در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

5147

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 اردیبهشت 1385 14:30

محل سکونت

گشتم نبود نگرد نیست.

آرشيو سپاس: 152 مرتبه در 103 پست

انواع اسكنر

توسط DJ.HAMED » چهارشنبه 10 مرداد 1386 00:46

دنیای اقتصاد- اسكنر يك دستگاه تصويربرداري است كه به سلول‌هاي حساس به نور يا چشم‌هايي مجهز است كه مي‌توانند نوري را كه از شي مورد اسكن منعكس‌شده يا عبور كرده است شناسايي كنند. به اين سلول‌ها C(Charged-Cauple Device) CCD مي‌گويند.


CCDها به صورت خطي در كنار هم قرار مي‌گيرند و نوار باريكي را تشيكل مي‌دهند. هر CCD با انداز‌ه‌گيري شدت نور، آن را به بار الكتريكي تبديل مي‌كند. تعداد CCDها در هر اسكنر به هزاران عدد مي‌رسد و هر كدام يك پيكسل از شي را ايجاد مي‌كنند. به ازاي هر پيكسل، تعداد مشخصي بيت اختصاص داده مي‌شود كه براي ذخيره اطلاعات لازم هستند. هر چه تعداد بيت‌ها بيشتر باشد، كيفيت
تصوير بهتر مي‌شود.
اكثر اسكنرها از CCD استفاده مي‌كنند. اما بعضي اسكنرهاي جديدتر به فناوري C(Contact Image Sensor) CIS مجهز شده‌‌اند. در اسكنر CCD، نوري كه از شي مورد اسكن منعكس‌ مي‌شود، با عبور از يك مجموعه آينه و لنز به سوي نوار CCDها هدايت مي‌شود. اما در اسكنر CIS، حسگرها درست زير شي قرار دارند و خودشان نور منعكس‌شده را مستقيما دريافت مي‌كنند.
از آنجايي كه اين اسكنرها، به سيستم پيچيده نوري احتياج ندارند، كوچك‌تر و بادوام‌ترند و هزينه ساخت آنها كمتر مي‌شود.
حسگرهاي CIS به تراشه‌هايي مجهز هستند كه مي‌توانند از شي مورد اسكن تصوير ديجيتالي توليد كنند.
مصرف انرژي آنها نيز كمتر از CCDها است. اما اين تراشه ها در واقع فضايي را اشغال مي‌كنند كه اگر نبودند اين فضاها مورد استفاده حسگرهاي نوري قرار مي‌گرفتند.
از همين‌رو، كيفيت تصويري كه اسكنرهاي CIS به دست مي‌دهند كمي پايين‌تر از اسكنرهاي CCD است. به همين دليل، خيلي از كاربران از اندك مزاياي اسكنرهاي CIS (نظير كوچك بودن يا ارزان بودن) صرف‌نظر مي‌كنند و به سراغ اسكنرهاي CCD مي‌روند.
به طور كلي اسكنرها از نظر شكل و كاربرد به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند كه طبيعتا در قيمت آنها نيز تاثير مي‌گذارد. در ادامه به نمونه‌هايي از آن اشاره مي‌شود.
اسكنرهاي خوابيده
اين نوع اسكنر از يك صفحه شيشه‌اي تخت تشكيل شده كه روي نوار حسگرهاي نوري قرار مي‌گيرد و دري دارد كه روي صفحه شيشه‌اي مي‌خوابد. كاغذ يا اشيايي مثل كتاب باز شده روي شيشه گذاشته مي‌شوند.
نوري كه از زير شيشه تابيده مي‌شود با برخورد به شي مورد اسكن، انعكاس پيدا كرده و به وسيله نوار CCD دريافت مي‌شود.
اسكنرهاي خوابيده جزو انواع رايج و خوش‌دست اسكنرها هستند كه هم در مدل رنگي و هم تك‌رنگ توليد مي‌شوند. تنها عيب اين اسكنرها اين است كه جاي زيادي را روي ميز اشغال مي‌كنند.
اسكنرهاي برگه‌خور
در اين نوع اسكنرها، نوار حسگرهاي نوري (برخلاف اسكنرهاي خوابيده) بي‌حركت است و در عوض برگه‌اي كه اسكن مي‌شود روي نوار حركت مي‌كند.
اين نوع اسكنر براي كساني كه مي‌خواهند حجم بزرگي از اسناد را اسكن كرده و به متن قابل ويرايش دست پيدا كنند، بسيار مناسب است. اگر اسكنرهاي برگه‌خور را به يك دستگاه
(ADF (Automatic Document Feeder شايد بتوان گفت برگه‌رسان خودكار مجهز كنيد، ديگر لازم نيست خودتان تك‌تك‌ برگه‌ها را
وارد اسكنر كنيد.
اسكنرهاي برگه‌خور در دو نوع رنگي و تك‌رنگ موجود هستند. البته مي‌توان عكس يا صفحات كوچك را وارد اسكنر كرد. اما امكان جمع شدن آنها وجود دارد.
به همين جهت از اين لحاظ، اسكنرهاي خوابيده مناسب‌تر هستند. اسكنرهاي برگه‌خور بسيار جمع‌و‌جور هستند و به درد فضاهاي محدود مي‌خورند.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان