نكاتي براي خريد اسپيكر

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

نكاتي براي خريد اسپيكر

پست توسط DJ.HAMED » یک شنبه 31 تیر 1386, 8:00 pm

دنیای اقتصاد- امروزه درصد زيادي از كاربران علاقه فراواني به تماشاي فيلم و شنيدن موسيقي در كامپيوتر شخصي خود دارند كه اين موضوع، باعث استفاده روزافزون از بلندگوهاي پيشرفته در كامپيوتر‌هاي امروزي شده است، اما مشكلي كه در اين ميان وجود دارد تنوع مدل‌هاي اين محصول است كه خريد را براي كاربران مشكل ساخته و آنها را در مقابل طيف وسيعي از انتخاب قرار داده است. پس به همين علت بايد در خريد اين قطعه كه از ديدگاه بسياري از افراد وسيله‌اي مهم در كامپيوتر محسوب مي‌شود دقت كافي نموده تا بتوان بهترين دقت و كيفيت را در هنگام فعاليت‌هاي مختلف صوتي به دست آورد.

نكاتي كه بايد در خريد اسپيكر به آن توجه كرد:
توان واقعي بلندگو(اسپيكر)
براي بيان ميزان توان واقعي بلندگو از واحدي به نام RMS استفاده مي‌شود. در اصل RMS واحدي است كه نشان دهنده توان واقعي تقويت‌كننده و بلندگوها است و با توجه به اين واحد مي‌توان به راحتي به ميزان توان صوتي كه يك بلندگو قادر به ايجاد آن است پي برد، همچنين از طرفي واحدي به نام Pmpo نيز روي بلندگوها نوشته مي‌شود كه اين واحد در اصل يك واحد قراردادي است كه از حاصل ضرب وات واقعي در مضربي مشخص به دست مي‌آيد. مي‌توان گفت اين واحد بيشتر به ساختار كلي طراحي بلندگو بستگي دارد كه مي‌تواند باعث تاثيرگذاري بيشتر روي كاربر شود.به طور كلي خريداران اسپيكر هميشه سعي كنند در خريد اين كالا به ميزان توان واقعي آن توجه كنند.
طراحي بلندگوها
طراحي مناسب و دقيق بلندگوها يكي از عوامل موثر در افزايش كيفيت صدا است، به طور مثال خريد يك اسپيكر با بدنه‌اي مناسب، مانع از ايجاد صداي نا مناسب در هنگام پخش صداي بم مي‌شود كه اين حالت در بسياري از بلندگوهاي موجود در بازار مشاهده مي‌شود، همچنين طراحي مناسب بلندگوها باعث افزايش زاويه پخش (طيف پوشش پذيري صوتي) توسط اسپيكر مي‌شود كه اين عامل در تاثيرگذاري بيشتر روي كاربر موثر است. از طرفي طراحي مناسب بلندگو خود باعث افزايش جذابيت آن براي كاربر مي‌شود كه اين عامل يكي از دلايل مهم در خريد اسپيكر مناسب توسط اكثر كاربران ايراني محسوب مي‌شود.
توجه به ميزان فركانس قابل پردازش
اصطلاحي در سيستم‌هاي صوتي به نام ميزان فركانس قابل پردازش وجود دارد كه اين اصطلاح در سيستم شنوايي انسان نيز صادق است. در حالت كلي گوش طبيعي انسان قادر به شنيدن اصواتي بين 20 تا 20هزار هرتز است و در صورت افزايش فركانس بيش از مقدار، قادر به شنيدن آن نخواهيم بود، پس در صورت تمايل به انتخاب يك بلندگوي مناسب سعي كنيد، بلندگويي بخريد كه طيف گسترده‌اي از فركانس‌هاي قابل شنيدن توسط گوش را پشتيباني كند كه اين امر باعث درك بهتر صداهاي مختلف در هنگام فعاليت صوتي مي‌شود.
تعداد كانال‌هاي خروجي
امروزه اكثر بلندگوهاي بازار داراي حداقل 2 كانال اصلي صداي بم هستند كه اين عامل باعث تاثيرگذاري بهتر در هنگام شنيدن صداهاي مختلف مي‌شود، اما به علت پيشرفت و تعبيه كارت‌هاي صداي چند كاناله روي مادربوردهاي امروزي، كم‌كم اين بلندگوها جاي خود را به بلندگوهاي چند كاناله مي‌دهند، اما علتي كه امروزه بلندگوهاي چند كاناله طرفدار خاصي يافته است فقط به علت وجود كارت‌هاي چند كاناله نيست، بلكه اكثر فيلم‌ها و بازي‌هاي امروزي از حالت چند كاناله پشتيباني مي‌كند كه اين عامل خريد بلندگوهاي چند كاناله را رونق مي‌بخشد. سعي كنيد بلندگويي تهيه كنيد كه حداقل 4 كانال اصلي و يك كانال براي صداي بم داشته باشد.

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”