افزايش كم‌سابقه مانور بمب‌افكن‌هاي روسيه در مرز آمريكا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

افزايش كم‌سابقه مانور بمب‌افكن‌هاي روسيه در مرز آمريكا

پست توسط Shahryar » سه شنبه 23 مرداد 1386, 4:15 pm

  كم‌سابقه مانور بمب‌افكن‌هاي روسيه در مرز  

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

روز دوشنبه، مقامات آمريكايي و كانادايي اعلام كردند: تعداد مأموريت‌هاي بمب‌افكن‌هاي روسي در نزديكي مرز آمريكا كه مي‌خواهند توانايي‌هاي موشك‌هاي دوربرد خود را به نمايش گذارند، به شدت افزايش يافته است.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از رويترز، ژنرال «آندره دوپويي»، از اعضاي كانادايي پيمان دفاع هوايي آمريكاي شمالي (نوراد) گفت: دو هفته پيش، در نزديكي آلاسكا، هواپيماهاي روسي حامل موشك‌هاي كروز به مانور هوايي پرداختند؛ اين پيمان بين كشورهاي آمريكا و كانادا با محوريت حفاظت از حريم هوايي دو كشور تأسيس شده است.

اين در حالي است كه هفته گذشته، هواپيماهاي روسي در نزديكي «گوام»، پايگاه و مستعمره آمريكا در اقيانوس آرام ديده شدند.
برخي از كارشناسان و مقامات نظامي، بر اين باورند كه روسيه براي نشان دادن قدرت نظامي خود به آمريكا و نمايش توانايي‌هاي نظامي‌اش و نيز ابراز نگراني از طرح سپر دفاع موشكي آمريكا در اروپاي شرقي، اين كار ر ا انجام داده است.

ژنرال «ژن رنوارت»، فرمانده پيمان نوراد گفته است: «ماه گذشته، روس‌ها دست‌كم نسبت به گذشته، تعداد بسيار بيشتري از بمب‌افكن‌هاي خود را به پرواز درآورده و دايره عملياتي خود را نيز نسبت به گذشته افزايش دادند و اين در حالي است كه ما دو گروه آنها را در آب‌هاي بين‌المللي در نزديكي آلاسكا شناسايي كرده‌ايم.»

روابط واشنگتن و مسكو از زمان اعلام اين‌كه آمريكا مي‌خواهد در شرق اروپا ـ كه زماني متحد شوروي بود ـ يك سپر موشكي ايجاد كند، تيره شد و مسكو نيز به دنبال آن از طرح‌هاي نظامي ويژه خود خبر داد.

همچنين در جولاي گذشته، پوتين به مقامات ارشد امنيتي و نظامي خود گفته بود: با توجه به تهديدهاي اخير، از جمله طرح‌هاي نظامي آمريكا در اروپا، كشورشان نياز به هشياري نيروهاي نظامي و اطلاعاتي دارد.

فرمانده نيروي دريايي روسيه هم اعلام كرده بود، كشورش مي‌خواهد كه دايما ناوگان قدرتمندي را در درياي مديترانه، مستقر كند.

رویترز در پایان گزارش خود با ادعای این که رگه‌هايي از تمايلات جاه‌طلبانه شوروي در اقدامات اخیر روسیه ديده مي‌شود، نوشت، حركت‌هاي اخير روسيه، يادآور مانورهايي بود كه در زمان جنگ سرد هم بسيار رواج داشت.

در همین حال به نقل از خبرگزاری روسیه:

  و کانادا نگران پروازهای بمب افکن های روسی در نزدیکی مرزهای آمریکای شمالی  

 تصویر 

مسکو، 23 مرداد، خبرگزاری «نووستی»/ فرماندهی دفاع هوایی فضای آمریکای شمالی نگران پرواز های مکرر آموزشی بمب افکن های روسی در کنار حریم هوایی آمریکا از جمله ایالت آلاسکا هستند و آنها را نمایش توان نیروی هوایی روسیه برای حملات هوایی در مسیرهای دور می شمارند.

این مطلب را روز سه شنبه خبرگزاری «رویتر» گزارش داد.

به گفته سخنگوی فرماندهی دفاع هوایی فضایی آمریکای شمالی طی دوهفته گذشته بمب افکن های روسی دو پرواز آموزشی در نزدیکی ایالت آلاسکا در جهت جزیره "گوام" آمریکا انجام داده اند.

رویتر به نقل از سرهنگ "آندره دوپییس" گزارش داد: "پرواز آنها تنها پرواز آموزشی نیست. آنها مخصوصا به این کار خارج از محدوده همیشگی آموزشی خود مبادرت می ورزند. آنها توان خود را به نمایش می گذارند".

برخی از کارشناسان آمریکا به نوبه خویش احتمال می دهند که چنین عملکردهایی نه تنها منعکس کننده میل رسمی مسکو برای نشان دادن توان نظامی به واشنگتن است بلکه نشان دهنده نگرانی آن از برنامه های آمریکا در خصوص استقرار سپر ضد موشکی خود در اروپای شرقی است.

آمریکا قصد دارد رادار سپر ضد موشکی خود را در چک و موشک های رهگیر آن را در لهستان مستقر سازد و دلیل آن را تهدید از سوی ایران نامیده است. مسکو به نوبه خود معتقد است که دلایل آمریکا بی اساس بوده و استقرار سیستم ضدموشکی آمریکا در کنار مرزهای روسیه را بعنوان تهدید امنیت ملی خود تلقی می کند.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”