف موتورهاي معمولي كه سرعت بالا و قدرت كمي دارند، از سرعت كم و قدرت بالايي برخوردارند و با تلاش پژوهشگران شركت صنايع الكترونيك شيراز در داخل كشور ساخته شده‌اند. كارگر حجت‌آبادي تصريح كرد: تصويربرداري هوايي به وسيله بالگرد و هواپيما مستلزم قرار دادن دوربين روي يك سكوي پايدار شده است. در اين قبيل پروازها سه نوع حركت مزاحم وجود دارد كه در صورت نبود يك سكوي پرواز كه دوربين به روي آن قرار گرفته باشد، تصويربرداري را غيرممكن مي‌كند كه در اين طرح سكوي پايدار شده ژيروسكوپي ساخته شده كه هر سه نوع حركات مزاحم را جبران مي‌كند.
وي با اشاره به اين كه ايده ي اين طرح از سوي شهيد كاظمي، فرمانده فقيد نيروي زميني سپاه ارائه شده بود، خاطر نشان كرد: در ايران در زمينه مراقبت هوايي مشكلات زيادي داشتيم و قبل از انقلاب از تصاوير ماهواره اي استفاده مي‌شد كه به دليل عدم مالكيت، تنها بخشي از آن ها خريداري شده و با تاخير به دست مي‌آمد؛ در حالي كه با نصب اين سيستم وقايعي نظير حوادث طبيعي، كنترل مرزهاي طويل، مراقبت از حركت اشرار و قاچاقچيان و تحركات نظامي كه به سرعت رخ مي‌دهند، مشكلات قبلي، پوشش داده شده و با مشاهده از بالا با مقياس وسيع، هوشمندانه مديريت مي‌شوند.
مديرعامل شركت رايان رشد در ادامه گفت: با افزودن دوربين‌هاي مادون قرمز ساخت متخصصان داخلي به اين سيستم و نصب آن در زير دماغه بالگرد و هواپيما علاوه بر استفاده از قابليت پايدار شدن سكوها براي ثبات تصويري مستقل از نور محيط با پوشش بيشتري در ساعات مختلف شبانه روزي ضمن انجام ماموريت، تصوير تهيه مي شود و دامنه ي قدرت عملياتي هواپيماها و بالگردها افزايش مي‌يابد.
كارگر حجت‌آبادي در ادامه گفت: قيمت نمونه‌هاي خارجي رقمي بين 400 تا 700 هزار دلار است در حالي كه سيستم ابداعي با هزينه‌اي بالغ بر 100 ميليون تومان - حدود يك چهارم نمونه خارجي - ساخته مي‌شود.
گفتني است، اين طرح كه از سوي شركت صنايع الكترونيك شيراز و شركت صنعت الكترونيك و اپتيك كيش و با همكاري چند شركت ديگر انجام شده، رتبه سوم بخش پژوهش‌هاي كاربردي بيستمين دوره جشنواره بين‌المللي خوارزمي را كسب كرده است.


منبع:خبرنامه الكترونيكي شريف

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

توسط Reza6662 » جمعه 25 خرداد 1386 16:14

soltan30as,
دوست گرامي، فکر مي کنم عمده ترين کاربرد چنين دوربين هايي، در هواپيماهاي شناسايي - تجسسي باشه تا در يک هواپيماي معمولي. براي مثال شبيه اين دوربين در هواپيماي EF-111 Raven توسط کمپاني Kodak ساخته و تعبيه شده.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان