در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Captain

Captain

نماد کاربر
1249

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

بهروز وثوقي به ايران برميگردد

توسط Achilles » يکشنبه 27 خرداد 1386 09:32

بهروز وثوقی: خروج من از ایران به خاطر انقلاب نبود| شاید به ایران بازگشتم، می خواهم در وطنم باشم | آرزو دارم اندوخته هایم را به رايگان در خدمت جوانان ايراني قرار دهم

بخش دوم گفت وگو: بهروز وثوقی اسطوره ی به یاد ماندنی فیلم های پیش از انقلاب که در آثار بزرگی چون «قیصر»، «گوزن ها»، «داش اکل» هنرنمایی کرده، میهمان امروز «انتخاب» است و به بخشی از سوالات خوانندگان، پاسخ گفته است.
بخش نخست این گفت و گو را اینجا بخوانید.

http://www.tiknews.net/files/thumb13006 ... ozVosooghi[1].jpg" alt="" />

آقای وثوقی! انقلاب که شد شما کجا بودید؟
وثوقی: من در امريكا بودم. خروج من از ایران به خاطر انقلاب نبود. دوماه قبل از وقوع انقلاب من برای ساخت فیلمی با آقای زرین دست به آمریکا رفتم وقتی که این فیلم را بازی کردم، انقلاب شد. بعد از آن هم فکر کردم که اوضاع مناسبی برای بازگشت نیست و بدین ترتیب تا به حال ماندگار شدم.

آیا پس از انقلاب تا به حال سفري به ايران داشته ايد؟
وثوقی: نخير نداشتم

در زماني كه ايران تشريف داشتيد به كداميك از شهرهاي ايران سفر نكرديد و دوست داريد آن شهر هارا ببينيد؟
وثوقی: نزديك به 30 سال است كه در ايران نبودم ولي يادتان باشد كه من هميشه عاشق ايرانم و از ديدن وجب به وجب آن لذت ميبرم و اميدوارم كه يك روز اين ديدن تحقق بپذيرد.

فيلمي كه در هنگام انقلاب در خارج مشغول به ان بوديد كدام بود و ايا فيلم موفقي از اب در امد؟
وثوقی: من براي بازي در فيلمي به كارگرداني اقاي زريندست به امريكا امده بودم كه فيلم بسيار بدي هم از آب درامد و وقتي فيلم به پايان رسيد اين اتفاق افتاد و من اجبارا در امريكا ماندگار شدم.

آیا در فیلمی پس از انقلاب هم بازی کرده اید؟
وثوقی: اوايل انقلاب كه زمان گروگان گيري بود بدليل ايراني بودنم  فعاليتي نتوانستم داشته باشم، ولي آهسته اهسته شروع بكار كردم و چند فيلم و سريال بازي كردم.

. آیا طی این سال ها، تحصیلات خاصی هم در آمریکا داشته اید؟
وثوقی: خير

در دنيا به صورت بسيار جدي و وقیحانه تحريفاتي حساب شده و سياه نمايي هاي واقعي عليه تاريخ ايران در حال شكل گيريست ازسعي در تغيير نام خليج فارس گرفته وثوقی: تا ساخت فيلمهاي اسكندر و 300  شديدا در كشور نيازي جدي به ساخت فيلمهاي تاريخيست كه جلوي اين تحريفات و سياه نمايي هاگرفته شود. براي اين منظور نياز به هنرپيشگاني با تجربه و كاركشته مانند شما را ميطلبد در صورت اظهار تمايل فيلمسازان كشور ايا حاضريد فيلمهايي از اين نوع بازي كنيد?    
مسلما, و خب سينماي ايران هم اگر مشکلي نداشته باشد بايد فيلمهاي تاريخي نيز داشته باشد كه تاريخ پر بهاي ما را  جهانيان بهتر بشناسند

اخیراً در کاری از هوشنگ توزيع بازی کرده اید، استقبال چطور بود؟
وثوقی: بسيار استقبال خوبي در تمام دنيا داشتيم اقاي هوشنگ توزيع از معدود كساني هستند كه بسيار با حساب و انديشمندانه و پرمعنا مينويسند و در اين نمايش هم توانسته بودند نقاط ضعف جامعه ايراني لس انجلس را هنرمندانه بقلم بياورند و در موفقيت اين نمايش سهم بسزايي داشتند.

آیا فیلم های پس از انقلاب را پیگیری می کنید؟ چه فیلم هایی را دیده ید؟
وثوقی: خيلي زياد نه چند فيلمي را ديدم آژانس شيشه اي, مارمولك و آتش بس و تعدادي ديگر كه نام انها را به ياد ندارم.

آیا فیلم های ژانر دفاع مقدس را هم دیده اید؟ آثاری مثل آژانس شیشه ای ابراهیم حاتمی کیا.  نظرتان در مورد فیلم های این ژانر چیست؟
وثوقی: فيلم آژانس شيشه اي را پسنديدم بخصوص بازي يكدست اقاي پرستويي را

بهترین فیلم ساخته شده بعد از انقلاب به نظر شما کدام است؟
وثوقی: فیلم "زمانی برای مستی اسبها" ساخته بهمن قبادی و فیلم "باد ما را خواهد برد" ساخته عباس کیارستمی.

از کدامین بازیگران  و همچنین کارگردانان در سینمای  پس از انقلاب، بیشتر علاقمند هستید؟ مثال بیاورید.
وثوقی: آقايان پرويز پرستويي و خسرو شكيبايي

در نشستی که شما در سان فرانسیکو داشتید، انتقاد زیادی از فیلم های پس از انقلاب کردید، این مسئله باعث ناخرسندی بسياري از هنرمندان داخل وطن شد . لطفا در اینجا به طور خلاصه مهمترين انتقادي كه شما به سينما و سينماگران ايران بعد از انقلاب داريد كدام هستند و همچنين چه وجوه مثبتي را در طي اين مدت مورد توجه شما قرار گرفته و ناظر آن بوديد؟
وثوقی: همانطوريكه اشاره كردم داستان فيلمها يكنواخت است بغير از دو سه فيلمي كه در سال ساخته ميشود و در فستيوال ها گذارده ميشود , البته اين انتقاد من ميبايستي سازنده باشد نه اينكه انها را ناراحت كند      

آقای وثوقی، شنیده شد که شما در سال هایی که در آمریکا زندگی می کنید، رو به عرفان آورده اید. با توجه به آن که عکسی از شما منتشر شد که شما را با مو و ریش بلند نشان می داد  چه شد که به سوی عرفان رفتید؟ ایا دوری از ایران، یکی از دلایل این مسئله نبود
وثوقی: اولا آن عكس مربوط به نمايش رستمي ديگر و اسفندياري ديگر است و اينكه چطور شد به مکتب عرفان رو اوردم هميشه دنبال گمشده اي بودم و بالاخره در مکتب عرفان را يافتم                                    

به هر حال در موقعيت اجتماعي كه شما داريد فكر كنم رو به عرفان اوردن و از خود گذر كردن كاري بسيار مشكل ولي ناممكن هم نيست
وثوقی: در عرفان شما از خود گذر نميكنيد بلكه به درون خود سفر ميكنيد و خود را بهتر خواهید شناخت.

با توجه به اين واقعيت كه به تصوير كشيدن دوران جاهليت هر عصري چه جديد و چه جاهليت قبل و بعد از اسلام لزوما تعهد هنرمند به ارزشهاي ارائه شده  منفي و  مثبت آن رولها نميباشد و هنرمند تنها پيام رساني و اجرائ نقش ميكند , متاسفانه قشري از جامعه كم لطفي كرده و شخص شما را نماينده فيلمهاي جاهلانه دانسته و به شما انتقادهايي دارند, ايا و  اين ميتواند از اين باشد كه به علت  غيبت شما در سينماي بعد از انقلاب اين شخصيتها در اذهان ثابت مانده و تصوير هنري شما به علت فعل و انفعالاتي كه صورت گرفت نيمه اندام و ناتمام افتاد؟
وثوقی: اولاً من فقط قيصر را كار كردم كه شخصيتي در آن زمان از جنوب شهر ما بود و حتي در ان فيلم كه كارگردان اصرار داشت كلاه مخملي سرم بگذارم قبول نكردم و بعد هم تصوير هنري من هيچگاه ناتمام نيفتاد بلكه كامل در ذهن همه مردم هميشه منعكس ميباشد اگر قبول نداريد از مردم بپرسيد. فراموش نكنيم كه هميشه مرغ همسايه غازاست تعدادي معدود از ما حاضر نيستيم به اصل پيامي كه مثلا در قيصر آن زمان به مخاطب داده ميشد توجه كنيم و آن را جاهلانه خطاب ميكنيم اما فيلمهاي وسترن و هفت تير كشي جاهلي غربي و بزن بزن هاي انها را  كه در بخش فيلمهاي سينمايي تلويزيون ايران هنوز سهم بسزايي دارند را می پسنديم و هنوز انها را در اين دوره هم مشاهده مي كنيم

آیا اخبار روز ایران را پیگیری می کنید؟
وثوقی: من از طريق اينترنت تمام مسائل واخبار روز ايران را دريافت ميكنم و مطمئنا از هر لحظه كه در وطنم ميگذرد با اطلاع هستم

سایت انتخاب چطور است؟
وثوقی: انتخاب را می خوانم، سايت خوب و نسبتاً معتدلی است و بیشتر خبرها دست اول است.

چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که شما قرار است با آقای قبادی همکاری کنید. این مسئله چقدر صحت دارد؟
وثوقی: بله من قرار است با اقاي قبادي همكاري كنم

همچنين چندي پيش قرار بود شما در نقش عمر خيام در فيلمي به نام "نگهدارنده" بازی کنید، چه شد؟
وثوقی: آن فيلم را نپسنديدم داستان آبكي داشت

شنیده شده شما قرار است در کاری به کارگردانی آقای کیومرث پوراحمد که داستان زندگی یک بازیگر سوپر استار سابق است، بازی کنید؟ چقدر این مسئله صحت دارد؟
وثوقی: خیر اینگونه نیست.

کار با آقای غریب پور به کجا رسید
وثوقی: در حد صحبت بود و سر انجامي نداشت

آیا دلیل خاصی برای عدم بازگشت به ایران دارید یا نگرانی خاصی؟
وثوقی: من نگران هيچ چيزي نيستم،  ,

آیا تا به حال از سوی مقامات ایرانی، پیغامی برای شما فرستاد شده مبنی بردعوت از شما به بازگشت يه وطن  
وثوقی: بله دعوت زياد شده ولي اساسي نبوده

با توجه به اينكه يك هنرمند تنها رول يك شخصيت فيلمي را بازي ميكند و هيچ نوع اشكال حقوقي بر ان وارد نيست و بسياري از شخصيتهاي فيلم هاي قبل از انقلاب نيز هنوز در ايران يا مشغول ايفاي نقشند و يافيلمسازي اگر هم نيستند به ايران رفت و امد ميكنند با توجه به اينكه جشن ملي سينما نزديك است ايا من ميتوانم مجده امدن شما را به دوستداران  شما كه بيصبرانه منتظر بازگشت شما هستند را  از اين طريق  امسال بدهم  و ما شاهد حضور شما در اين جشن باشيم
وثوقی: اگر دعوت رسمي بشود شايد

اگر به ایران آمدید، اولین جایی که می روید کجاست؟
وثوقی: اولين مكان مقبره پدر و مادرم ميباشد

حضرتعالی کتابی در خارج از کشور منتشر کرده اید،و متاسفانه اين كتاب علارقم غير سياسي بودن ان و رعايت كامل اصولهاي تعريف شده قوانين انتشار نتوانست در ايران اجازه نشر دريافت كندايا از لحاظ قانوني واز طريق وكيل پيگيراجازه آن هستيد؟ و كلا اگر ممكنه كمي را جع به اين كتاب براي ما بگوييد كي اين كتاب را نگاشتيد و چند صفحه است و در مورد  چه هست؟
وثوقی: اين كتاب حدودا 700 صفحه است و سرگذشت پشت صحنه فيلمهايي است كه مردم از آن خاطره دارند و اگر اجازه نشر آن را ندادند شما بهتر است از مقامات مسئول سوال كنيد

اگرامكان دارد خاطره جالبي كه از فيلمي و يا اتفاق جالبي كه در پشت صحنه افتاد براي ما تعريف كنيد خوشحال ميشويم
وثوقی: بعد از اينكه فيلم رضا موتوري اكران شد  پیش مردم در سینما نشستم و فيلم را تا اخر تماشا كردم  مردم وقتي به آخر رسيد مردم خيلي ها گريه ميكردند من كه تحت تاثير احساس مردم واقع شده بودم نخواستم زودتر سينما را ترك كنم و تا چراقها روشن شد خانم مسني در ميان جمعيت اول او مرا ديد فرياد زد خدا رو شكر زنده است خدا رو شكر زنده است  و اتفاق پشت صحنه اينكه در فيلم نفس بريده زير پلي فكر ميكنم پل گيشا بود تاره ساخته شده بود زير اين پل فيلم برداري ميكرديم و من نقش يك ادم قشي را بازي ميكردم و يك صحنه اي مثلا  من قش كرده بودم و مردم هم دورم    جم شده بودند پيرزني با ديدن اين صحنه هراسون شروع كرد به فحش دادن  كه خاك عالم به سرتون اين جوان داره ميمره شما ايستادين ور ..ور تماشا ميكنيد ببريدش بيمارستان...

