در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

682

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 23 دی 1385 00:47

محل سکونت

زير آسمون ابري

آرشيو سپاس: 169 مرتبه در 61 پست

نرم‌افزارهايي براي ترجمه "فينگليش" به فارسي

توسط Montana2100 » دوشنبه 18 تیر 1386 14:49

اين روزها برخي از كاربران ايراني به دليل نگراني از به خطر افتادن زبان و نگارش فارسي به طراحي و توليد برنامه‌هاي مترجم "فينگليش" پرداخته‌اند.

" فينگيليش " يا "پينگليش"، يك زبان غير رسمي است كه در آن لغات كلمات فارسي با حروف لاتين نوشته مي‌شود.

امروزه استفاده از فينگليش ميان كاربران اينترنت و همچنين مشتركان تلفن همراه در كشور رواج بسياري يافته و همين امر نگراني‌هايي را در مورد به خطر افتادن زبان و نگارش فارسي به وجود آورده است.

با توجه به اين موضوع، برخي كاربران ايراني اقدام به طراحي و توليد مترجم فينگليش كرده‌اند تا به گفته خود آنان زبان و نگارش فارسي را از "خطر انقراض" نجات دهند.

البته اكثر اين "مترجم‌ها" براي كاربراني كاربرد دارد كه سيستم رايانه آنها فاقد صفحه كليد يا برنامه‌هاي نرم‌افزاري فارسي است و مجبورند براي بيان گفته‌هاي خود به زبان فارسي از فينگليش استفاده كنند.

در مقدمه يكي از برنامه‌هاي مترجم فينگليش در سايت ‪www.pitchup.com‬ آمده است: فينگليش يا پينگليش امروزه به ركن اصلي اينترنت براي فارسي زبانان تبديل شده است.

در مترجم فينگيليش، كاربر مي‌تواند به عنوان مثال با وارد كردن كلمه فينگليش مانند "‪ "salam‬ترجمه فارسي آن را به صورت "سلام" مشاهده كند.

چندي پيش طي بخشنامه‌اي از طرف معاون اول رييس جمهوري سازمان‌هاي دولتي ملزم به استفاده از زبان فارسي در ارسال پيام كوتاه (‪ (SMS‬شدند.

برخي از سايت‌هاي فارسي زبان ( مانند www.centralclubs.com ) نيز از كاربران مي‌خواهند تا از ارسال هرگونه پيام و نظر به صورت فينگليش خودداري كنند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان