مشاهده ابري ناشناخته در آسمان ايران

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

مشاهده ابري ناشناخته در آسمان ايران

پست توسط Shahryar » شنبه 26 خرداد 1386, 8:17 pm

 مشاهده ابري ناشناخته در آسمان ايران 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
  و عکس هايي که از اين رويداد که ديشب توسط منجمان ايراني تهيه شده، امروز در سايت نجومي معتبر spaceweather منتشر شده است.  

  آخرين بررسي هاي علمي:
پديده شب گذشته احتمالا ناشي از نشت سوخت از موشک ناسا بوده  


رصدگران ايراني که شامگاه ديشب در مناطق مختلف کشور براي رصد هلال بحراني ماه جمادي الثاني رفته بودند از مشاهده ابري ناشناخته به صورت توده اي درخشان و کوچک در افق غربي خبر دادند که بررسي گروهي از منجمان براي شناسايي ماهيت اين پديده برون جوي ادامه دارد.

اين پديده که شگفتي اين منجمان را برانگيخته به صورت توده اي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شده که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيده است.

طبق تازه ترين بررسي هاي منجماني که طي شب گذشته و امروز در ارتباط با گروه هاي رصدي داخلي و خارجي اين پديده و گزارش هاي مربوط به آن را بررسي کرده اند، احتمالا اين ابر ناشي از نشت سوخت از موشکي حامل يک ماهواره بوده که حين جدا شدن دچار مشکل شده و چون درست دقايقي قبل از آن رصدگران هلال ماه در ايران به دقت مشغول کاوش آسمان براي رصد هلال ماه جمادي الثاني بوده اند، موفق به رويت اين پديده شده اند.

پوريا ناظمي، منجم آماتور و همکار تحريريه ماهنامه «نجوم» که شامگاه جمعه همراه تعداد ديگري از منجمان و عکاسان نجومي براي رصد هلال ماه جمادي الثاني به ارتفاعات ديزين در حوالي تهران رفته و شاهد اين پديده بوده است به خبرنگار علمي ايسنا گفت: در حدود ساعت 20 و 55 دقيقه شامگاه جمعه در حالي که تنها چند ثانيه از ظهور ماهواره ايريديومي درخشان در افق شمالي گذشته بود توده اي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شد که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيد اين توده در هنگام ظهور تقريبا در سمت 308 درجه و ارتفاعي کمتر از 10 درجه قرار داشت.

وي افزود: اندکي بعد از ظهور اين توده کم کم بر درخشش آن افزوده شد تا اينکه حدود دو دقيقه بعد به درخششي معادل قدر مجموع 6- رسيد کم کم اين توده که ياد آور شکل گيري دنباله دارها در سرعتي بسيار سريع بود از ناحيه قاعده مخروط خود که رو به آسمان بود گسترش پيدا کرد و سرانجام حدود 12 دقيقه بعد در افق جنوبي و در آلودگي نوري تهران از نظرها محو شد.

ناظمي با بيان اين که بلافاصله، گزارش هاي مشابهي از سراسر ايران از منطقه عسلويه، سعادت شهر، سمنان، تخت سليمان، غرب تهران و کرمانشاه نيز دريافت شد که همين رويداد در موقعيتي مشابه در اين مناطق نيز رصد شده است اظهار داشت: بلافاصله بررسي اين موضوع با ارسال عکس ها به مراجع گوناگون و همينطور رايزني هاي گسترده با مراکز مرتبط آغاز شد.

با توجه به ارتفاع و اختلاف منظر اين پديده مطمئنيم که منشاء آن در خارج جو بوده است که جدي ترين سناريو ها درباره اين رويداد به ورود قطعه اي از يک دنباله دار به جو زمين يا ورود ماهواره اي در حال سقوط مربوط مي شد. برخي گزارش ها از وجود نقطه اي نوراني در زير مخروط نور حکايت داشت که با بررسي عکس ها و مشخص شدن اين درخش در اين عکس ها، فرضيه مربوط به ارتباط اين نور با ماهواره ها تقويت شد.

وي خاطرنشان کرد:تماس هاي بعدي با اعضا گروه غير حرفه يي رصد ماهواره ها، بررسي مدار هاي ممکن براي چنين پرتابه اي، بررسي تمام پرتاب هاي فضايي که در 24 ساعت قبل از آن رخ داده است و همچنين بررسي گذر تمام ماهواره هاي بزرگ مقياس در آن بازه زماني، فعاليتهاي بعدي بود که صورت گرفت.

به گفته اين منجم آماتور، بر مبناي جمع بندي نظراتي که تا کنون به دست رسيده است سناريويي که بسيار مورد توجه و قابل اعتنا است مربوط دانستن اين پديده به موشک اطلس است که روز گذشته از پايگاه کيپ کاناورال به فضا پرتاب شد و حامل ماهواره نظامي NRO L-30 بوده است. بر اساس گزارش ها زمان جدا شدن محفظه بار اين فضاپيما از محموله نهايي تنها 40 دقيقه پيش از رويت اين نور در ايران بوده است.

وي با بيان اين که با توجه به ماهيت نظامي پرتاب شب گذشته ناسا، دسترسي به اطلاعات آن مشکل است به ايسنا گفت: براساس بررسي هاي انجام شده ظاهرا پس از جدا شدن طبقه اول موشک، طبقه دوم آن به دليل نشت در قسمت سوختش دچار مشکل شده که احتمالا اين اتفاق در زماني که اين طبقه در مدار ما بوده اتفاق افتاده و همزمان نشت سوخت موشک که عمدتا از اکسيژن و هيدروژن است و بلافاصله پس از آزاد شدن تبخير شده، باعث شده که با بازتاب نور خورشيد چنين پديده اي شکل بگيرد.


ناظمي تصريح کرد: اين پديده به طور کلي به بازگشت سوخت فضايي به جو معروف است که ممکن است حتي آزاد شدن اين سوخت پيش از ورود آن به جو زمين در اثر انجماد سوخت و بارتاباندن نور خورشيد به چنين شکلي ديده شود.

با توجه به اين فرضيه، حجم انبوهي از مواد آزاد شده (با توجه به ارتفاع) و برخي پارامترهاي ديگر باعث شده است تا تحقيق در اين خصوص ادامه يابد.

اين منجم آماتور در گفت وگو با ايسنا افزود: با بررسي ها و تماس هايي که با رصدگران ماهواره ها گرفته شده، چنين پديده اي اتفاق معمولي نبوده و حتي اگر مربوط به موشک اطلس هم بوده باشد، مشاهده آن رويداد نادري است که بخش عمده اي از سهم اين رصد گسترده را بايد به واسطه هلال جذاب ماه دانست.

وي در عين حال تاکيد کرد که ارتباط پديده مشاهده شده در شامگاه جمعه با موشک اطلس هنوز به قطعيت نرسيده و بررسي دقيق اين پديده توسط گروهي از کارشناسان نجوم و فضا در کشور در حال پيگيري است.

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

منابع:
ايسنا
spaceweather.com
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

New Member
پست: 11
تاریخ عضویت: یک شنبه 20 خرداد 1386, 4:25 pm

پست توسط money » یک شنبه 27 خرداد 1386, 12:45 am

قبلا در آمریکا و اروپا از این چیزا زیاد دیده می شد حالا در خاور میانه دیدن پدیده های ناشناخته افزایش پیدا کرده

من می گم مربوط به ماموریت های جاسوسی هست

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

پست توسط Shahryar » یک شنبه 27 خرداد 1386, 9:28 am

money نوشته شده:قبلا در آمریکا و اروپا از این چیزا زیاد دیده می شد حالا در خاور میانه دیدن پدیده های ناشناخته افزایش پیدا کرده

من می گم مربوط به ماموریت های جاسوسی هست


شب گذشته در برنامه" آسمان شب " اعلام شد که بر اثر اشتباه محاسبه مداری راکت اطلس که یک ماهواره 4.5 تنی رو به فضا میبرده بوده.

اطلاعاتی که در سایت spaceflight now راجع به پرتاب راکت اطلس 5 درج شده حاکی از وجود اشکالاتی در هنگام پرتاب بوده.

مشخصات راکت اطلی5 :

Atlas 5 AV-009
تاریخ پرتاب: 15 جون 2007
زمان پرتاب: 11.40AM, EDT-- // 1504 GMT
محل پرتاب: مجتمع 41- کیپ کاناورال- فلوریدا


>> ( با توجه به تاریخ پرتاب وزمان پرتاب به احتمال زیاد همین راکت باعث به وجود آمدن این پدیده شده)

 تصویر 
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 682
تاریخ عضویت: شنبه 23 دی 1385, 12:47 am
محل اقامت: زير آسمون ابري
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

فناوري‌هاي معمول فضايي، عامل تشكيل ابر درخشان

پست توسط Montana2100 » دو شنبه 28 خرداد 1386, 11:31 pm

فناوري‌هاي معمول فضايي، عامل تشكيل ابر درخشان

فضا - مهدي صارمي‌فر:
رصد هلال ماه، هميشه پديده جالبي بوده و رصدگران حرفه‌اي هلال ماه هم به دنبال كسب ركوردهاي مختلفي در رصد ماه هستند.
در هفته گذشته هم هلال ماه جمادي‌الثاني بسياري از رصدگران ايراني را به خود جذب كرده‌بود، اما رصدگران كشورمان که در غروب جمعه در مناطق مختلف کشور براي رصد اين هلال رفته بودند ابري ناشناخته و پرنور را به صورت توده اي درخشان و کوچک در افق غربي كشور مشاهده كردند كه توجه بسياري از منجمان حرفه‌اي و آماتور و همين‌طور علاقه‌مندان نجوم در كشورمان را به خود جلب كرد.

«ما براي رصد هلال ماه جمادي‌الثاني به كويري در كرمان رفتيم و بعد از استهلال، ساعت 20:10 منطقه را ترك كرديم، براي همين چيز خاصي را در آسمان نديديم. عكس‌هاي منتشر شده هم چندان گويا و واضح نيست كه بتوان اظهار نظر علمي كرد.» مسعود عتيقي، مدير انجمن نجوم آماتوري ايران ماجرا را توضيح مي‌دهد: «اما در همين زمان خبري روي سايت spaceweather.com قرار گرفت كه عنوانش اين بود: ابرهاي رازآلود ايراني.»

اين پديده که شگفتي اين منجمان را برانگيخته‌بود در حدود ساعت 55:02، چند ثانيه بعد از ظهور يك ماهواره ايريديومي درخشان در افق شمالي، به صورت توده‌اي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شد که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيد.

ايسنا، به نقل از رصدگراني كه در ناحيه ديزين در البرز مركزي به رصد هلال ماه رفته‌بودند، گزارش داد كه اندکي بعد از ظهور اين توده کم کم بر درخشش آن افزوده شد تا اينکه حدود دو دقيقه بعد به درخششي معادل قدر مجموع 6- رسيد کم کم اين توده که ياد آور شکل گيري دنباله‌دارها در سرعتي بسيار سريع بود از ناحيه قاعده مخروط خود که رو به آسمان بود گسترش پيدا کرد و سرانجام حدود 21دقيقه بعد در افق جنوبي و در آلودگي نوري تهران از نظرها محو شد.

بلافاصله، گزارش هاي مشابهي از سراسر ايران از منطقه عسلويه، سعادت شهر، سمنان، تخت سليمان، غرب تهران و کرمانشاه نيز دريافت شد که همين رويداد در موقعيتي مشابه در اين مناطق نيز رصد شده است.

ابتدا تصور بر اين بود كه با توجه به ارتفاع و اختلاف منظر اين پديده، منشاء آن در خارج جو بوده و احتمالا ناشي از ورود قطعه‌اي از يک دنباله دار به جو زمين يا ورود ماهواره‌اي در حال سقوط مربوط مي‌شد. برخي گزارش‌ها از وجود نقطه‌اي نوراني در زير مخروط نور حکايت داشت که با بررسي عکس‌ها، فرضيه مربوط به ارتباط اين نور با ماهواره‌ها تقويت شد.

بلافاصله بررسي اين موضوع با ارسال عکس‌ها به مراجع گوناگون و همين‌طور رايزني‌هاي گسترده با مراکز مرتبط، آغاز شد. تماس‌های بعدی با اعضاي گروه غیرحرفه‌ای رصدگران بين‌المللي ماهواره‌ها، بررسی مدارهای ممکن برای چنین پرتابه‌ای، بررسی تمام پرتابه‌های فضایی که در ۲۴ ساعت قبل از آن رخ داده‌است و همچنین بررسی گذر تمام ماهواره‌های بزرگ مقیاس در آن بازه زمانی، فعالیت‌های بعدی بود که صورت گرفت.

سايت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] كه به بررسي اخبار و پديده‌هاي نجومي مربوط به زمين و خورشيد مي‌پردازد، هنور اين خبر و عكس‌هاي مربوط به آن را كه در صفحه اول خود قرار داده‌است.

عتيقي در اين‌باره گفت: «پس از انشار اين خبر، اين سايت، ساعاتي بعد در خبر تكميلي كه به همراه خبرنامه خود براي ما فرستاده است، در مطلب كوتاهي تحت عنوان «معما حل شد؟»

ضمن بررسي اين پديده، گزارش داده كه احتمالا قطعه‌اي از موشك اطلس 5 (V) كه 40 دقيقه پيش از رويت اين نور در ايران از اين موشك جدا شده‌بود و جاوي مقداري از سوخت اين موشك بوده‌است، عامل بروز اين پديده‌بوده است.»

روز جمعه موشک اطلس 5 از پايگاه ناسا در کيپ کاناورال فلوريدا در جنوب شرقي آمريكا به فضا پرتاب شد و حامل ماهواره نظامي NRO L-30 بوده است. اما چون اين يك پرتاب نظامي بوده، دسترسي به اطلاعات آن مشکل است.

البته ارتباط پديده مشاهده شده در شامگاه جمعه با موشک اطلس هنوز به قطعيت نرسيده و بررسي دقيق اين پديده توسط کارشناسان در کشور در حال پيگيري است.

شهرام يزدان‌پناه، مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران با اشاره به تشكيل يك گروه كاري ويژه براي بررسي ماهيت ابر ناشناخته‌اي كه شامگاه جمعه به مدت چند دقيقه توسط رصدگران در آسمان كشور مشاهده و تصويربرداري شده است، اعلام كرد: «نتايج بررسي‌هاي اين گروه احتمالا طي يك هفته تا 01روز آينده به اطلاع عموم خواهد رسيد.»

يزدان پناه درباره‌ سرنوشت ماهواره حمل‌شده با موشك اطلس 5 گفت: « گزارش‌هاي رسمي حاكي از موفقيت در پرتاب و استقرار ماهواره در مدار تعيين شده است ولي برخي گزارش‌هاي غيررسمي نشان از عدم استقرار ماهواره در مدار برنامه‌ريزي شده است كه فرضيه نشت سوخت از موشك را تقويت مي‌كند. اما ابعاد گسترده‌ي ابر مشاهده شده كه حدود 005هزار كيلومتر مربع است احتمال اين‌كه ناشي از نشت سوخت در مرحله‌اي از ماموريت يك موشك باشد را با ترديدهايي مواجه مي‌كند.»

ظاهراً پس از جدا شدن طبقه اول موشک، طبقه دوم آن به دليل نشت در قسمت سوختش دچار مشکل شده که احتمالا اين اتفاق در زماني که اين طبقه در مدار ما بوده اتفاق افتاده و همزمان نشت سوخت موشک که عمدتا از اکسيژن و هيدروژن است و بلافاصله پس از آزاد شدن تبخير شده، باعث شده که با بازتاب نور خورشيد چنين پديده اي شکل بگيرد.

اين اتفاق تنها 04 دقيقه پيش از رويت اين نور در ايران بوده است. اين پديده به بازگشت سوخت فضايي به جو معروف است که ممکن است حتي آزاد شدن اين سوخت پيش از ورود آن به جو زمين در اثر انجماد سوخت و بازتاباندن نور خورشيد به چنين شکلي ديده شود.

اين احتمال هنوز به قطعيت نرسيده و گروه كاري كه از روز شنبه در سازمان فضايي تشكيل شده، كار گسترده‌اي را بر روي پارامترها و ابعاد مختلف اين قضيه آغاز كرده است.

اما مسعود عتيقي، در پاسخ به اين سوال كه اگر فرضيه نشت سوخت موشك اطلس درست باشد، آيا الزاما اين نشت سوخت در آسمان ايران بوده يا نه، مي‌گويد: «در اين موارد با قطعيت نمي‌توان صحبت كرد و بايد گزارش‌هاي رسمي و دقيق دردست باشد تا بتوان چيزي گفت، اما اگر فرضيه نشت سوخت درست باشد، احتمالا درجاي ديگري از جو چنين پديده‌اي رخ‌داده ولي بازتابش نور خورشيد از آن طوري بوده كه از آسمان ايران قابل مشاهده بوده‌است.»

او همچنين با اشاره به وقايعي كه در چندسال اخير در آسمان ايران توسط افراد مختلف و حتي بعضا نهادهاي نظامي گزارش مي‌شود، و رخدادهايي را به پديده‌هاي فرازميني مربوط مي‌كنند، از همه كارشناسان و رسانه‌ها خواست كه از اظهار نظرهاي غيرعلمي و جوسازي‌هاي بي‌دليل پرهيز كنند.

مدير انجمن نجوم آماتوري در اين مورد مي‌گويد: «چند صد ماهواره و انواع پرتابه‌هاي دست بشر در مدار بالاي سر ما درحال گردش هستند و خيلي از آن‌ها مانند ايريديوم، بعضا در حد يك آذرگوي درخشش دارند، اما عدم اطلاع درست از اين گونه پديده‌ها اغلب منجر به اطلاع‌رساني نادرست و غيرعلمي مي‌شود.»

با اين حال، وي هرگونه اظهار نظر قطعي در اين زمينه را منوط به داشتن گزارش‌هاي معتبر و رسمي از نهادهاي علمي و فضايي مي‌داند و خاطر نشان مي‌كند: «احتمالا فناوري‌هاي معمول فضايي، عامل تشكيل اين ابرهاي درخشان بودند.»

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویر
.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”