آیا زمین در گذشته وارونه بوده است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

آیا زمین در گذشته وارونه بوده است؟

پست توسط Shahryar » پنج شنبه 28 تیر 1386, 2:14 pm

  زمین در گذشته وارونه بوده است؟  

دانشمندان شواهدی یافته اند که نشان می دهد زمین در گذشته وارونه بوده به طوری که مکان قطب های ان کاملا جابجا بوده است.این نظریه که چند سالی است مطرح شده می گوید رشته کوه های عظیم و کوه های اتشفشانی قدرتمند می توانند گردش زمین را نا متعادل سازند.اما در طول میلیون ها سال محور زمین ان قدر جابجا شده تا دوباره در استوا تعادل خود را بازیابد.

ان ها رگه های مغناطیسی در لایه های رسوبی صخره های کف اقیانوس را یافته اند که میدان مغناطیسی زمین را در طول میلیون ها سال در خود ضبط کرده اند.

یک تغییر عظیم را تصور کنید که سیاره مان را وادار کند تا به پهلو گردش کند و چنان کج شود که الاسکا در نزدیکی استوا قرار گیرد .دانشمندان پرینستون اکنون مدارک غیر قابل انکاری ارائه داده اند که نشان می دهد این چنین تغییرات عظیمی در گذشته سیاره مان رخ داده است.

با بررسی ترکیبات مغناطیسی رسوبات قدیمی که در جزیره دور افتاده اسوالبارد Svalbard- متعلق به نروژ- یافت شده ادام مالوف از دانشگاه پرینستون نظریه 140 ساله ای را مطرح می کند که می گوید در صورتی که یک نا هماهنگی وزنی در داخل یا بر روی زمین ایجاد شود ،زمین می تواند تعادل خود را بازیابد.

این نظریه که به انحراف واقعی قطبین True Polar Wander معروف است،بیان می دارد جرمی که به اندازه کافی سنگین باشد – مانند یک ابر اتشفشان – حتی اگر از استوا نیز دور باشد نیروی چرخش زمین تدریجا ان جسم سنگین را از محور چرخش زمین دور می کند.اگر این اتشفشانها ،خشکی ها و سایر جرم ها تعادل زمین را بر هم بزنند،زمین خودش را کج می کند و به چرخش ادامه می دهد تا این نا متعادلی به جایی در نزدیکی استوا بر گردد.

مالوف پروفسور دستیار علوم زمین شناسی ،می گوید :رسوباتی که در نروژ یافته ایم اولین و بهترین شواهدی است که اثبات می کند انحراف واقعی قطبین در 800 میلیون سال پیش رخ داده است .اگر ما شواهد مناسب دیگری در بقیه قسمت های زمین پیدا کنیم به این نتیجه جالب می رسیم که زمین ما در گذشته تغییرهای نمایشی جالبی داشته است.

تیم مالوف که شامل محققینی از دانشگاه هاروارد ،موسسه تکنولوژی کالیفورنیا و موسسه تکنولوژِی ماساچوست و پرینستون می باشد،نتیجه یافته های خود را در شماره مورخ25 اگوست Bulletin –مجله زمین شناسی امریکا - منتشر خواهد کرد.

نظریه انحراف واقعی قطبین متفاوت از نظریه حرکت بطئی قاره ها است(نظریه اخیر بیان می دارد که قاره ها نسبت به هم ولی به صورت منفرد در سطح زمین حرکت بسیار کندی دارند.در حالی که در نظریه انحراف واقعی قطبین محور زمین در حدود چند متر در سال کج می شود یعنی 10 تا 100 مرتبه سریع تر از حرکت طبقات زمین در زیر قاره ها.

در حالی که نظریه حرکت ارام و مداوم قاره ها بسیار شناخته شده بود ،انحراف واقعی قطبین نیز در اواسط قرن 19 چند دهه قبل از این که حرکت قاره ها معلوم شود ،مطرح بود .اما وقتی در دهه 1960 حرکت صفحات زمین در زیر یکدیگر ثابت شد بسیاری از فرایندهای دینامیکی سطح زمین توسط نظریه اولی توضیح داده شد به طوری که انحراف واقعی قطبین موضوعی مبهم ماند.

سیاره شناسان هنوز به دنبال رخداد انحراف واقعی قطبین در سیاره های دیگر نظیر مریخ یعنی جایی که یک کوه اتشفشانی بزرگ به نام تارسیس در استوای مریخ قرار دارد ،هستند.مالوف می گوید:به خاطر این که سطح زمین به علت حرکت قاره ها – و علل دیگر- به طور مداوم در حال تغییر است و صفحات اقیانوس ها روی هم می لغزند و جای یکدیگر را می گیرند بسیار مشکل است که مدرکی برای چرخیدن زمین در 100 میلیون سال پیش همان گونه که در مریخ زمانی که هنوز از لحاظ زمین شناسی فعال بود،پیدا کرد.

با این حال رسوباتی که گروه تحقیقاتی در اسوالبارد از سال 1999 تا 2005 مورد مطالعه قرار دادند باید بیشتر بررسی شوند. همان طور که می دانیم سنگ هایی که در حال ته نشین شدن در اقیانوس برای تشکیل رسوبات جدید هستند ذرات مغناطیسی کوچک داخلشان دقیقا در سمت میدان مغناطیسی زمین قرار می گیرد .وقتی این سنگ ها سخت می شوند و تشکیل یک صخره رسوبی می دهند همین ذرات مغناطیسی یک منبع قابل اطمینان برای شناسایی جهت میدان مغناطیسی زمین در زمان تشکیل ان بوده است.به همین دلیل اگر سنگی به علت یک پدیده زمین شناختی چرخیده باشد زمینه مغناطیسی ان در ظاهر یک چرخش غیر عادی خواهد داشت که ژئوفیزیکدان های تیم مالوف در تلاش برای توضیح ان هستند.

اقای مالوف می گوید:ما چنین چیزهای غیر متعارفی را در رسوبات اسوالبارد پیدا کردیم.ما تمام تلاش خود را برای پیدا کردن دلیل دیگری مثلا یک چرخش سریع در هرکدام از صفحات پوسته زمین که جزیره بر ان قرار دارد ،برای توجیه این موضوع کرده ایم اما هیچ کدام از ان ها به اندازه انحراف واقعی قطبین منطقی به نظر نمی رسد .

او می گوید: یافته ها ممکن است تغییرات عجیبی را که در شیمی اقیانوس ها در حدود 800 میلیون سال پیش افتاده توضیح دهد.اما دانشمندان علت تغییرات مشابه دیگر در زمان های قدیم را عصر یخ بندان می دانند.در حالیکه مالوف می گوید:دانشمندان دلیلی برای وقوع عصر یخ بندان در 800 میلیون سال پیش ندارند و تغییرات در اقیانوس ها در این بازه به صورت یکی از بزرگترین راز های تاریخ سیاره مان باقی خواهد ماند.

مالوف می افزاید :اما اگر تمام قاره ها شروع به حرکتی ناگهانی کنند و رودخانه ها اب و املاح را به جای قطب به استوا ببرند می شد تغییرات ژئو شیمیایی اسرار امیزی را که علم در حال توضیح ان است ایجاد کرد.

به دلیل این که تمام اطلاعات گروه از جزیره اسوالبارد به دست امده مالوف می گوید:جست و جوی رسوبات هم دوره از مناطق دیگر زمین صورت خواهد گرفت اما این کار دشواری است چرا که سنگ های 800 میلیون ساله باقیمانده به علت لغزش لایه های زمین بر روی هم و در طول زمان ناپدید شده اند.لغزش لایه ها بسیاری از اطلاعات زمین شناسی با ارزش را در اعماق زمین دفن کرده اند.با این وجود تیم مالوف در مورد سایت تحقیقاتی خود در استرالیا امید وار است.

مالوف می گوید:ما تا زمانی که الگوهای مشابهی در شیمی سنگها و مواد مغناطیسی قاره های دیگر پیدا کنیم نمی توانیم از این اکتشافات مطمئن شویم.اگر اطلاعات بیشتری به دست اوریم در مورد این نظریه اطمینان پیدا خواهیم کرد.

مالوف معتقد است که انحراف واقعی قطبین احتمالا زمانی اتفاق می افتد که مناطق وسیع زمین برای تشکیل یک ابر قاره به یکدیگر متصل شوند-پدیده ای که حداقل دو بار در گذشته اتفاق افتاده است-ولی او می گوید:نباید نگران این گونه دگرگونی ها در اینده نزدیک زمین باشیم.ما انتظار نداریم که رخداد مشابهی در اینده قابل پیش بینی اتفاق بیفتد،امروز زمین کاملا در تعادل است.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”