البته به علت تقاضا هاي مكرر براي بازگو كردن از اين دست خاطرات طنز گونه كه  پشت صحنه اتفاق ميافتاد و جريانهاي ديگر پشت صحنه كه كم هم نيستند مرا واداشت كه آن را بصورت كتاب در اختيار علاقمندان قرار دهم كه متاسفانه تا به امروز اجازه انتشار آن در ايران داده نشده

شنیده شده در صورت برداشتن موانع از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد بهروز وثوقي و فاطمه معتمد اريا در فيلمي به نام "سوار بر طوفان " با كارگرداني اقاي بهروز غريب پور بازي خواهند كرد این خبر تا چه اندازه صحت دارد؟
وثوقی: همانطوريكه اشاره كرديد صحبتي با خانم معتمدآريا و اقاي غريب شد ولي سرانجامي نداشت

آیا هیچ وقت دوست داشتید فیلم بسازید؟ اصلا تا به حال ساخته اید؟
وثوقی: من در بيشتر فيلمهايم به كارگردانان كمك فكري زيادي ميكردم در آن زمان بعلت مشغله زياد نمي توانستم فيلم مستقلي بسازم ولي حالا با تجربه كافي اين سالها اماده اين كار هستم

آقای وثوقی، آیا می دانید شما هنوز هم در میان مردم ایران از پرطرفدارترین و محبوب ترین بازیگر سینمای هستید؟  چه احساسی دارید؟آیا با هموطنان خود در ایران و طرفدارانتان ارتباط دارید؟
وثوقی: هموطنان من هميشه با لطف و محبت خودشان منو شرمنده ميكنند و حتي گاهي اوقات اشك بچشمان من مياورند مردم ايران مردم شريفي هستند..

یکی از خوانندگان پرسیده، ماجرای اختلاف و کدورت شما با فروزان در فیلم دالاهو چه بوده؟آايا از ايشان خبر داريد؟
وثوقی: من با ايشان كدورتي نداشتم , دو سه بار تلفني احوالپرسي داشتيم

چه احساسی به شما دست می دهد وقتی در مورد شما از واژه "سوپر استار سابق" استفاده می شود؟  
وثوقی: من خودم را هيچگاه سوپر استار نميدانم من يك بازيگر ساده سينماي مملكتم هستم

اصلاً فرهنگ و تمدن ایرانی چقدر برای شما مهم است؟ دوستداران شما دلشان بسيار براي شما تنگ شده و خيلي ها به بازگشت شما نا اميدند این دوری از ایران، شما را افسرده و دلتنگ نكرده؟
وثوقی: دوري از وطن و هموطنان بسيار آزار دهنده است ,منم دلم براي يك يك هموطنانم تنگ شده

تا به حال با رسانه اي داخلي ديگري هم شما مصاحبه داشتيد يا اين اولين مصاحبه ايست كه شما با يك سايت داخل ايران داريد ؟
وثوقی: بله رسانه هاي هنري داخلي با من گفتگو كرده اند و امانت دار خوبي نبودند و من اميدوارم شما هر آنچه گفته شد را چاپ كنيد

چه آرزويي داريد و اينكه  مي خواهيد نسلهاي اينده از شما به چه عنوان ياد كنندو درآ خر اگر صحبتي و يا مطلبي خاص خطاب به دوستدارانتان داريد بفرماييد
وثوقی: بعد از گذشت هنوز حدود 30 سال، ازنظرمردم انگار نه انگار این زمان گذشته است. مردم حتی نگاه نمی کنند موهای من سفید شده است. به من همان نگاهی را می کنند که سی سال پیش درایران داشتند. به همین خاطر می خواهم دست به گردن مردم وطنم بیاندازم و به ایران برگردم.... بد حادثه سرنوشت را اینطور رقم زده است.... اگر دلم می خواهد درآن مملکت باشم نه اینکه آنجا کار کنم . نه! این اشتباه پیش نیاید. چون هم سنی از من گذشته و یا اینکه کارمناسب من نیست، اما می خواهم در وطنم باشم .

اميدوارم و آرزو دارم روزي برسد كه همه هموطنانم از آزادي خوبي برخوردار باشند ديگر اينكه آرزو دارم بتوانم اندوخته نيم قرن تجربه هنري خودم را به رايگان در خدمت جوانان با استعداد ايراني قرار دهم

انتخاب