در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

5147

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 اردیبهشت 1385 14:30

محل سکونت

گشتم نبود نگرد نیست.

آرشيو سپاس: 152 مرتبه در 103 پست

از كيبورد تميزتان لذت ببريد

توسط DJ.HAMED » دوشنبه 25 تیر 1386 14:04

كمي جدي‌شان بگيريد، بد نيست گاهي هنگام كار با كامپيوترتان نگاهي هم به كليدهاي زير انگشتانتان بيندازيد.

كيبوردها به خاطر داشتن كليدهاي زياد و قرار گرفتن آنها در كنار هم به مرور ميزبان گرد و خاك مي‌شوند.اين گرد و خاك‌ها شايد ظاهرا به چشمتان نيايد، اما بعد از مدتي كه مقدارشان بيشتر شد، صحنه نه چندان جالبي را به وجود مي‌آورند. به اين ترتيب اگر به عمر كيبوردتان و البته تميزي و نظافت اتاق يا محل كارتان علاقه‌منديد بهتر است روش‌هاي تميز كردن كيبورد را ياد بگيريد. اما قبل از هر چيز بايد كامپيوتر را خاموش كرده و كابل‌هاي برق را بكشيد. جاي سوكت‌ها را فراموش نكنيد تا براي نصب دوباره، دچار مشكل نشويد. كيبورد را كاملا برگردانيد تا خرده‌هاي درشت از بين كليدها بيرون بريزند.شما بسته به اينكه چند وقت يكبار كيبوردتان را تميز مي‌كنيد، مي‌توانيد روش موردنظرتان براي تميز كردن آن را انتخاب كنيد.
روش اول كه تميز كردن سطحي است براي دوره‌هاي هفتگي يا ماهيانه مناسب است، در حالي كه روش تميز كردن كامل براي يك سال كافي است، در هر صورت براي اين كار به وسايلي مانند: پارچه بدون پرز، پارچه خشك- الكل طبي (هيچ وقت از الكل صنعتي يا رنگي استفاده نكنيد)- گوش‌ پاك‌كن- جاروبرقي يا اسپري هواي فشرده و پيچ‌گوشتي دوسو نياز داريد.
روش اول: تميزكاري سطحي
اسپري هواي فشرده را بين كليدها فوت كنيد تا تمام آشغال‌ها خارج شود. در غير اين صورت مي‌توانيد از يك جاروبرقي استفاده كنيد تا آشغال‌ها را بمكد. حالا يك گوش پاك‌كن برداريد و چند قطره الكل روي آن بريزيد، به كمك آن لبه‌هاي كليدها را تميز كنيد. بعد از تميزكاري لبه‌هاي كليدها، پارچه بدون پرز را برداريد و آن را آغشته به الكل كنيد. توجه كنيد كه هيچ وقت الكل را مستقيما روي كيبورد نريزيد. با اين پارچه سطح كليدها را تميز كنيد. در پايان هم با پارچه خشك‌ يا گردگير، روي كيبورد بكشيد و آن را تميز كنيد.
تميزكاري كامل
اين تميزكاري به وقت و حوصله بيشتري نياز دارد و فقط مخصوص كيبوردهاي استانداردي است كه از پوسته اي به نام ممبران (MEMBRANE) در زير كليدها استفاده مي‌كنند (اكثر كيبوردها از اين نوع هستند). البته اين روش براي كامپيوترهاي لپ‌تاپ و كيبوردهايي كه ممبران ندارند مناسب نيست. با كمي صبر و حوصله رديف و محل هر كليد را روي يك كاغذ يادداشت كنيد چون بايد كليدها را از جاي خود بيرون آوريد و ممكن است كه نتوانيد آنها را به جاي صحيح خود برگردانيد. ابتدا فقط كليدهاي حرفي الفبا از A تا Z را از جاي خود بيرون آوريد.بهتر است از خارج كردن كليدهاي بزرگ مانند SPACE BAR و ENTER، كليدهاي SHIFT و BACK SPACE و CAPS LOCK و غيره خودداري كنيد چون جا زدن مجدد آنها مي‌تواند كمي برايتان مشكل باشد. براي بيرون آوردن كليدها مي‌توانيد از پيچ گوشتي دوسو استفاده كنيد. پيچ‌گوشتي را زير كليد گذاشته به آرامي آن را به طرف بالا فشار دهيد.
توجه كنيد كه قبل از خارج كردن هر كليد، مطمئن شويد كه جاي برگرداندن صحيح آن را يادداشت كرده و مي‌دانيد. وقتي همه كليدها (به غير از كليدهاي بزرگ ذكر شده) را خارج كرديد از اسپري هوا يا جارو برقي براي خاك‌زدايي و برداشتن آشغال‌هاي داخل كيبورد استفاده كنيد.
حالا بايد كليدها را تميز كنيد. به كمك پارچه و كمي الكل آنها را يكي يكي تميز كرده و با پارچه خشك كنيد. قبل از جا زدن كليدها، پارچه بدون پرز را كمي به الكل آغشته كرده و سطح كيبورد را به خوبي تميز كنيد، مخصوصا زير و سطح كليدهايي كه خارج نكرده‌ايد. وقتي كيبورد به خوبي تميز شد كليدها را يكي يكي مطابق يادداشتتان سر جاي خود برگردانيد.
براي جا زدن هر كليد آن را به طور صحيح در محل خود گذاشته و به آرامي اما محكم فشار دهيد تا صداي كليك آن را بشنويد.
بعد از آن كه تمام كليدها را جا زديد كيبورد را با دستمال خشك تميز كنيد و آن را به كامپيوتر وصل كرده و از تميزي دوباره آن لذت ببريد.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان