انواع روشهاي لاغري در ايران و انتخاب مناسبترين روش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

انواع روشهاي لاغري در ايران و انتخاب مناسبترين روش

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 26 مرداد 1386, 4:30 am

  روشهاي لاغري در ايران و انتخاب مناسبترين  
1- درمانهاي دارويي

الف) داروهاي ادرار آور : اين دارو باعث مي شود كه حجم زيادي از آب بدن در مدت كوتاهي به صورت ادرار از بدن خارج مي شود . در اين روش بسته به ميزان مصرف ممكن است در عرض يك ساعت بدن ، 21 ليتر آب از دست دهد، بدون آنكه تغييري در مقدار چربي داشته باشد . اكثر افرادي كه اقدام به كاهش سريع وزن مي كنند ، مانند كاهش وزن يك كيلو در يك ساعت از اين نوع روش استفاده مي شود .
ب) داروهاي ضد اشتها : اين نوع داروها باعث كاهش تمايل به غذاخوردن و كاهش موقتي وزن در افراد مي شوند ولي بعد از قطع دارو ، اشتها به حالت اول برگشته و وزن نيز دوباره افزايش مي يابد . از طرفي در اين روش فرد دچار سو تغذيه و عوارضي مانند ريزش موضعف و افسردگي مي گردد . اين روش هم مانند روشهاي ديگر درمان مناسبي نخواهد بود . چون مشكل چاقي با دارو كم خوردن حل نخواهد شد.
ج) پودرهاي مكمل غذايي : اين پودرها حاوي مواد مغذي و فيبر مي باشد كه مي تواند جايگزين مواد مغذي مورد نيازبدن گردد . اين روش هم درمان مناسبي نخواهد بود ، چون اولا فرد چاق نمي تواند هميشه از اين پودرها استفاده كند و خسته خواهد شد . دوما هزينه سنگيني در پي خواهد داشت و بعد از مدتي كوتاهي فرد مجبور به ترك آن خواهد شد و عادات غذايي گذشته را ادامه خواهد داد .
د- داروهاي جديد كه باعث مي شود چربي از طريق دستگاه گوارش جذب نشود (مانند زنيكال ) : اين هم روش مناسبي براي درمان نمي باشد . اولا بيشتر مواد غذايي مصرفي درا يران قند و نشاسته مي باشد و اين دارو تاثيري در عدم جذب آنها نخواهد داشت . بنابراين تنها با كاهش جذب چربي نمي توان با چاقي مبارزه كرد و دوما هزينه سنگين آن باعث مي شود مصرف آن خيلي كوتاه باشد .


2- كاهش وزن از طريق انواع محلولهاي لاغري ، ژل ، كرم ، صابون و ...
اين شيوه هم منجر به تعريق در مناطقي از بدن شده و در عمل تغييري ر مقدار چربي موجود در بدن در افراد چاق انجام نمي دهد و بعد از مدت كوتاهي وزن به حالت اول بر مي گردد.


3- سونا :
سونا يكي از روشهاي شايع براي كاهش وزن در ايران است . گرماي زياد موجود در سونا باعث افزايش دماي بدن و تعريق مي گردد و در نتيجه در مدتي كه فرد در داخل سونا قرار دارد مقدار زيادي آب ازراه تعريق از دست مي دهد . بنا براين وزن زيادي را اين مدت از دست مي دهد . اما اين كاهش وزن ، كاهش چربي ، كاهش چربي بدن نمي باشد ، بلكه كاهش وزن به شكل كاذب است و بعد از مدت كوتاهي با نوشيدن آب به حالت اول باز مي گردد . براي اثبات اين مدعا كافي است مقداري چربي حيواني تهيه كرده و پس از وزن كردن آن را در سونا بگذاريد . بعد از چند ساعت آن را از سونا خارج كنيد و دوباره وزن كنيد خواهيد ديد كه در حجم و وزن چربي ايجاد نشده است .


4- شكم بندهاي لاغري و پوشش پلاستيكي :
اين روش هم با فزايش حرارت بصورت موضعي باعث افزايش تعريق شده ، بنابراين آب بين سلولي و آب چربي شكم و اطراف آن از دست مي رود . اما چربي شكم دست نخورده سر جاي خود ش باقيست و بعد از مدت كوتاهي با مصرف آب دوباره وزن به حالت اول باز مي گردد .


5- تشكهاي برقي ( ترمودرمي )
اين روش هم درست مثل روش قبلي فقط باعث كاهش آب بدن و كاهش كاذب وزن مي شود .


