رييس جمهوري هند خواستار توليد نسل دوم موشك "براهموس" شد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 249
تاریخ عضویت: شنبه 14 بهمن 1385, 10:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار
تماس:

رييس جمهوري هند خواستار توليد نسل دوم موشك "براهموس" شد

پست توسط salo » جمعه 1 تیر 1386, 12:24 am

رييس جمهوري هند، روز پنجشنبه از دست اندركاران هندي و روسي ساخت موشك مافوق صوت "براهموس" خواست كه كار را روي توليد نسل دوم اين موشك در طول ده سال آتي و نيز موشكهاي كروز قابل استفاده مجدد، متمركز كنند.

"اي.پي.جي. عبدالكلام"، در سخناني در مراسمي در دهلي نو به مناسبت آغاز روند تحويل موشك "براهموس" به نيروي زميني هند، گفت: "اكنون زمان آن فرارسيده كه دست اندركاران ساخت موشك "براهموس" فكر خود را روي توليد نسل دوم اين موشك به منظور حفظ برتري خود در ساخت موشكهاي كروز مافوق صوت آغاز كنند.

رييس جمهوري هند، بعد از تحويل نمادين يك ماكت موشك زمين به زمين براهموس به "جي.جي. سينگ"، فرمانده نيروي زميني هند، توليد هر چه سريعتر انواع موشكهاي مافوق صوت را براي حفظ برتري نظامي هند ضروري توصيف كرد.

وي گفت: من زماني را پيش بيني مي‌كنم كه موشكهاي كروز مافوق صوت نه تنها كلاهك را در نقطه مورد نظر تخليه مي‌كنند، بلكه آنها بعد از انجام اين ماموريت به پايگاه‌هاي خود به منظور استفاده مجدد باز مي‌گردند.

تحويل موشكهاي براهموس به نيروي زميني هند در ماه آتي ميلادي يعني تقريبا يك سال قبل از تاريخ موعود براي اين منظور صورت خواهد گرفت.

موشك "براهموس" تنها دو ثانيه بعد از كشيدن ماشه آن شليك مي‌شود و سرعت آن به ‪ ۲/۸‬ماخ مي‌رسد و به همين جهت تشخيص آن توسط رادارهاي دشمن بسيار دشوار است.

رييس جمهوري هند همچنين از شركت مشترك هند و روسيه كه موشك "براهموس" را توليد مي‌كند خواست كه اين موشك را با قدرت تمام در بازارهاي بين‌المللي عرضه كند.

گفته مي‌شود هند اكنون اولين كشور در جهان است كه يك موشك مافوق صوت را در اختيار مي‌گيرد.

نيروهاي مسلح آمريكا، فرانسه و چين داراي تنها موشكهاي مادون صوت در زرادخانه خود مي‌باشند.

"عبدالكلام" گفت: هند و روسيه ‪ ۲۵۰‬ميليون دلار را بطور اشتراكي در اجراي برنامه توليد موشك "براهموس" هزينه كرده‌اند و ما هم اكنون سفارشاتي به ارزش حدود دو ميليارد دلار را براي اين موشك در دست داريم.

وي افزود: زماني كه هند موشك اس.ال.وي-‪ ۳‬را به فضا پرتاب و سپس موشك آگني و بمب هسته‌اي را آزمايش كرد ما پنجمين يا ششمين كشور در جهان بوديم كه اين سيستمها را آزمايش مي‌كرديم. من از آن موقع تا كنون در اين فكر بودم كه ما چه موقع اولين كشور در جهان خواهيم شد و خوشبختانه موشك "براهموس" اين فرصت را به ما داد كه اولين كشور در جهان باشيم.

رييس جمهوري هند به دانشمندان هندي و روسي دست اندركار توليد موشك "براهموس" به دليل موفقيت در تحقق اين امر تبريك گفت.

"عبدالكلام" يكي از اولين افرادي بود كه طرح "براهموس" را با روسيه براه انداخت و به عنوان مشاور علمي وقت دولت هند قراردادي را در اين زمينه با دولت روسيه امضا كرد.

نوع زمين به زمين اين موشك در ‪ ۲۲‬آوريل سال جاري براي چهاردهمين بار در "چانديپور" در ايالت اوريسا در شرق هند آزمايش شد و دانشمندان اين آزمايش را صد در صد موفقيت آميز توصيف كردند.

نيروي زميني هند دومين نيروي مسلح هند خواهد بود كه اين موشك را در اختيار مي‌گيرد.

موشك "براهموس" از قبل در نيروي دريايي هند مستقر شده و دانشمندان در حال حاضر سرگرم توليد نوع كوچكتر آن براي نصب بر روي جنگنده‌هاي سوخوي-‪۳۰‬ هستند.

"براهموس" سومين نوع موشك زمين به زمين بعد از موشك‌هاي كوتاه برد "پريتوي" و موشك‌هاي ميان برد و دور برد "آگني" خواهد بود كه در نيروي زميني هند مستقر مي‌شود.

موشكهاي از نوع "پريتوي" مستقر در نيروي زميني هند داراي بردي بين ‪۱۵۰‬ الي ‪ ۲۵۰‬كيلومتر و موشك‌هاي از نوع "آگني" اين نيرو داراي ‪ ۷۰۰‬الي ‪۱۵۰۰‬ كيلومتر مي‌باشند.

موشكهاي از نوع پريتوي و آگني از توانايي لازم براي حمل كلاهكهاي هسته‌اي برخوردار مي‌باشند، حال آنكه موشكهاي از نوع براهموس كلاهك غير هسته‌اي حمل مي‌كند.

نام موشك "براهموس" از رودخانه "براهماپوترا" در هند و رودخانه "موسكوا" در روسيه گرفته شده است.[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 249
تاریخ عضویت: شنبه 14 بهمن 1385, 10:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار
تماس:

پست توسط salo » شنبه 2 تیر 1386, 3:09 pm

موشک جدید نیروی هوایی هند در کنار موشک‌های بزرگ امریکا و روسیه


نیروی هوایی هند روز گذشته خبر داد که این کشور یکی از اولین و معدود کشورهایی خواهد بود که به فناوری ساخت موشک کروزی دست یافته است که قابلیت حمل سرجنگی‌ای در حدود 200 کیلوگرم را داشته باشد. این موشک که به عنوان ادامه‌ای از پروژه‌ی براهموس به حساب می‌آید با 3 تن وزن طولی معادل با 26 فوت دارد. این موشک زمین به زمین بردی در حدود 180 مایل را پشت سر می‌گذارد. پروژه‌ی براهموس در سال 1998 به صورت مشترک بین روسیه و هند آغاز شده و تا کنون به نتایج بسیار خوبی دست یافته است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”