ماه زمين را افشا مي‌کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 682
تاریخ عضویت: شنبه 23 دی 1385, 12:47 am
محل اقامت: زير آسمون ابري
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

ماه زمين را افشا مي‌کند

پست توسط Montana2100 » سه شنبه 29 خرداد 1386, 3:33 pm

ماه زمين را افشا مي‌کند

گروهی از دانشمندان آمريکايی در تحقيقات خود نشان دادند که بهترين نقطه برای ثبت تغييرات آب وهوايی زمين، ماه است.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه ميشيگان در بررسی هايی که در مجله "تحقيقات پيشرفته فضايی" منتشر شده است، تائيد کردند که تغييرات آب و هوايی و اقليمی به سبب برهم خوردگی تعادل ميان انرژی رسيده از خورشيد و انرژی دوباره ساطع شده از زمين است.

اندازه گيری مقدار اين انرژی از سياره زمين و فضای اطراف آن بسيار مشکل است، اين درحالی است که به کمک ابرازی که در سال 1971 توسط فضانوردان سفينه آپولو 15 روی سطح ماه گذاشته شد، اين اندازه گيری دربهترين شرايط امکان پذير است.

در اين خصوص "شائوپينگ هوانگ" سرپرست اين تيم تحقيقاتی توضيح داد: "يکی از اهداف ماموريت آپولو 15 ايجاد دو حفره در سطح ماه و نصب کاوشگرهايی برای اندازه گيری دما بود اما اين ابزارها تنها قادر بودند دمای سطح ماه را اندازه گيری کنند و توانايی اندازه گيری دمای اعماق اين قمر را نداشتند."

اين درحالی بود که ناسا در مدت 41 ماه به کمک اين ابزارها نه تنها موفق به اندازه گيری دمای سطح ماه شد بلکه از اين کاوشگرها علائمی از ميزان انرژی گسيل شده از خورشيد در طول روز و انرژی دوباره ساطع شده از زمين در طول شب را هم دريافت کرد.

اين کاوشگرها بين سالهای 1972 تا 1975گرمای ماه را اندازه گيری کردند که اين دوره همزمان با کاهش دمای زمين به دلايل نامعلوم بود.

به اعتقاد اين دانشمندان، ماه "زيست کره" (بيوسفر) و "هواکره" (اتمسفر) چندان پيچيده ای ندارد، بنابراين با نصب مجموعه ای از ايستگاههای بررسی روی قمر زمين می توان گرم شدن جهانی را در سطح سياره تحت کنترل داشت.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویر
.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”