6- دستگاه الكتريكي (فاراديك ) يا كمر بندهاي ماهواره اي :
اين روش جديدتر از انواع ديگر است . اين دستگاه داراي پدهايي مانند دستگاه نوار قلب است كه به نقاطي ديگراز بدن وصل مي شود و عضلات آن ناحيه را وادار به انقباض و فعاليت مي كند كه به اين انقباض Passive غير فعال مي گويند كه در مقابل انقباض Active يا فعال وجود دارد كه فرد با اراده خود عضله را منقبض و آن را وادار به فعاليت مي كند.
از اين روش كساني استفاده مي كنند كه تنبل هستند و حوصله تحرك و فعاليت ندارند و يا افرادي كه تحرك فيزيكي آنها توسط پزشك منع گرديده است . اين روش هم راه درمان مناسبي براي كاهش وزن نخواهد بود . زيرا لازمه تاثير گذاري آن استفاده دائمي است كه خسته كننده و پر هزينه است .


7- طب سوزني :
اين روش از روشهاي قديمي است . در اين روش با قرار دادن سوزنهايي در نقاط مختلف بدن باعث كاهش اشتها مي شوند طب سوزني راي درمان انواع بيماريها بسيار مفيد وارزشمند است ، اما روش مناسبي براي كاهش و درمان چاقي نيست . چرا كه اولا موجب سو تغذيه در افراد مي شودواز طرف ديگر با برداشتن سوزن اشتهاي افراد باز مي گردد.


7- ماساژ (ويبراتور يا جي فايو ) :
در اين روش از طريق دست يا تسمه هاي لرزاننده ، منطقه مورد نظر بدن را ماساژ مي دهند .اين روش در رفع سلوليت مي تواند موثر باشد اما در كاهش وزن و از بين بردن چربي نمي تواند روش مطمئني باشد . اين روش بخاطرحركت دادن مايعات به طرف نقاط ديگر بدن باعث كاهش سايز مي شود كه كاذب و موقتي است .


8- آب درماني :
آب درماني هم يكي از روشهاي قديمي است . در اين روش بيمار فقط از آب و مايعات استفاده مي كند . در روش آب درماني هم به دليل آن كه بيمار براي مدتي از خوردن غذا محروميت شديد غذايي اولا مبتلا به اختلالات گوارشي مي شود و ثانيا حس خوردن غذا در او شديدا بالا مي رود و به وزن اول باز مي گردد . استفاده از اين شيوه فقط براي مدت كوتاهي مي تواند براي بيمار قابل تحمل باشد.


10 – كاهش وزن از طريق ورزش
ورزش يكي از روشهاي بسيار مناسب براي برخورداري از جسم سالم و وزن ايده آل است . كاهش وزن فقط از طريق ورزش مشكل و دشوار است همانطور كه قبلا اشاره شد مثلا براي از دست دادن يك كيلوگرم چربي بدن بايد 30 ساعت پياده روي كرد ه از نظر زمان و امكانات لازم شايد براي ما مقدور نباشد .


11- كاهش وزن از طريق رژيم غذايي
معمولا افراد براي كاهش وزن از اين طريق به شيوه هايي روي مي آورند كه نه تنها تاثير مثبتي در كاهش وزن آنها نمي گذارد ، بلكه آنها را دچار كاهش قندخون و كاهش كارايي روزانه و حتي ابتلا به پرخاشگري مي شود ودر وعده هاي بعدي هم با پرخوري آن را جبران مي كند ، ضمن آنكه د رروش كاهش ميزان مصرف در وعده هاي غذايي ، فرد به اندازه كافي مواد مغذي مورد نياز را مصرف نمي كند و دچار سو تغذيه مي شود .
بهترين شيوه در اين ميان رژيم غذايي بر مبناي علمي است كه در آن تمام مواد مغذي مورد نياز بدن در رژيم غذايي تامين مي شود . اين برنامه غذايي توسط ، كارشناسان ، متخصصان و پزشكان پايه ريزي مي شود .


12- كاهش وزن از طريق رژيم غذايي و ورزش :
اين روش بهترين و اصولي ترين روش براي روش براي كاهش وزن و داشتن وزن ايده آل است . در اين روش ازيك رژيم غذايي برنامه ريزي شده كه در بالا به آن اشاره شد، همراه با ورزش متعادل (مانند پياده روي ) استفاده مي شود.
در اين روش از مواد مغذي مورد نياز استفاده مي شود و خطر سو تغذيه وجود ندارد و از طرفي با ورزش مناسب روند كاهش وزن تسريع مي گردد .اين روش سلامت جسم وروح را به ارمغان مي آورد .و عوارضي مانند ريزش مو ، چروكيدگي پوست و .. را در پي نخواهد داشت . بايد متوجه باشيد در طي رژيم برنامه ريزي شده متخصصان تغذيه عادات غذايي گذشته را ترك گوييد و به عادات غذايي جديد انس بگيريد، كه اين بهترين اصل در درمان چاقي است .
لازم به ياد آوري است كه روشهاي ذكر شده غير از روش 12 همگي داراي محاسن و معايب خاص خود مي باشند . منظور از معرفي اينگونه روشها ، آشنايي خوانندگان عزيز از روشهاي مرسوم و رايج در ايران مي باشند اخيرا در كشورهاي اروپايي با فرستادن بالن به داخل معده ايجاد سيري زود رس در فرد چاق مي نمايند يا اخيراپزشكان فردي را كه 180 كيلوگرم وزن داشت را مورد جراحي قرار داده و مقداري از روده وحجم معده اين فرد را كم كردند تا جذب مواد غذايي در اين فرد كم گردد .
اين تصميمات خاص متخذه از طرف متخصصان بر اين اساس است كه ادامه زندگي فرد با وضعيت فعلي را قرين با مخاطراتي مي بينند . از اين رو اقدام به چنين اعمالي مي نمايند . يا دستگاههاي ذكر شده هر كدام موارد مورد استفاده پزشكي چه در ورزش و چه در فيزيوتراپي و ناراحتيهاي ستون فقرات دارند منتها استفاده از آنها جهت كاهش وزن اگر توسط پزشك متخصص و معتبر تجويز گردد با رعايت وضعيت خاص بطمار تجويز گرديده و نبايد در اين رابطه با هر گونه چاقي بسط داد .
يك رژيم غذايي مناسب بايد داراي چه خصوصياتي باشد ؟
1- مهمترين ويژگي كه يك رژيم غذايي بايد داشته باشد اين است كه تما م مواد مغذي مورد نياز روزانه بدن را در برمي گيرد .
2- رژيم غذايي بايد طوري برنامه ريزي گردد كه فرد در طول روز احساس گرسنگي نكند..
3- رژيم غذايي بايدبر اساس ، سن ، جنس ، نوع و ميزان فعاليت و شرايط ويژه برنامه ريزي گردد . مثلا فردي كه در دوران رشد قرار دارد با فردي كه در دوران رشد قرار دارد با فردي كه اين دوران را طي كرده رژيم متفاوتي خواهند داشت ..
4- رژيم غذايي بايد طوري باشد كه مواد غذايي آن قابل دسترس باشد .
5- رژيم غذايي بايد با فرهنگ فرد هم خواني داشته باشد .
6- به دنبال رژيم غذايي ، فرد نبايد دچارعوارضي مانند ريزش مو، ضعف و بي حالي ، افسردگي و چروكيدگي پوست شود .
نتيجه گيري :
براي اقدام به كاهش وزن ، در ابتدا ، بايد علت و عوامل اصلي چاقي را شناسايي كنيد . اگر با هر روشي اقدام به كاهش وزن كنيد ، اماعامل زمينه اي و ريشه اصلي چاقي را از بين نبريد مطمئن باشيد كه چاقي پس از مدتي دوباره به سراغ شما خواهد آمد .
همانطور كه افزآيش وزن به طور تدريجي صورت مي گيرد ، كاهش آن هم نياز به صرف زماني دارد كه در طول اين دوره با اعمال شيوه هاي علمي رژيم غذايي تحت نظر پزشكان و متخصصان امر همراه با تحرك بدني و ورزش روزانه تناسب اندام دوباره به دست آيد و وزن كم شود .


