چرا فست ‌فود اين ‌قدر مغضوب است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

چرا فست ‌فود اين ‌قدر مغضوب است؟

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 16 مرداد 1386, 2:42 am

  فست ‌فود اين ‌قدر مغضوب است؟ 


خيلي از كارشناسان بهداشت و سلامت در سراسر دنيا به مقابله با فست ‌فود برخاسته‌اند و دعاوي حقوقي زيادي صورت مي ‌گيرد كه يك طرف آن صاحبان صنايع فست ‌فود قرار دارند. اما چرا فست ‌فود اين ‌قدر مغضوب است؟

اين سوال، جواب‌هاي زيادي مي ‌تواند داشته باشد.

براي حفظ و نگهداري دراز ‌مدت غذاهاي حاضري و خوش‌طعم كردن آنها، از افزودني‌هاي متعددي استفاده مي ‌شود. اين افزودني‌ها به همراه ديگر فرآيندهايي كه روي غذا انجام مي‌ شود، موجب از دست رفتن بخش زيادي از ارزش غذايي فست ‌فود مي شود. از طرف ديگر، كارشناسان معتقدند كه گسترش فست‌ فود يعني گسترش چاقي. چاقي هم يعني افزايش بيماري‌هاي قلبي‌-عروقي، ديابت،‌ ‌سرطان روده، سرطان معده،‌ ‌سرطان سينه، آرتروز، فشار خون بالا، نازايي و ... .

چندي پيش محققان آمريكايي هشدار دادند كه سكونت در نزديكي رستوران‌هاي فست فود برابر است با كوتاهي عمر. اين محققان كه پژوهش خود را در شهر شيكاگو متمركز كرده بودند، پس از انجام يك سري مطالعات روي شيوه ي تغذيه ي مردم اين شهر‌ ‌دريافتند، شهرونداني كه در نزديكي رستوران‌هاي فست‌ ‌فود زندگي مي ‌كنند و كمتر به خواربار فروشي‌ها و سوپر ماركت‌هاي حاوي مواد غذايي متنوع دسترسي دارند، عمرشان كوتاه‌تر مي ‌شود و اغلب دچار مرگ‌ ‌زود هنگام مي‌ گردند. اين گزارش نشان داد كه اين افراد بيشتر در اثر ابتلاء به بيماري‌هايي چون ديابت، سرطان و‌ ‌بيماري‌هاي قلبي جان خود را از دست مي ‌دهند. افرادي كه در نزديكي اين قبيل رستوران‌ها‌ ‌زندگي مي‌ كنند، بيشتر از ديگران با مشكل چاقي، اضافه وزن و افزايش فشار خون مواجه هستند.

به عبارت ديگر، هر چه تنوع غذايي افراد يك جامعه كمتر شود، دسترسي به مواد غذايي گوناگون مورد نياز بدن هم كمتر مي ‌شود و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مزمن و نيز مرگ ‌و‌ مير زودرس در ميان مردم آن جامعه به دليل داشتن رژيم غذايي نامطلوب، افزايش پيدا مي‌ كند.

كارشناسان حوزه ي سلامت، دلايل متعدد ديگري نيز براي وحشت از فست ‌فود دارند:

1) بيشتر غذاهاي حاضر در منوي اين رستوران‌ها از نظر محتواي كالري، چربي، قند و نمك بسيار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتي است. به عبارت ديگر، اكثر اين غذاها براي سلامت انسان مضر است، او را چاق مي ‌كند، و شانس ابتلاء به ديابت و حمله قلبي را به شدت افزايش مي ‌دهد.

2) بيشتر غذاهايي كه در اين رستوران‌ها عرضه مي ‌شود، به شكل سرخ ‌شده است و بدتر از آن، اينكه براي سرخ ‌كردن اين غذاها از روغن‌هاي نباتي جامد استفاده مي ‌كنند. درصد اسيدهاي چرب اشباع و ايزومرهاي ترانس در اين روغن‌ها بالاست. كارشناسان به اسيدهاي چرب ترانس مي‌ گويند چربي قاتل (Killer Fat). اين چربي، همان چربي‌اي است كه در ديواره ي سرخرگ‌ها رسوب كرده و آنها را مسدود مي ‌كند.

3) وعده‌هاي غذايي فست‌ فود از نظر اندازه مي ‌تواند بسيار بزرگ ‌تر از يك وعده ي غذاي خانگي باشد. به علاوه، انرژي موجود در آن، بسيار بيشتر از يك وعده غذاي خانگي در همان حجم است.

4) نوع تبليغات و بازاريابي آنها فريبنده است و كودكان را دچار عادات غذايي ناسالم مي ‌كند. استفاده ي زياد از طعم‌ دهنده‌ها، روغن‌هاي اشباع، مواد قندي و نمك، طعم خوشمزه‌اي به اين نوع غذاها مي ‌دهد و ذائقه ي بچه‌ها و حتي بزرگسالان را گمراه مي كند و آنها را به سمت مصرف هر چه بيشتر سوق مي ‌دهد.

5) بسته ‌بندي‌هاي فست ‌فود متعدد است و مي‌ تواند، از حيث بازيافت براي محيط زيست زيان‌آور باشد.

6) گسترش فست ‌فود، فراگيري و تنوع غذاهاي بومي را كم مي‌ كند. به عبارت ديگر، باعث مي ‌شود افراد غذاهاي سنتي خودشان را فراموش كنند. غذاهاي سنتي بخشي از فرهنگ يك ملت است.

7) مصرف گسترده ي فست ‌فود سبب مي ‌شود، ميزها و سفره‌هاي غذا در خانواده‌ها به فراموشي سپرده شود و فرصت دور هم جمع‌‌ شدن از خانواده‌ها گرفته ‌شود.

8) بسياري از رستوران‌هاي فست‌ فود به شكل زنجيره‌اي اداره مي ‌شوند. اين امر مي‌ تواند فرصت اشتغال را از كاسبان و فروشندگان خرده‌پا بگيرد.

9) در بسياري از رستوران‌هاي فست فود با توجه به ازدحام مشتري و تعدد سفارش‌ها، نظافت به شكل تمام و كمال رعايت نمي ‌شود.

بررسي 1000 شعبه از 10 تا از بهترين رستوران‌هاي زنجيره‌اي فست‌ فود در 38 ايالت آمريكا نشان داد كه تنها تعداد كمي از آنها نظافت را در حد مطلوب رعايت مي‌كنند. در بيش از 60 درصد اين رستوران‌ها، كاركنان پيش از آغاز به كار، دست‌هاي خود را نمي شستند و از دستكش استفاده نمي‌ كردند.

ادامه دارد..
.
منبع : تبیان
دکتر رضا کيا سالار- مهرنوش پاک اندا

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”