:: كليد طلايي كاهش وزن

احتمالا شما هم مثل بسياري از مردم دچار چند كيلو اضافه وزن هستيد. ممكن است اكنون يك يا چند رژيم غذايي سخت را هم امتحان كرده باشيد اما هر بار پس از مدتي دوباره خود را در جائيكه از آن شروع كرده بوديد يافته‏ايد.كليد كم كردن وزن فعاليت‏هاي منظم فيزيكي است. و جالب آنكه لازم نيست خوردن را متوقف كنيد و يا باشگاههاي بدنسازي را خانه دوم خودتان سازيد تا به نتايج مثبت‏طولاني مدت دست يابيد.هر زمان كه شما فعاليت مي‏كنيد، انرژي اضافي مورد نياز است. اين انرژي از گليكوژن (كربوهيدرات‏ها) و چربي ذخيره‏شده در خون، كبد و ماهيچه‏هإپ؛ بدست مي‏آيد.رمز موفقيت در كاهش وزن، استفاده از انرژي حاصل از چربيهاست نه هيدارت‏هاي كربن.اينكه شما از كدامين از دو منبع انرژي ياد شده استفاده كنيد، بستگي به شدت و مدت فعاليتي كه انجام مي‏دهيد دارد.هر چه شدت فعاليت بيشتر باشد بدن شما بيشتر از ذخيره كربوهيدرات‏هاي خود استفاده مي‏كند. و بالعكس با فعاليت‏هاي سبك‏تر، تكيه بدن براي تامين انرژي بيشتر بر چربيها خواهد بود.ورزش‏هاي آئروبيك (يعني هر ورزشي كه باعث افزايش جذب اكسيژن و بازده قلب شود) براي كم كردن وزن مناسب‏ترين فعاليت‏ها هستند.وقتي شما فعاليت‏هاي آئروبيك را انجام مي‏دهيد مرتبا عضلات گروهي گسترده‏اي نظير پاها و بازوها را حركت مي‏دهيد. راه رفتن، دويدن، پرتاب ديسك، شنا، رقص و پرش همگي انواعي از ورزش‏هاي آئروبيك هست‏جالب آنكه هر چه فعاليت‏هاي آئروبيك شما سبك‏تر و طولاني‏تر باشد، چربي بيشتري سوزانده خواهد شد تا زمانيكه يك فعاليت شديد ولي كوتاه مدت ورزشي داشته باشيد. خلاصه اينكه يك قدم زدن تند 30 دقيقه‏اي باعث سوزاندن چربي خواهد شد در حاليكه يك دويدن سريع حدود 100 ياردي، باعث سوزاندن گليكوژن مي‏گردد.پرورش قدرت يا ورزشهاي استقامتي، قدرت موجود در ماهيچه‏هاي شما را براي بالا بردن حجم ماهيچه و كم كردن ميزان چربي به مصرف مي‏رسانند. نتيجه اينكه توده ماهيچه‏اي كم‏چربي بيشتري وجود خواهد داشت.توده ماهيچه‏اي افزايش يافته، پاداشي مضاعف براي شما خواهد بود. يعني چه در حال استراحت و چه با فعاليت، بدن شما كالري بيشتري را مي‏سوزاند. تركيب اندام شما با ورزشهاي قدرتي جوانتر خواهد شد و همچنانكه انرژي و قدرت شما افزايش مي‏يابد شما از لحاظ جسمي و روحي، قدرت و شادابي بيشتري پيدا خواهيد كرد و ضمن آنكه موفقيت‏هاي كاهش وزن خود را خواهيد ديد، در مي‏يابيد كه تمايل به ورزش بعنوان تفريح بيشتر شده است.قايقراني، بالا رفتن از پله‏ها و نرمش‏هاي مثل شنا ورزش‏هاي قدرتي هستند.بسياري از ورزشهاي قدرتي با استفاده از دمبل و وزنه، باعث بكار افتادن ماهيچه‏هاي شما مي‏شوند. مانند همه ورزش‏هاي جديد ديگر، اين ورزش‏ها را هم به آهستگي شروع كنيد.تمرينات بايد در طول زمان تكرار شوند تا اينكه انجام آنها آسان گردد. وقتي احساس كرديد آماده هستيد، مي‏توانيد فعاليت خود را با اضافه كردن مجموعه تمرينات و وزنه‏هاي سبك و بعدها كم كم با وزنه‏هاي سنگين‏تر، شدت ببخشيد.از رژيم‏هاي سخت بپرهيزيدبسياري از رژيم‏هاي سخت، از لحاظ تغذيه‏اي، وعده‏هاي بسيار چشمگيري مي‏دهند ولي اثر چنداني ندارند. از آنجا كه بسياري از اين رژيمها از نظر كربوهيدرات و كالري‏فقير هستند، باعث كاهش مايعات بدن مي‏شوند كه در ترازوهاي خانگي بعنوان كاهش وزن نشان داده مي‏شود.به محض اينكه دوباره آب بدن شما تأمين شود، وزن هم به سر جاي خودش بر مي‏گردد. اغلب اين رژيم‏ها از لحاظ تغذيه‏اي و پزشكي مناسب نيستند و گاه مي‏توانند براي سلامتي خطرناك باشند.به خودتان سخت نگيريديك پاوند چربي شامل حدود 3500 كالري انرژي است. براي كم كردن يك پاوند در هفته شما بايد روزانه حدود 500 كالري كمتر مصرف كنيد (يعني‏7 روز ضربدار 500 كالري كه مي‏شود 3500 كالري) البته اين غذاهاي پرچربي هستند كه بايد در رژيم شما تقليل يابند.ميزان جذب كالري روزانه نبايد كمتر از 1200 كالري براي زنان و 1500 كالري براي مردان باشد.با اينحال بخاطر داشته باشيد كه فعاليت منظم بدني مي‏تواند مقادير قابل توجهي از كالري‏هاي چربي را بسوزاند.شما مي‏توانيد با كاهش ملايمي در ميزان جذب كالري خود را و افزودن ورزش (وزن خود را) كاهش دهيد. مجبور نيستند براي كم كردن وزن، با كم غذاهايي دردناك خود را آزاد دهيد.اضافه كردن ورزش و كم كردن كالري فوايد مخفي ديگري هم دارد. بسياري از مردم با ورزش احساس مي‏كنند از اشتهايشان كاسته شده و تغييرات منظمي در آن ايجاد شده و تمايل به غذاهاي سال‏تر و عادات غذايي بهداشتي‏تري پيدا مي‏كنند كه باعث تغييري مثبت و هميشگي در زندگيشان مي‏شود.متخصصين تغذيه، لااقل هفته‏اي سه بار و هر بار 20 دقيقه ورزش‏هاي آئروبيك را براي كم كردن وزن مناسب مي‏دانند و توصيه مي‏كنند براي بدست آوردن نتايج سالم‏تر و بادوام‏تر، روند آهسته كم كردني وزني حدود1 تا2 پاوند در هفته مناسب مي‏باشد.بنابراين رژيمهايي سخت و رژيم‏هاي خسته‏كننده را فراموش كنيد و از زندگيتان لذت ببرد. با اضافه كردن يك رژيم كم كالري متعادل و ورزشهاي آئروبيك، احساس و ديدبهتري به زندگي خواهيد داشت.


هورمون عامل افزايش وزن شناسايي شد

مطالعات جديد نشان مي‏دهد كه هورمونهاي موجود در معده افزايش وزن نقش مهمتري از مغز دارند.بسياري از افرادي كه بعد از رژيمهاي مختلف مجددا افزايش وزن پيدا مي‏كنند، بر اين تصورند كه فعل و انفعالات مغزي، دليل اصلي است. بر اساس تحقيقات جديد، بعد از كاهش وزن هورمون تمايل به پرخوري در افراد فعالتر مي‏شود و موجب افزايش دوباره وزن مي‏گردد كه بتواند جلوي عمل هورمون گرلين را بگيرد، براي پائين نگهداشتن وزن بسيار مفيد خواهد بود.هرمون گرلين همچنين مي‏تواند براي كسانيكه به خاطر بيماريهاي سرطاني و ايدز و غيره وزن زيادي را از دست مي‏دهند، مفيد باشد، زيرا با فعال كردن آن، بيمار مي‏تواند وزن از دست رفته خود را بازيابد.محققان تا به حال مي‏دانستند كه قسمتي از مغز به نام هيپوتالاموس كنترل ميزان غذا خوردن را به عهده دارد، ليكن گرلين اولين هورموني است كه در خارج از سيستم مغز عمل مي‏كند. هورمون گرلين علاوه بر بالا بردن ميل به خوردن غذا در كندي سوخت و ساز بدن و كاهش سوختن چربيها نقش مهمي دارد.به گفته محققان هورمون گرلين در گذشته براي انسان و حيوانات كه از دريافت كالري و چربيهاي كافي به ميزان لازم محروم بوده‏اند، بسيار مفيد بود، ليكن در حال حاضر مصرف غذاهاي پركالري به خصوص در آمريكا عامل اصلي براي چاقي مردم محسوب مي‏شود.به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، مطالعات اخير بر روي 13 تن افراد چاق كه با رژيمهاي مختلف توانسته‏اند 17 درصد از وزن خود را كم كنند، نتيجه‏گيري شده است كه هورمون گرلين فعاليتهاي خود را افزايش مي‏دهد و ميل به خوردن در اين افراد را بالا مي‏برد.با تشخيص اين هورمون جستجو براي يافتن داروئي كه بتواند فعل و انفعالات آنرا كنترل كند، افزايش خواهد يافت، زيرا تقاضاي بسيار زياد شركتهاي داروئي را تشويق به اينكار خواهد كرد.

منبع : متافیزیک

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”